reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spektakl o Kalinie Jędrusik w TVP Kultura

dodano: 2019-11-18 10:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji We wtorek, 19 listopada br. o godz. 20:30 TVP Kultura zaprasza na transmisję inspirowanego życiem i twórczością Kaliny Jędrusik spektaklu „Kalina” z poznańskiego Teatru Nowego. W roli tytułowej wystąpi Anna Mierzwa. Spektakl jest częścią cyklu „Scena monodramu” TVP Kultura.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wtorek TVP Kultura pokaże przedstawienie inspirowane życiem i twórczością Kaliny Jędrusik - charyzmatycznej aktorki, wielkiej diwy piosenki, zwanej „polską Marilyn Monroe”. Monodram aktorki Teatru Nowego w Poznaniu - Anny Mierzwy, został zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” i od premiery w 2016 cieszy się uznaniem zarówno widzów, jak krytyki (więcej tutaj). Wykorzystano w nim oryginalnie zaaranżowane piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik. Według słów twórczyń spektaklu, aktorki Anny Mierzwy, reżyserki Agaty Biziuk i autorki scenariusza Magdaleny Zaniewskiej, „jest to opowieść o konstruktorce własnego mitu, która zżymała się na jego użycie. O wielkiej falsyfikatorce, która najbardziej bała się zamknięcia w jednej formie. O micie, lepionym z ról, prasy, anegdot, wspomnień kochanków i męża Pigmaliona”.

Przed transmisją Jakub Moroz porozmawia z Piotrem Kruszczyńskim, dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu. Po spektaklu TVP Kultura zaprasza na spotkanie z reżyserką Agatą Biziuk, autorką scenariusza Magdaleną Zaniewską oraz autorką koncepcji, wyboru piosenek i odtwórczynią roli tytułowej Anną Mierzwą, która gra Kalinę Jędrusik także w powstającym właśnie serialu Telewizji Polskiej o Agnieszce Osieckiej w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy (więcej tutaj). Spektakl „Kalina” jest częścią cyklu „Scena monodramu” TVP Kultura, w ramach którego raz w miesiącu przedstawiane są premierowe spektakle „teatru jednego aktora” w wykonaniu zarówno uznanych mistrzów, jak artystów młodego pokolenia (więcej tutaj i tutaj).
 
Anna Mierzwa w spektaklu „Kalina”, foto: Jakub Wittchen
Anna Mierzwa w spektaklu „Kalina”, foto: Jakub Wittchen

„Kalina” - emisja we wtorek, 19 listopada 2019 roku o godz. 20:30 w TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Wskaźnik Opticum Red Sat Finder OPS ONE

Wskaźnik satelitarny z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i podświetleniem. Pomiar wyrażony procentowo....

49 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa MLog 6-69 HV dla MUX8 w pionie

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej MLog 6-69...

40 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 9/8

Multiswitch Opticum 9/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

250 zł Więcej...
reklama