reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transmisja z uroczystości na Rossie w TVP Wilno

dodano: 2019-11-18 13:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Wilno W piątek, 22 listopada 2019 roku na antenie TVP Wilno transmitowane będą uroczystości pochówku powstańców styczniowych na cmentarzu na Rossie, w Wilnie, stolicy Litwy, w których udział wezmą prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele polskiego rządu.

TVP Wilno


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Relacja z wydarzeń w Wilnie rozpocznie się o godzinie 10:30 (czasu polskiego) od programu transmitowanego ze studia zlokalizowanego na placu Katedralnym. Gospodarzami programu będą Edyta Maksymowicz i Sławomir Siezieniewski. O godzinie 11:00 widzowie obejrzą mszę świętą z bazyliki archikatedralnej świętego Stanisława Biskupa i świętego Władysława w Wilnie pod przewodnictwem metropolity wileńskiego arcybiskupa Gintarasa Grušasa z udziałem arcybiskupa Józefa Guzdka - biskupa Polowego Wojska Polskiego, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza - zwierzchnika kościoła katolickiego na Białorusi, a tuż po niej wystąpienia prezydentów Polski i Litwy. Transmitowany będzie także uroczysty przemarsz procesji pogrzebowej, która przejdzie ulicami miasta na cmentarz na Rossie, zatrzymując się m.in. przy Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie odśpiewane zostaną pieśni w językach litewskim, polskim oraz białoruskim.

Jak zapowiada nadawca, w TVP Wilno tego dnia nie zabraknie rozmów z historykami, archeologami i ekspertami, wśród których będą m.in.: profesor Bohdan Cywiński - historyk UKSW, Valdas Steponajtis - archeolog z Litewskiego Muzeum Narodowego, doktor Andrzej Smoliński - historyk, Neringa Ceskeviciute - kierownik działu zbiorów Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie, historycy Rafał Dzięciołowski i Robert Czyżewski, Alina Obolewicz - przewodnik po Wilnie, oraz Czesław Malewski - prezes Litewskiego Towarzystwa Geneaologiczno-Heraldycznego.

Na antenie TVP Wilno widzowie będą mogli obejrzeć także felietony i etiudy o genezie i przebiegu powstania styczniowego, jego przywódcach, bohaterach i prowadzeniu prac poszukiwawczych ich szczątków. Transmisja uroczystości zakończy się około godziny 16:30, natomiast o godzinie 18:35 wyemitowany zostanie dokument Edyty Maksymowicz „Oblicza naszej i waszej wolności”.

Stacja TVP Wilno emitowana jest od 17 września 2019 roku na Litwie - na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim (więcej tutaj i tutaj). - To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze wydarzenia dotyczące życia Polaków na Litwie „Info Wilno” można obejrzeć także na stronie internetowej stacji (przejdź na stronę - red.) - czytamy w komunikacie (więcej tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama