reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podejrzane usterki 2 satelitów Glonass w kilka dni

dodano: 2019-11-21 14:14
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Glonass/SDKM

Glonass logo 360px.jpg Sypie się rosyjski system nawigacji Glonass. Niespodziewanie 2 satelity rosyjskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Glonass w ciągu kilku doznały awarii i są uznawane jako „niesprawne" - wynika to z informacji na stronach internetowych centrum informacji i analizy Glonass oraz systemu monitorowania (SDKM). Aktualnie w rosyjskim systemie nawigacji działa 21 satelitów zamiast 24 satelitów niezbędnych do pełnego pokrycia Ziemi. Za to tylko 18 satelitów wystarczy, aby objąć zasięgiem nawigacji terytorium Rosji.

Glonass
Mapka system Glonass 2019 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
16 listopada satelita Glonass-M nr 731 został wyłączony i przeniesiony w stan nieaktywny w celu wykonania planowej konserwacji, która ma zakończyć się 25 listopada. 20 listopada satelita Glonass-M nr 735 przerwał pracę bez ostrzeżenia i też jest niesprawny (stan konserwacji). Oba satelity zostały wprowadzone na orbitę w 2010 roku i od dawna działają poza 7-letnim okresem gwarancji. 

Również z innymi satelitami tego systemu nie jest różowo: od sierpnia nie działa satelita Glonass nr 742, wystrzelony w 2011 r., oraz Glonass nr 717 na orbicie od 2006 r. Oba są niesprawne i stąd tylko te 21 satelitów aktywnych. Gdyby uszkodziły się jeszcze 3 kolejne satelity to byłby już problem z zasięgiem globalnym, a być może także na terenie Federacji Rosyjskiej.

Globalny system nawigacji satelitarnej Glonass jest jednym z dwóch wraz z GPS w pełni uformowanych takich globalnych systemów nawigacyjnych na świecie. Chiny i Europa wdrażają teraz swoje systemy, odpowiednio, BeiDou i Galileo, ale też są problemy techniczne.

Dodatkowo Glonass nadaje zamknięty sygnał wojskowy dla rosyjskich sił zbrojnych - zarówno w celu ukierunkowania personelu wojskowego i sprzętu na ziemi, jak i celowania w cel strategicznej broni. Sygnał dla zwykłych użytkowników jest przekazywany w sposób otwarty i bezpłatny dla wszystkich użytkowników na świecie.

6 listopada poinformowano, że w 2020 r. Rosja rozpocznie aktualizację konstelacji Glonass. Planowane jest przeprowadzenie 5 startów z satelitami nawigacyjnych w 2020 roku, aby zrekonstruować system Glonass. W przyszłym roku planowane jest wystrzelenie dwóch ostatnich satelitów z serii Glonass-M. Potem rozpocznie się aktualizacja systemu o satelity nowej generacji. Mówi się o wyniesieniu na orbitę dwóch satelitów Glonass-K i jednego Glonass-K2. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie starty zostaną przeprowadzone rakietami Sojuz 2 z kosmodromu Plesetsk.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama