reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wikingowie” 6 i polska szabla w grudniu w History

dodano: 2019-11-22 15:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History W grudniu br. kanał History poleca swoim widzom takie programy jak „Strongman wszech czasów” o siłaczach, „Wikingowie” (sezon 6.) - w którym wystąpią Polacy: Monika Dryl, Anna Maria Jopek i Teatr Pieśni Kozła, „Zrodzeni do szabli” (premiera tego filmu Pawła Deląga o historii polskiej szabli odbędzie się w 35 krajach Europy i Azji) i „Piraci” (sezon 4.).

History Travis Fimmel („Wikingowie”), Rick Harrison („Gwiazdy lombardu”)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, grudzień br. w History to czas długo wyczekiwanego powrotu superprodukcji „Wikingowie”. Wraz z bohaterami widzowie wyruszą na podbój nieznanych ziem w rytm muzyki współtworzonej przez polskich artystów - Moniki Dryl, Anny Marii Jopek i Teatru Pieśni Kozła. Biała broń błyśnie także w rodzimej produkcji „Zrodzeni do szabli” z Pawłem Delągiem w roli doświadczonego weterana wojny moskiewskiej. Film opowiada o szlacheckiej tradycji, męstwie i rycerskiej walce w dobie świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na ekranach zagoszczą też bohaterowie serialu „Piraci”, którzy swoimi rozbojami zmącą spokój morskich wód XVIII wieku. Do rywalizacji staną też śmiałkowie z serialu „Strongman wszech czasów”. Nie ma siły, by przegapić ich nadludzkie wyczyny.

Grudzień 2019 roku w ofercie kanału History:

„Strongman wszech czasów” („The Strongest Man In History”)
emisja: we wtorki o 22:00

Nowy serial, w którym zmierzą się ze sobą śmiałkowie walczący o miano najsilniejszego człowieka wszech czasów. W każdym odcinku weźmie udział czterech strongmanów. Zawodnicy zostaną poddani próbom, nawiązującym do legendarnych wyczynów znanych z przeszłości. Spróbują nie tylko dorównać swoim poprzednikom, ale też ustanowić nowy rekord w danej konkurencji i tym samym zapewnić sobie trwałe miejsce w historii.

„Wikingowie” 6 („Vikings” 6)
emisja: w czwartki (od 5 grudnia br.) o 21:00

Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan - chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W najnowszym sezonie serialu wyjątkową rolę odegrali polscy artyści. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji History „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek pojawia się gościnnie w jednej z kompozycji. Twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu „Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 roku. Na scenie w katedrze świętego Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celtycką, ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta (więcej tutaj i tutaj).

„Zrodzeni do szabli”
emisja: we wtorek, 10 grudnia br. o 21:00

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński/Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg - również w roli reżysera filmu), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami (więcej tutaj).

„Piraci” 4 („Black Sails” 4)
emisja: w czwartki (od 26 grudnia br.) o 23:00

„Piraci”, których akcja chronologicznie poprzedza powieść Roberta Louisa Stevensona „Wyspa skarbów”, to dramatyczna historia osadzona w brutalnych realiach XVIII stulecia - złotego wieku morskich rozbójników. W najnowszym sezonie brytyjska Marynarka Królewska odpływa z powrotem do Anglii, Indie Zachodnie stają się strefą wojenną, a brzegi wyspy New Providence nigdy nie były bardziej zbrukane krwią. Z pomocą Eleanor Guthrie, Woodes Rogers przekształca Nassau w fortecę, podczas gdy kapitan Flint gromadzi flotę o niespotykanej sile, mając nadzieję, że ostatecznym atakiem uda mu się zmienić świat na zawsze (więcej tutaj).
 
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...
reklama