reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: Viki Gabor wygrała „Eurowizję Junior 2019”

dodano: 2019-11-25 11:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

konkurs Eurowizja Junior 2019 Gliwice W niedzielę, 24 listopada br. w Gliwicach odbył się koncert finałowy 17. „Konkursu Piosenki Eurowizji Junior”. Polskę w tym konkursie reprezentowała Wiktoria Gabor, laureatka programu „Szansa na sukces. Eurowizja Junior” (emisja w TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP HD i TVP Rozrywka), z piosenką „Superhero”. Transmisję „Eurowizji Junior”, którą poprowadzili Roksana Węgiel, Ida Nowakowska i Aleksander Sikora, transmitowały kanały TVP1, TVP Polonia i TVP ABC, a retransmitowała stacja TVP2.

konkurs Eurowizja Junior 2019 Gliwice


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Reprezentantka Polski, 12-letnia Viki Gabor, zdobyła 278 punktów i wywalczyła dla Polski kolejne zwycięstwo w „Eurowizji Junior”. W konkursie organizowanym przez TVP i Europejską Unię Nadawców (European Broadcasting Union/EBU) wzięło udział 19 krajów Europy, Azji i Australii.

Po ogłoszeniu wyników zgromadzona na trybunach Areny Gliwice publiczność szalała ze szczęścia.

- To najpiękniejszy dzień mojego życia - mówiła przejęta laureatka na konferencji prasowej po koncercie. - Nie mogę uwierzyć w to, co się zdarzyło. Na scenie czułam się jak w domu . Moja rodzina i ekipa dali mi mnóstwo energii, to oni są moją supermocą - dodała.


Wiktoria Gabor spędziła dzieciństwo w Polsce i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka z rodzicami i siostrą w Krakowie. Nastolatka pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny.

Na konferencji reprezentantce Polski gratulowali organizatorzy „Eurowizji Junior 2019”: prezes TVP Jacek Kurski i ze strony EBU executive supervisor „Eurowizji Junior” Jon Ola Sand.

- Gratuluję ci, Viki, i życzę wspaniałej kariery!

- zwrócił się do laureatki na konferencji prasowej Jacek Kurski.


Prezes TVP dziękował Europejskiej Unii Nadawców za wybór Polski na gospodarza tegorocznego konkursu i podkreślił, jak wyjątkowym wydarzeniem i dużym przedsięwzięciem organizacyjnym jest „Eurowizja Junior”.

- To było widowisko na światowym poziomie - powiedział Jacek Kurski. - Obiecuję także, że Polska zgłosi się do wyścigu o organizację „Eurowizji Junior” po raz kolejny w przyszłym roku - dodał.


Niedzielny koncert zapisze się w historii konkursu „Eurowizji Junior” z dwóch powodów: po raz pierwszy ten sam kraj został dwa razy z rzędu laureatem konkursu, to także pierwszy raz, by „Eurowizję Junior” zwyciężył reprezentant kraju - gospodarza. W internetowym głosowaniu na stronie „Eurowizji Junior” wzięło udział 3 mln 770 tys. widzów. Polska zdobyła największą ilość głosów, drugi w kolejności był reprezentant Kazachstanu z 227 punktami i Hiszpania z 212 punktami, zdobytymi w eurowizyjnej rywalizacji.

Młodzi artyści z Polski, Armenii, Albanii, Australii, Białorusi, Francji, Gruzji, Kazachstanu, Walii, Irlandii, Macedonii Północnej, Włoch, Holandii, Ukrainy, Rosji, Malty, Portugalii, Hiszpanii oraz Serbii mierzyli się z gliwicką sceną przez dwa konkursowe dni, w sobotę, 23 listopada br. podczas finału jurorskiego i w niedzielę, 24 listopada br. w ramach koncertu finałowego (więcej tutaj).

Koncert finałowy prowadzili Ida Nowakowska, Aleksander Sikora i zwyciężczyni zeszłorocznej edycji „Eurowizji Junior” Roksana Węgiel. Dyrektorem artystycznym 17. „Konkursu Eurowizji Junior 2019” był Konrad Smuga. Scenografię stworzył Giorgios Stylianou-Matsis. Za choreografię odpowiadał Agustin Egurrola. Autorem oprawy muzycznej był Andrzej Gromala „Gromee”.

Jak informuje nadawca, przygotowanie „Eurowizji Junior” to wymagające przedsięwzięcie organizacyjne. Widowisko miało imponującą oprawę: świetlne wstążki, z których zbudowano scenografię, liczyły w sumie 140 metrów długości i ważyły prawie 6 ton. Do ich podświetlenia wykorzystano diody LED o długości 3,5 kilometra. Na potrzeby widowiska zbudowano: podświetlany sufit nad sceną o powierzchni ponad 320 metrów kwadratowych,ekrany LED o powierzchni 3500 metrów kwadratowych, użyto 1200 źródeł światła, prawie 50 kilometrów kabli, 6 wyrzutni iskier i 3 wyrzutnie CO2, które razem dały olśniewające efekty wizualne (dane za TVP).

Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców. Partnerami wydarzenia byli miasto Gliwice i województwo śląskie. Sponsorami „Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2019” są Tauron, LOL Surprise, Play i Mlekovita. Oficjalnym przewoźnikiem dla „Eurowizji Junior 2019” są Polskie Linie Lotnicze Lot.
 
Wiktoria Gabor podczas koncertu „Eurowizji Junior 2019” foto: Natasza Młudzik/TVP
Wiktoria Gabor podczas koncertu „Eurowizji Junior 2019” foto: Natasza Młudzik/TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...
reklama