reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Katarzyna Grochola z programem w CI Polsat

dodano: 2019-11-25 23:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

Crime+Investigation Polsat HD CI Polsat HD Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. 19 proc. Polek była zaatakowana przez obecnego lub byłego partnera. W większości przypadków współpokrzywdzonymi są dzieci. Ponad 400 kobiet rocznie umiera w Polsce w wyniku przemocy - jedne giną z rąk swoich oprawców, inne popełniają samobójstwo. Te statystyki są powodem, dla którego telewizja Crime+Investigation Polsat we współpracy z Centrum Praw Kobiet organizuje roczną kampanię, której głównym celem jest zaangażowanie Polaków w działania na rzecz pomocy kobietom doświadczającym przemocy. Ambasadorką akcji została pisarka i scenarzystka Katarzyna Grochola.

Crime+Investigation Polsat HD CI Polsat HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Tematyką przemocy wobec kobiet zajmuję się od ponad dwudziestu lat, poświęciłam jej kilka moich książek, dlatego udział w tej kampanii wydał mi się rzeczą naturalną. Kobiety, które padają ofiarami przemocy, bardzo często są wyalienowane, odcięte od świata i nie wiedzą, gdzie szukać ratunku. Historie bohaterek wielu moich książek, jak ta z powieści „Trzepot skrzydeł” czy mojej najnowszej książki „Zranić marionetkę” pokazują, jak świat ofiary przemocy powoli się zawęża, jak ona sama traci kontakt z kimkolwiek, kto mógłby jej pomóc i zrozumieć jej sytuację. Wsparcie dla Centrum Praw Kobiet oraz telefonu interwencyjnego prowadzonego przez tę Fundację jest niezbędne. Ten telefon jest często jedyną drogą ucieczki, pierwszym krokiem, który musi wykonać kobieta, aby oswobodzić się z sytuacji przemocowej. Musimy zebrać na to fundusze

- mówi Katarzyna Grochola.

Kampania „Stop przemocy wobec kobiet” jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy A+E Networks i telewizji Crime+Investigation, której międzynarodową rzeczniczką jest Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks Poland & CEE. Akcja startuje w poniedziałek, 25 listopada br. w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i będzie trwała przez cały 2020 rok. Złożą się na nią lokalne produkcje prezentowane w telewizji oraz na platformach VOD oraz kampania informacyjna na temat skali tego problemu i promocja zbiórki funduszy na działalność organizacji, które wspierają ofiary przemocy.
 

- Nasza kampania rzuca światło na przerażające statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet. Przez cały rok 2020 będziemy namawiać naszych widzów i klientów do włączenia się do dyskusji na ten temat oraz przekazywania funduszy na rzecz organizacji, które niosą pomoc ofiarom przemocy. Bardzo istotne jest dla nas pokazanie, jakie znaczenie ma ich praca, która każdego dnia pomaga kobietom odbudować swoje życie i pokazuje im, że nie są same

- mówi Izabella Wiley.

Jak czytamy w komunikacie, Katarzyna Grochola to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury współczesnej. Jej książki sprzedano w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Jej twórczość opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, ze szczególną troską o sytuację kobiet. Kwestii przemocy wobec kobiet poświęciła powieść „Trzepot skrzydeł” - to historia Hanki, której życie pozornie układa się szczęśliwie - ma męża, pracę i własny dom. Jednak, gdy drzwi się zamykają, zaczyna się koszmar. Przedstawiając na kartach książki różne oblicza przemocy domowej, Katarzyna Grochola udowadnia, że los kobiet nie jest jej obojętny. Głos jej wsparcia wybrzmi teraz nie tylko poprzez literaturę, ale także dzięki zaangażowaniu w akcję „Stop przemocy wobec kobiet”.

Katarzyna Grochola zostanie również prowadzącą programu dokumentalnego produkowanego przez Crime+Investigation Polsat, poświęconego czterem rodzajom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej. Bohaterkami programu będą kobiety, które uzyskały pomoc od Centrum Praw Kobiet i zdecydowały się podzielić swoją historią, aby wskazać symptomy przemocowych zachowań oraz sposoby na wydostanie się z niebezpiecznej sytuacji. Premiera programu zaplanowana jest na wiosnę 2020 roku.

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Celem naszej kampanii jest edukacja na temat skali problemu przemocy wobec kobiet w Polsce, zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy ofiarom oraz zbiórkę funduszy na modernizację systemu CRM telefonu interwencyjnego Centrum Praw Kobiet, która sprawi, że każdy telefon po pomoc zostanie odebrany. Koszt rocznej obsługi całodobowego telefonu interwencyjnego to 260 tysięcy złotych (dane za A+E Networks).
 

- Taki telefon jest często pierwszym krokiem do zmiany swojej sytuacji dla kobiet doświadczonych przemocą. Zapewnia anonimowość, pozwala przełamać wstyd, gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji i porady. Pokrzywdzone kobiety oraz osoby, które chcą je wesprzeć, mogą dowiedzieć się o miejscach i zakresie pomocy, a także uzyskać wsparcie i specjalistyczną pomoc. Ponadto w sytuacjach kryzysowych, np. zagrażających życiu, interweniujemy dzwoniąc na policję lub do innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa pokrzywdzonym. Każdego roku odbieramy kilkanaście tysięcy telefonów z prośbą o informację lub poradę. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na kontakt z kompetentną osobą, która wie, jakie wsparcie powinna otrzymać pokrzywdzona kobieta. Aby realnie wspierać kobiety doświadczające przemocy w różnych formach, potrzebujemy środków na dalsze funkcjonowanie telefonu interwencyjnego oraz na docieranie z informacją, gdzie mogą szukać pomocy

- mówi Urszula Nowakowska, założycielka Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Akcja „Stop przemocy wobec kobiet” zagości także na antenie Crime+Investigation Polsat. W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Jak czytamy w komunikacie, 25 listopada br. w kanale pojawią się wyłącznie programy poświęcone dramatycznym przykładom przemocy wobec kobiet, uświadamiając o istnieniu różnych form znęcania się nad kobietami. Widzowie mogą się zaangażować w niesienie pomocy, przekazując darowizny na rzecz specjalistycznego wsparcia udzielanego kobietom przez partnera charytatywnego akcji.
 
Katarzyna Grochola w kampanii akcji „Stop przemocy wobec kobiet”, foto: Anna Górajka
Katarzyna Grochola w kampanii akcji „Stop przemocy wobec kobiet”, foto: Anna Górajka

Program Katarzyny Grocholi - premiera wiosną 2020 roku w CI Polsat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...