reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Pielgrzymka do Santiago” od 19.12 w BBC Earth

dodano: 2019-12-02 11:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: BBC Studios

BBC Earth „Pielgrzymka do Santiago” W czwartek, 12 grudnia br. o godz. 20:55 na antenie kanału BBC Earth wyemitowany zostanie premierowo pierwszy odcinek programu „Pielgrzymka do Santiago” („Pilgrimage: The Road to Santiago”). W skład grupy wchodzą zarówno wierzący jak i niewierzący. Wyzwanie podejmą wspólnie: aktor Neil Morrissey („Niezapomniane”), prezenterka radiowa i telewizyjna Debbie McGee, komik Ed Byrne, piosenkarka Heather Small, duchowna Kate Bottley, dziennikarz Raphael Rowe i prezenter telewizyjny John James Chalmers.

BBC Earth „Pielgrzymka do Santiago”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mówią, że Camino de Santiago (Droga świętego Jakuba) ma do zaoferowania coś dla każdego i że ruszając w tę wymagającą wędrówkę można mieć pewność, że będzie to ważna i wzbogacająca duchowo podróż. Niezależnie od tego czy chodzi o pogodzenie się z Bogiem, znalezienie pocieszenia i spokoju po stracie kogoś bliskiego, odnalezienie siebie, czy po prostu oderwanie od codzienności i złapanie dystansu do tego, co nas trapi, tutaj - w otoczeniu przepięknych krajobrazów i imponującej natury - można to wszystko osiągnąć. Trzeba tylko mieć świadomość, że odbycie pielgrzymki prowadzącej do sanktuarium Świętego Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii wymaga pewnej odwagi, wytrzymałości i siły.

W programie, który brytyjski dziennik „Guardian” nazwał „celebryckim show pełnym klasy”, siedem osób na co dzień żyjących na świeczniku żegna się ze swoim szalonym  życiem i zapełnionymi kalendarzami, zakłada plecaki i buty trekkingowe, a następnie wyrusza w słynną pielgrzymkę Camino de Santiago. Mają 15 dni na pokonanie tej starożytnej trasy wiodącej przez północną Hiszpanię. Czy ta wyjątkowa podróż zmieni sposób, w jaki myślą o sobie i swojej wierze? Czy Droga świętego Jakuba ma w dzisiejszych czasach taką samą uzdrawiającą moc jak niegdyś?

W skład grupy wchodzą zarówno wierzący jak i niewierzący. Wyzwanie podejmą wspólnie: aktor Neil Morrissey („Niezapomniane”), prezenterka radiowa i telewizyjna Debbie McGee, komik Ed Byrne, piosenkarka Heather Small, duchowna Kate Bottley, dziennikarz Raphael Rowe i prezenter telewizyjny JJ Chalmers. Przez 15 dni będą żyli jak współcześni pielgrzymi i mieszkali w skromnych hostelach często śpiąc na piętrowych łóżkach w pokojach wieloosobowych. Pielgrzymi, którzy przechodzą całą Camino, poświęcają jej co najmniej miesiąc. Nasza siódemka ma do dyspozycji zaledwie dwa tygodnie, dlatego część trasy pokonuje minibusem. Ostatnie 100 km, przejdą tylko i wyłącznie na własnych nogach.

Podróż rozpoczyna się w St-Jean-Pied-de-Port, małym miasteczku u podnóża francuskich Pirenejów. Przed startem nasza odważna siódemka zapozna się z kopią starożytnego Codex Calixtinus - średniowiecznego przewodnika po trasie. Odwiedzi też biuro pielgrzymów, gdzie odbywa się rejestracja i odbiór paszportów, które będą stemplowane wszędzie tam, gdzie wędrowcy zatrzymają się po drodze.

Na początku ostatnich 100 km w galicyjskim Irache, ku wielkiej radości naszych bohaterów, Neil, JJ i Kate odnajdują fontannę, dzięki której pielgrzymi mogą ugasić swoje pragnienie, dość nietypowo, bo winem. Każdego dnia sto litrów tego trunku jest tu dostarczanych bezpłatnie przez lokalną winnicę. Kate, dla której przejście przez Pireneje jest prawdziwą walką, celebruje tę zaskakującą gościnność z niemal duchowym uniesieniem (więcej tutaj).

Czy fontanna winem płynąca będzie jedynym ukojeniem strudzonych pielgrzymów w tej wymagającej podróży, czy odnajdą sens w pokonywaniu samych siebie i forsowaniu swoich nieprzygotowanych na taki wysiłek ciał i umysłów?
 
Debbie McGee, Heather Small, John James Chalmers, Kate Bottley, Ed Byrne, Neil Morrissey i Raphael Rowe w programie „Pielgrzymka do Santiago”, foto: BBC Studios
Debbie McGee, Heather Small, John James Chalmers, Kate Bottley, Ed Byrne, Neil Morrissey i Raphael Rowe w programie „Pielgrzymka do Santiago”, foto: BBC Studios


„Pielgrzymka do Santiago” - emisja w czwartki (od 19 grudnia 2019 roku) o godz. 20:55 w BBC Earth.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

420 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...
reklama