reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„W małym dworku” w Teatrze Telewizji w TVP1

dodano: 2019-12-03 15:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W poniedziałek, 9 grudnia br. o godz. 21:00 w TVP1 Teatr Telewizji zaprasza na premierową adaptację dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „W małym dworku”. Reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Jan Englert. W obsadzie znaleźli się także m.in. Beata Ścibakówna, Przemysław Stippa, Michalina Łabacz, Jan Frycz i Ewa Konstancja Bułhak.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak wystawiać Stanisława Ignacego Witkacego w XXI wieku?

- Po bożemu

- radził Konstanty Puzyna, teatrolog.


Tak zrobił Jan Englert i w jego adaptacji „W małym dworku“ dziwność sama się objawia. Akcja rozgrywa się w wiejskim majątku. Bohaterami są owdowiały dziedzic Dyapanazy Nibek (w tej roli Jan Englert), jego córki - Zofia (Michalina Łabacz) i Amelia (Paulina Szostak), kuzyn Jęzory Przemysław Stippa), kuzynka Aneta Agata Różycka), oficjaliści Kozdroń (Jan Frycz) i Maszejko (Oskar Hamerski), pracownicy majątku. Wszystko byłoby tak jak w wielu sztukach międzywojennych, gdyby nie widmo Anastazji Nibek (Beata Ścibakówna), które pojawia się we dworze. Widmo nie dość, że pije kawę i wiśniówkę, to jeszcze nie pojawia się po to, by ujawnić skrywaną prawdę (jak by się należało spodziewać), ale żeby pokazać, że prawd jest kilka. Jak umarła Anastazja? Na raka czy zastrzelona przez męża? Kogo kochała? Męża, Jęzorego czy Kozdronia? Wszystkie warianty są prawdziwe (więcej tutaj).

„W małym dworku” to najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Ignacego Witkacego. Napisana w 1921 roku, wydana dopiero w 1948 roku, ale grana jeszcze trzykrotnie za życia autora. - Przyczyną jej popularności jest zapewne prostota i brak filozoficznych rozważań, które można spotkać u tego wybitnego dramaturga - czytamy w opisie.

„W małym dworku” - o spektaklu - obsada: Jan Englert (jako ojciec - Dyapanazy Nibek), Beata Ścibakówna (widmo matki - Anastazja Nibek), Michalina Łabacz (Zofia Nibkówna), Paulina Szostak (Amelia Nibkówna), Przemysław Stippa (kuzyn - Jęzory Pasiukowski), Agata Różycka (Aneta Nusiewiczowa), Jan Frycz (Ignacy Kozdroń), Oskar Hamerski (Józef Maszejko), Ewa Konstancja Bułhak (Urszula Stechło - kucharka), Bartłomiej Bobrowski (Chłopiec kuchenny), scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jan Englert, zdjęcia: Piotr Wojtowicz PSC, scenografia: Arkadiusz Kośmider, kostiumy: Małgorzata Karpiuk, muzyka: Piotr Moss, montaż: Sławomir Filip.
 
Jan Frycz i Jan Englert w spektaklu „W małym dworku”, foto: Stanisław Loba
Jan Frycz i Jan Englert w spektaklu „W małym dworku”, foto: Stanisław Loba


„W małym dworku” - emisja w poniedziałek, 9 grudnia 2019 roku o godz. 21:00 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...
reklama