reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Anime studia Ghibli od 5.12 w TVP Kultura

dodano: 2019-12-03 16:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kultura W grudniu br. w cyklu „Czwartkowy klub filmowy” w TVP Kultura pokazane zostaną premierowo filmy anime japońskiego studia Ghibli, w którym powstały takie produkcje, jak „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”. Widzowie TVP Kultura będą mieli szansę zobaczyć takie filmy jak „Księżniczka Kaguya”, „Marnie, przyjaciółka ze snów” i „Zrywa się wiatr”.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W grudniowe czwartki TVP Kultura pokaże trzy premierowe, nominowane do Oscara, filmy japońskiego studia animacji - Ghibli, którego nazwa, pochodząca od arabskiego słowa oznaczającego gorący pustynny wiatr, według twórców, stanowi metaforę zmian, jakie miały zajść za ich sprawą w filmie animowanym (więcej tutaj). Studio Ghibli zostało założone w 1985 roku przez reżyserów Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę oraz producenta Toshio Suzukiego. Do sztandarowych produkcji studia należą m.in. „Mój sąsiad Totoro” (wizerunek tytułowego bohatera filmu stał się częścią logo wytwórni), „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”. Widzowie TVP Kultura będą mieli szansę zobaczyć trzy filmy: „Księżniczkę Kaguyę” Isao Takahaty, „Marnie, przyjaciółkę ze snów” Hiromasy Yonebayashiego i „Zrywa się wiatr” Hayao Miyazakiego. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawcą i twórcą filmów animowanych Jackiem Rokoszem (więcej tutaj i tutaj).

Grudzień 2019 roku w cyklu „Czwartkowy klub filmowy”:

„Księżniczka Kaguya”
emisja: w czwartek, 5 grudnia br. o 20:30

Film anime w reżyserii jednego z twórców studia Ghibli, zmarłego w 2018 roku Isao Takahaty. Starzejący się zbieracz bambusa w jednym z pędów rośliny znajduje malutką dziewczynkę. Bierze ją za księżniczkę zesłaną przez niebiosa, przygarnia i wraz z żoną wychowuje jak własną córkę. Dziewczynka wyrasta na piękną kobietę - otoczona wianuszkiem adoratorów odrzuca wszystkie propozycje małżeństwa. Pewnego dnia zakochuje się w niej sam cesarz...

„Marnie, przyjaciółka ze snów”
emisja: w czwartek, 12 grudnia br. o 20:30

Nominowana do Oscara animowana ekranizacja powieści „When Marnie Was There" Joan G. Robinson. Anna nie cieszy się najlepszym zdrowiem. Za namową rodziny wyjeżdża na wieś, by odzyskać dawny wigor. Zwiedzając okolicę, trafia do tajemniczej, opuszczonej rezydencji. Wracając tam pewnej nocy, odkrywa, że zamieszkuje ją blondynka o imieniu Marnie. Zostają przyjaciółkami. Czy jednak Marnie rzeczywiście istnieje?

„Zrywa się wiatr”
emisja: w czwartek, 19 grudnia br. o 20:30

Film anime nominowany w 2014 roku do Oscara w kategorii „Najlepszy film animowany”. Reżyser Hayao Miyazaki oparł fabułę filmu na własnej mandze pod tym samym tytułem. Jest to fabularyzowana biografia japońskiego konstruktora, Jirō Horikoshiego, projektanta samolotu Mitsubishi A5M, oraz jego następcy, Mitsubishi A6M „Zero”. Oba były wykorzystywane przez lotnictwo floty japońskiej podczas II wojny światowej. Młody Jiro marzy o projektowaniu i konstruowaniu samolotów. Jego idolem jest sławny włoski projektant lotniczy Giovanni Battista Caproni.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 290 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...
reklama