reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Na Babią Górę przez Perć Akademików

dodano: 2019-11-24 20:38 | aktualizacja: 2019-12-10 17:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Babia Góra - Diablak czerwiec 2013 Babia Góra, a właściwie jej najwyższy szczyt Diablak, słynie ze swojej nieprzewidywalności jeśli chodzi o pogodę. Byłam tam kilkukrotnie i za każdym razem albo wiał mocny wiatr, albo padał deszcz, albo panowała mgła, podczas gdy u stóp Babiej Góry było bardzo ładnie i słonecznie. Mimo to uważam, że warto poddać się kapryśnej naturze Królowej Beskidów, nie zważając na pewne niedogodności, jakie wynikają ze zmieniającej się tam jak w kalejdoskopie pogody.

Babia Góra - widok z Kolisty Groń, czarny szlak, Zawoja Czatoża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Babia Góra (Babia hora) należy do Pasma Babiogórskiego (obejmującego również Pasmo Policy), wchodzącego w skład Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem Babiej Góry jest Diablak (1725 m n.p.m.), który zarazem jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich i poza Tatrami najwyższym szczytem w Polsce.
 
Szczyt Diablaka widoczny od strony zachodniej, czerwiec 2013

Masyw Babiej Góry leży częściowo w Polsce, a częściowo na Słowacji. U nas utworzono Babiogórski Park Narodowy, natomiast po stronie słowackiej - Obszar Chronionego Krajobrazu Górna Orawa (CHKO Horná Orava).
 
Widok z Diablaka na południe, czerwiec 2013

Babia Góra rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej (998 m n.p.m.) na zachodzie po przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.) na wschodzie. Pomiędzy nimi wyróżnia się następujące formy terenu:
 • Jałowcowy Garb (1017 m n.p.m.),
 • Przełęcz Jałowiecką Południową (993),
 • Małą Babią Górę (zwaną też Cylem, 1517),
 • Niższy Cyl (około 1490),
 • przełęcz Brona (1408),
 • Złotnicę,
 • Kościółki (1620),
 • Lodową Przełęcz (1606),
 • Pośredni Grzbiet,
 • Diablak (1725),
 • Siodło Bończy (1715),
 • Gówniak (inaczej Wołowe Skałki, 1617),
 • Kępę (1521),
 • Sokolicę (1367).

Masyw Babiej Góry jest dobrze widoczny i łatwo rozpoznawalny nawet ze znacznych odległości, ponieważ wyróżnia się dużą wybitnością (1075 m; drugie miejsce w Polsce po Śnieżce w Karkonoszach) oraz dużą izolacją (odległością od innych gór porównywalnej lub większej wysokości).

Stoki północne Babiej Góry są strome, a niekiedy wręcz urwiste, poprzecinane żlebami i rumowiskami skalnymi, natomiast stoki południowe schodzą zdecydowanie łagodniej. Jest tam także więcej wypłaszczeń.
 
Widok na północne stoki Babiej Góry z czarnego szlaku między Kolistym Groniem (i Halą Kamińskiego) a Zawoją Czatożą

Opłaty za wstęp na teren Babiogórskiego Parku Narodowego są pobierane w okresie od ostatniego weekendu marca do 30 listopada. Bilet jednodniowy normalny kosztuje 6 zł.

Listopadową wędrówkę na Babią Górę rozpoczęłam z Krowiarek. Znajduje się tam niewielki parking, który w sezonie letnim zostaje dość szybko zapełniony i to już w godzinach rannych. Opłata za cały dzień postoju wynosi 15 zł. Alternatywnie można zatrzymać się na prywatnym, również płatnym parkingu znajdującym się w niedalekiej okolicy.
 
Tak polana Krowiarki wyglądała w czerwcu 2013 roku, kiedy nie było tam jeszcze parkingu
W sierpniu 2015 roku większą część polany Krowiarki zajmował już parking...
...zresztą jest tak do dziś, dodatkowo przybyło nieukończone schronisko

Na przełęczy Krowiarki oprócz parkingu turyści mają do dyspozycji stoły, ławki i wiatę do schronienia się w razie niepogody, punkt informacyjny wraz ze sklepikiem z pamiątkami, bufet oraz przenośne toalety. Znajduje się tu również nieukończone prywatne schronisko górskie, które może zostać rozebrane ze względu na nieprawidłowości przy budowie.
 
Punkt informacji turystycznej na przełęczy Krowiarki, tu należy zakupić bilety wstępu do parku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...