reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Na Babią Górę przez Perć Akademików

dodano: 2019-11-24 20:38 | aktualizacja: 2019-12-10 17:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Babia Góra - Diablak czerwiec 2013 Babia Góra, a właściwie jej najwyższy szczyt Diablak, słynie ze swojej nieprzewidywalności jeśli chodzi o pogodę. Byłam tam kilkukrotnie i za każdym razem albo wiał mocny wiatr, albo padał deszcz, albo panowała mgła, podczas gdy u stóp Babiej Góry było bardzo ładnie i słonecznie. Mimo to uważam, że warto poddać się kapryśnej naturze Królowej Beskidów, nie zważając na pewne niedogodności, jakie wynikają ze zmieniającej się tam jak w kalejdoskopie pogody.

Babia Góra - widok z Kolisty Groń, czarny szlak, Zawoja Czatoża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przez przełęcz Krowiarki przebiegają dwa szlaki: czerwony - Główny Szlak Beskidzki oraz niebieski, którego fragment ciągnący się północnymi stokami Babiej Góry nosi nazwę Górny Płaj. Z przełęczy wychodzi również szlak zielony do Zubrzycy Górnej.
 
Rozdroże na przełęczy Krowiarki

Przy okazji polecam odbycie dwudniowej wędrówki z Osielca do Zawoi, z noclegiem w Schronisku PTTK na Hali Krupowej. Pierwszego dnia do przejścia jest około 13 km, a drugiego - około 20 km. Atrakcje po drodze to m.in. szczyt Policy i oczywiście Babia Góra (Diablak).

Parking na przełęczy Krowiarki znajduje się na polanie, na której wypasano kiedyś krowy. Zresztą stąd pochodzi nazwa przełęczy i polany - od ludowego określenia krowiarka oznaczającego kobietę wypasającą krowy. Warto dodać, że jeszcze dawniej przełęcz była nazywana Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką.

Co ciekawe na Krowiarkach stoi kamień pamiątkowy ku czci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, który w swoich latach młodzieńczych, w 1938 roku pracował tam przy budowie drogi.

Z przełęczy Krowiarki udałam się niebieskim szlakiem, tak zwanym Górnym Płajem aż do skrzyżowania z żółtym szlakiem - miejsca zwanego Skrętem Ratowników. Ten 5,4 km odcinek biegnie dość łagodnie po północnym zboczu Babiej Góry. Górny Płaj to dawna droga myśliwska. Kilka lat temu została utwardzona tłuczniem oraz zyskała drewniane ogrodzenie.
 
Czas rozpocząć wędrówkę Górnym Płajem
Na Górnym Płaju

Górny Płaj przecina dolinki kilku potoków. Po drodze, 1,3 km od przełęczy Krowiarki, mija się również jeziorko zwane Mokrym Stawkiem. Jest to największy naturalny zbiornik wodny w masywie babiogórskim. Nad tym jeziorkiem można chwilę odpocząć - pomyślano o ławkach dla turystów.
 
Mokry Stawek ukryty pośród drzew, poniżej szlaku

Około 800 m za Mokrym Stawkiem znajdują się Szkolnikowe Rozstaje, gdzie od szlaku niebieskiego odbija szlak zielony na Sokolicę, zwany Percią Przyrodników.
 
Wejście z Górnego Płaju na Perć Przyrodników

Z tego rozdroża do Skrętu Ratowników, gdzie rozpoczyna się Perć Akademików, jest już tylko 3,3 km szlaku. W międzyczasie przechodzimy przez kilka potoków, m.in. Żarnowski Potok, Słonowego, Sulowy Potok, Rybny Potok i Szumiącą Wodę.
 
Rozdroże Skręt Ratowników, gdzie rozpoczyna się Perć Akademików
Wejście z Górnego Płaju na Perć Akademików

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...