Babia Góra, a właściwie jej najwyższy szczyt Diablak, słynie ze swojej nieprzewidywalności jeśli chodzi o pogodę. Byłam tam kilkukrotnie i za każdym razem albo wiał mocny wiatr, albo padał deszcz, albo panowała mgła, podczas gdy u stóp Babiej Góry było bardzo ładnie i słonecznie. Mimo to uważam, że warto poddać się kapryśnej naturze Królowej Beskidów, nie zważając na pewne niedogodności, jakie wynikają ze zmieniającej się tam jak w kalejdoskopie pogody.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nazwa Gówniak (Wołowe Skałki) pochodzi od odchodów, które pozostawiały po sobie wypasane tutaj kiedyś woły. Szczyt ten często jest mylnie brany przez turystów, którzy po raz pierwszy wędrują z Krowiarek na Diablak, za właściwy szczyt Babiej Góry. Dopiero po przejściu kilku kolejnych korków dostrzegają, że z tyłu wychyla się jeszcze jeden, wyższy szczyt.
Szczyt Gówniaka
Kępa jest jedną z kulminacji masywu Babiej Góry, znajdującą się już w piętrze kosodrzewiny. Natomiast Sokolica to najniższy i położony najdalej na wschód szczyt Babiej Góry. Nie tworzy wierzchołka, lecz swego rodzaju platformę, wybrukowaną kamieniami i ogrodzoną. Znajdują się tutaj też ławki, a miejsce to stanowi świetny punkt widokowy. Nazwa Sokolicy pochodzi od tego, że w drugiej połowie XIX wieku gnieździł się tu orzeł, błędnie uważany przez miejscową ludność za sokoła.
Kępa
Platforma widokowa na Sokolicy
Widok z Sokolicy na masyw Babiej Góry, w tym Małą Babią Górę
Widok z Sokolicy na północny zachód, m.in. na Jałowiec w Beskidzie Żywieckim
Dalszy fragment szlaku o długości 1,5 km to już tak zwane schodki, droga świetnie przygotowana pod ruch turystyczny, wiodąca lasem. Po jej pokonaniu ponownie znajdujemy się na przełęczy Krowiarki.
Zejście czerwonym szlakiem z Sokolicy
Opisana powyżej trasa ma długość 11,8 km. Jej przejście z przerwami na posiłek, odpoczynek i podziwianie widoków nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny. Samo podejście na Diablak niebieskim i żółtym szlakiem zajęło mi 2 godz. 20 min (standardowy czas: 3 godz. 15 min). Suma podejść wynosi 920 m.
Trasa z Krowiarek przez Perć Akademików na Diablak, źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Krowiarek przez Perć Akademików na Diablak, źródło: mapa-turystyczna.pl
Na koniec kilka ciekawych legend wyjaśniających pochodzenie nazw Babia Góra i Diablak. Według jednej z nich, jest to sterta kamieni wysypana przez babę olbrzymkę. Inna mówi, że masyw jest w rzeczywistości kobietą zamienioną w kamień. Czekała ona na swojego kochanka zbójnika, a kiedy zobaczyła go martwego, skamieniała z żalu. Kolejna legenda wyjaśnia pochodzenie nazwy góry od zbójnickich branek, które były tam przetrzymywane w jaskiniach. Natomiast nazwę Diablak tłumaczy legenda o zamku budowanym dla zbójnika przez diabła. Gdy zapiał kur, niemal już ukończony zamek zawalił się, grzebiąc w ruinach zbójnika. Podobno podczas burzy można usłyszeć spod głazów brzdęk jego ciupagi.