reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zrodzeni do szabli” w kanale History [wideo]

dodano: 2019-12-10 17:48
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Zrodzeni do szabli” Mówiono, że Polak przy szabli się rodzi i z szablą umiera. Skąd wzięła się nasza fascynacja tą doskonałą bronią? Polska produkcja „Zrodzeni do szabli” zostanie wyemitowana premierowo we wtorek, 10 grudnia br. o godz. 21:00 w kanale History. Z tej okazji stacja zaprasza do obejrzenia materiałów wideo w których twórcy filmu Janusz, Bartosz i Krzysztof Sieniawscy opowiadają o historii szabli polskiej i prezentują technikę krzyżową, czyli sposób władania szablą, jakim zasłynęli Polacy na przestrzeni wieków.

History „Zrodzeni do szabli”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (w tej roli Wiktor Osiński i Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w telewizji History odbędzie się we wtorek, 10 grudnia br. w Polsce i tydzień później w pozostałych 34 krajach na świecie (więcej tutaj).
 
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks


„Zrodzeni do szabli” w kanale History:„Zrodzeni do szabli” - emisja we wtorek, 10 grudnia 2019 roku o godz. 21:00 w kanale History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...
reklama