reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Krótkometrażowe dokumenty w National Geographic

dodano: 2019-12-12 14:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: Fox Networks Group

National Geographic Documentary Films Po takich dokumentach, jak „Free solo: ekstremalna wspinaczka” i „Jane”, wytwórnia National Geographic Documentary Films prezentuje dwa filmy w nowej dla siebie dziedzinie - krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Obrazy „Nocni strzelcy” oraz „Przywrócić nadzieję” polscy widzowie zobaczą w sobotę, 14 grudnia br. Kanał National Geographic zdecydował, że filmy te będą emitowane bez reklam.

National Geographic Documentary Films


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Mocne kino, które pokazuje świat takim, jakiego nie chcielibyśmy go widzieć. Dramaty, które dla ich uczestników są codziennością, a widzom z odległych zakątków świata mogą wydawać się nierzeczywiste. Taki właśnie będzie krótkometrażowy debiut wytwórni National Geographic Documentary Films - zapowiada nadawca.

- National Geographic zawsze poruszało tematy angażujące i istotne dla świata. Rozszerzając naszą ofertę o filmy krótkometrażowe, możemy oddać głos najbardziej aktualnym i znaczącym historiom, które powinny zostać opowiedziane

- mówi Carolyn Bernstein, wiceprezes wykonawcza odpowiedzialna w National Geographic za globalne treści fabularne i filmy dokumentalne.


Premierowe dokumenty to "Przywrócić nadzieję" nagrodzonego Oscarem reżysera Orlando von Einsiedela oraz "Nocni strzelcy" wyprodukowany przez laureatkę Oscara - Joannę Natasegarę - i wyreżyserowany przez debiutującego Alexandra A. Morę.

Jak czytamy w opisie, „Nocni strzelcy” (premiera w sobotę, 14 grudnia br. o godzinie 22:00 w kanale National Geographic) to niewielka grupa zdeterminowanych fotoreporterów, których misją jest ujawnienie prawdziwego kosztu brutalnej kampanii antynarkotykowej prowadzonej przez prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte. Nocami dokumentują oni morderstwa dokonywane na osobach oskarżonych o handel narkotykami lub ich zażywanie. Mają na to niewiele czasu, ponieważ władze błyskawicznie tuszują te przestępstwa. Dokument National Geographic ujawnia tysiące ofiar policji i działających na własną rękę mścicieli.

Reżyserowany przez debiutującego reżysera Alexandra A. Morę film podąża za Raffym Lermą, byłym fotoreporterem poczytnej gazety, który łączy siły z ekipą fotografów. Zajmują się oni tematem ulicznych egzekucji, które według szacunków pochłonęły życie 27 000 osób. W filmie wykorzystano również wywiady z członkami tajemniczego oddziału śmierci, który przemierza zaułki miasta w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Brutalne czystki etniczne i niewyobrażalna skala przemocy, której dopuściło się wojsko birmańskie, doprowadziła do tego, że ponad 700 000 członków muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingya opuściło swoje domy. W czasie ucieczki wiele rodzin zostało rozdzielonych. Krótkometrażowy dokument „Przywrócić nadzieję” (premiera w sobotę, 14 grudnia br. o godzinie 23:00 w kanale National Geographic), wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara Orlando von Einsiedela („Białe hełmy”, „Virunga”), to - jak czytamy w opisie - inspirująca historia człowieczeństwa i bohaterstwa w zlokalizowanym w Bangladeszu największym na świecie obozie dla uchodźców.

Ekipa filmowa podąża za Kamalem Hussainem, uchodźcą z grupy Rohingya, który każdą wolną chwilę poświęca łączeniu rozdzielonych rodzin. Codziennie nadaje przez radiowęzeł komunikaty o dzieciach, które szukają rodziców. Czasem nie zgłasza się nikt, a czasem do stanowiska Kamala przychodzą ludzie z zaszklonymi od łez oczami, którzy po raz pierwszy od miesięcy widzą swoje ukochane pociechy.

- Jak długo będę potrzebny, tak długo będę to robił

- zapowiada bohater 30-minutowego dokumentu.


Wśród produkcji National Geographic Documentary Films są też takie tytuły jak „Free solo: ekstremalna wspinaczka” (więcej tutaj) i „Jane” (więcej tutaj).
 
Kadr z filmu dokumentalnego „Nocni strzelcy”,  foto: Alexander A. Mora/Genius Loki Film/Violet Films
Kadr z filmu dokumentalnego „Nocni strzelcy”,  foto: Alexander A. Mora/Genius Loki Film/Violet Films


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...
reklama