reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wynalazki i wojna w styczniu w History2

dodano: 2019-12-17 22:43
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

H2 History2 rebranding W styczniu 2020 roku kanał History2 poleca swoim widzom takie programy jak „101 wynalazków, które zmieniły świat”, „101 fast foodów, które zmieniły świat” i „101 przedmiotów, które zmieniły świat”, a w ramach cyklu „Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu” takie produkcje jak „Auschwitz: Podróż do piekła”, „Byłem na liście Schindlera”, „Najwięksi tyrani w historii - Adolf Eichmann” i „Polscy bohaterowie wojenni ­- Dobrowolnie do Auschwitz”.

History2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w styczniu 2020 roku kanał History2 zaprasza na serię programów „101...”, które ukazują jak niezwykłe wynalazki i przedmioty zmieniły nasz świat. W poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w którym kanał History2 odda cześć dzięki specjalnej serii programów dokumentalnych, która przybliży naszym widzom m.in. historię niemieckiego obozu koncentracyjnego w programie „Auschwitz: Podróż do piekła” czy sylwetkę Oskara Schindlera w programie „Byłem na liście Schindlera”.

Styczeń 2020 roku w ofercie kanału History2:

„101 wynalazków, które zmieniły świat” („101 Inventions That Changed the World”)
emisja: w środę, 15 stycznia 2020 roku o 21:00

Zaczyna się od iskry, ale niektóre pomysły potrafią zapłonąć ogniem, który zmienia świat. Konieczność jest matką wynalazku - człowiek w ciemności wynalazł świecę, a obecnie nawet z najdalsze odległości pokonuje za pomocą telefonu. Silnik parowy pozwolił ludzkości podróżować na niespotykaną wcześniej skalę, teleskop wysłał nas poza  naszą planetę, a możliwości Internetu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Program prezentuje listę, która pokazuje, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Niektóre znaczące wynalazki zrodziły się najskromniejszych środków, jak prosty młotek, podczas gdy inne takie jak samolot, przekraczają granice tego, co kiedykolwiek uważano za możliwe. Ale bez względu na to ile pracy w nie włożono, każdy z tych wynalazków zmienił nasze życie na zawsze.

„101 fast foodów, które zmieniły świat” („101 Fast Foods That Changed the World”)
emisja: w środę, 22 stycznia 2020 roku o 21:00

Jedzenie jest jedną rzeczą, którą łączy wszystkich ludzi. Pokonuje granice, różnice kulturowe i zmiany społeczne. Od czasów jaskiniowców do ery podboju kosmosu jedno się nie zmieniło - kochamy nasze jedzenie. Fast food to dziś nie tylko burger i frytki. Szybkie jedzenie, takie jak suszona wołowina, pozwoliło nam odkryć nowe granice, jak dania kieszonkowe czy batony proteinowe, które pozwalają naszym ciałom pokonywać nawet najmniej korzystne warunki. Ten program prezentuje listę najpopularniejszych fast foodów, tych z przeszłości do których mamy sentyment i tych, które pozwolą nam zobaczyć przyszłość odżywiania.

„Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu”:
„Auschwitz: Podróż do piekła” („Auschwitz: Journey Into Hell”)
emisja: w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku o 19:05

27 stycznia, rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Aby uhonorować ten ważny dzień, History2 zaprezentuje pasmo dokumentów ukazujących historię tego tragicznego wydarzenia, programy zawierające archiwalne materiały oraz wywiady z ekspertami i ludźmi, którzy przetrwali obozy koncentracyjne oraz sylwetki tych, którzy przyczynili się do ocalenia wielu ofiar. „Auschwitz: Podróż do piekła” to przewodnik po tym budzącym grozę miejscu, Widzowie poznają jego rozległą lokalizację, wysłuchają wypowiedzi ekspertów zajmujących się historią obozu i relacji ocalałych więźniów. Zdjęcia umożliwią dokładne poznanie obozu i tego jak ewoluował z biegiem czasu od ciężkiego obozu pracy do fabryki śmierci. Film ujawni też jak funkcjonował niemiecki system eksterminacyjny, który do dziś szokuje swoją bezwzględnością i napawa przerażeniem. - To budząca trwogę historia i makabryczne miejsce, które musi istnieć jako przestroga dla przyszłych pokoleń - czytamy w opisie (więcej tutaj).

„Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu”:
„Byłem na liście Schindlera” („Schindler”)
emisja: w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku o 20:00

Historia niemieckiego spekulanta wojennego, który ostatecznie uratował 1300 Żydów przed śmiercią. Obejmuje wywiady z wieloma osobami, których życie zainspirowało twórców filmu „Lista Schindlera”. Oskar Schindler był niemieckim przemysłowcem i członkiem partii nazistowskiej, któremu przypisuje się uratowanie życia 1200 Żydów podczas Holokaustu poprzez zatrudnienie ich w fabrykach wyrobów emaliowanych i amunicji w okupowanych Polsce i Czechach. Początkowo motywowanego zyskiem oportunista, w trakcie wojny wykazał się niezwykłą inicjatywą, wytrwałością, odwagą i poświęceniem, by ocalić życie jego pracowników (więcej tutaj).

„Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu”:
„Najwięksi tyrani w historii - Adolf Eichmann” („History's Most Hated - Adolf Eichmann”)
emisja: w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku o 21:00

Biografie najbardziej ponurych i budzących grozę postaci z przeszłości, od krwawych lokalnych przywódców po dyktatorów, którzy rządzili żelazną pięścią. Program opowiada o ich zbrodniach, ale i o tym, co sprawiło, że stali się tyranami. Kolejne odcinki poświęcono takim ludziom jak Adolg Hitler, Józef Stalin, Napoleon Bonaparte, Czyngis-chan, Adolf Eichmann, Pol Pot, Nicolae Ceausescu, Piotr Wielki i Iwan Groźny.

„Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu”:
„Polscy bohaterowie wojenni ­- Dobrowolnie do Auschwitz” („Heroes Of War - A Volunteer For Auschwitz”)
emisja: w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku o 22:00

- W najmroczniejszych czasach w historii ludzkości zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny, ojczyzny i stylu życia. Owi bohaterowie obojga płci często działają potajemnie i na obrzeżach historii, a ich niewiarygodne wyczyny zostają zapomniane, najwyższa więc pora, by je przypomnieć - zapowiada nadawca. Widzowie przeniosą się w czasie do Polski lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z nazistami walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia. Ich bohaterowie wykazali się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci. Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszliwą prawdę o tym niemieckim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy kryptoanalitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja Żegota wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku. W cyklu pięciu filmów dokumentalnych, wykorzystujących m.in. rozmowy z nielicznymi żyjącymi jeszcze świadkami oraz niedawno odtajnione archiwalia, autorzy przybliżają widzom postaci polskich bohaterów wojennych (więcej tutaj).

„101 przedmiotów, które zmieniły świat” („101 Objects That Changed the World”)
emisja: w środę, 29 stycznia 2020 roku o 21:00

Nasze życie jest teraz tak pełne rzeczy, że przeciętny przedmiot jest niemal natychmiast zapominany. Ale kiedy los łączy się z historią, nawet najprostsze przedmioty mogą zmienić świat. Kamień może wyglądać jak zwykła skalna bryła, ale jeśli to Księżycowa Skała, oznacza to gigantyczny skok wykonany przez ludzkość. Czasami gitara jest tylko gitarą, ale jeśli grasz na gitarze Jimmy'ego Hendrixa, to docierasz do wspomnień całego pokolenia. Niektóre przedmioty są jedyne w swoim rodzaju (maska króla Tut), inne są wszechobecne (obrączka), ale dotykają nas wszystkich... osobiście i uniwersalnie. To ikony, a bez nich świat nie byłby taki sam.
 
Kadr z programu „Polscy bohaterowie wojenni”, foto: A+E Networks
Kadr z programu „Polscy bohaterowie wojenni”, foto: A+E Networks


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

359 zł Więcej...
reklama