reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bloomberg ukarany za fake newsa

dodano: 2019-12-18 19:09 | aktualizacja: 2019-12-19 10:25
autor: RO | źródło: rfi.fr/telekritika.ua

Francuski Urząd ds rynków finansowych - Autorité des Marchés Financiers Francuski urząd ds. rynków finansowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) ukarał nadawcę Bloomberg LP grzywną w wysokości 5 mln euro za opublikowanie fałszywej informacji prasowej, która doprowadziła do spadku akcji francuskiej firmy konstruktorskiej Vinci i zmazania miliardów z jej wartości rynkowej.

https://pbs.twimg.com/media/CzPyDt9XEAA9rW5.jpg
Bloomberg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akcje spółki spadły prawie o jedną piątą 22 listopada 2016 roku po tym, jak kilka mediów opublikowało raporty oparte na rzekomej informacji prasowej Vinci.

W oświadczeniu stwierdzono, że Vinci zwolnił swojego dyrektora finansowego i przywrócił rachunki za 2015 rok i pierwszą połowę 2016 po wykryciu błędów rachunkowych rzędu kilku miliardów euro.

Organ nadzoru finansowego Autorité des Marchés Financiers powiedział, że Bloomberg nie przestrzegał etyki dziennikarskiej, ponieważ przed publikacją nie zweryfikował informacji.

Fałszywe oświadczenie było prawie nie do odróżnienia od normalnego komunikatu prasowego, gdyż zostało stworzone online przez serwer lustrzany wykorzystujący adres vinci.group, a nie vinci.com. Ponadto numer telefonu komórkowego rzecznika był niepoprawny. Tak sporządzone oświadczenie z niewłaściwym telefonem zostało nawet pozornie podpisane przez szefa działu kontaktów z mediami Vinci.

Pół godziny po wysłaniu oryginalnego fałszywego oświadczenia, oszust wysłał fałszywe zaprzeczenie, zwiększając zamieszanie, zanim Vinci wydał prawdziwe zaprzeczenie.

Bloomberg oświadczył, że jest rozczarowany decyzją AMF i zamierza odwołać się od tej decyzji.

Bloomberg News był jedną z ofiar wyrafinowanego kawału. Żałujemy, że AMF nie znalazł i nie ukarał sprawcy oszustwa, a zamiast tego zdecydował się ukarać media, które starały się jak najlepiej raportować o tym, co wydawało się warte uwagi

- powiedział rzecznik Bloomberg.


Źródło: www.rfi.fr  telekritika.ua 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...
reklama