reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: 10 największych sukcesów i porażek na rynku TV w 2019 roku

dodano: 2019-12-11 16:27 | aktualizacja: 2019-12-20 12:26
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 11-12/2019

10 największych sukcesów i porażek 2019 roku Jak co roku prezentujemy subiektywne zestawienie 10 największych sukcesów i porażek na rynku telewizji cyfrowej. Uwzględniliśmy w nim zarówno projekty biznesowe, kondycję poszczególnych kanałów i usług, jak i trendy dominujące na rynku. Coraz większe znaczenie mają na nim usługi OTT w postaci platform z wideo na życzenie (VOD), coraz mniejsze – tradycyjne kanały tematyczne.

10 największych sukcesów i porażek 2019 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polsat News bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej

20 września Polsat News rozpoczął niekodowaną emisję w ramach naziemnej telewizji cyfrowej i na Eutelsacie 33°E. Wszystko dzięki dzierżawie częstotliwości na multipleksie czwartym, wykorzystywanym przez TV Mobilną Cyfrowego Polsatu. Kanał można oglądać w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku, Elblągu, Olsztynie, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Płocku, Zielonej Górze, Ostrowie Wielkopolskim, Łodzi i Pabianicach, Radomiu, Lublinie, Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Opolu, Częstochowie, Kielcach, Rybniku, Jaworznie, Jastrzębiu-Zdroju, Bielsko-Białej, Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie, Włocławku i Kolbuszowej. Wcześniej bezpłatnie był dostępny jedynie TVP Info. Konkurencyjny TVN24 woli zarabiać na opłatach od operatorów kablowych i platform cyfrowych.

Emisja naziemna przyniosła Polsat News wzrost oglądalności. W październiku ub.r. kanał miał 1,037 proc. udziału w rynku, a w październiku br. już 1,280 proc., co oznacza wzrost o 23 proc.

Internetowe platformy cyfrowe

W połowie lipca Cyfrowy Polsat wprowadził do oferty dekoder Evobox Stream. Nie potrzebuje anteny satelitarnej. Wystarczy podłączyć go do internetu przez WiFi lub kabel i można cieszyć się ofertą ponad 100 kanałów największej platformy cyfrowej. Urządzenie posiada też wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej. Co ważne sprzęt jest dostępny w ofercie z umową lub na prepaid. Ten drugi wariant oznacza jednak konieczność zakupu go za 299 zł.

Wiele wskazuje na to, że wkrótce podobną ofertę wprowadzi Platforma Canal+. Na targach IBC2019 w Amsterdamie pojawiło się urządzenie oparte o Android TV z etykietą w języku polskim, wskazującą jako dystrybutora ITI Neovision, czyli operatora Platformy Canal+.

Internetowe dekodery pozwolą platformom na pozyskanie zupełnie nowych abonentów czy użytkowników prepaid. Balkony wielu bloków są usytuowane po stronie, gdzie nie da się zainstalować anteny satelitarnej. Niektóre nowe budynki nie zezwalają na instalację anten. Mieszkańcy są więc skazani na operatorów kablowych.

Międzynarodowa ofensywa TVP

17 września nadawanie rozpoczął kanał TVP Wilno, adresowany do Polaków mieszkających na Litwie. Na początku działalności TVP Wilno składa się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności od godziny 17:30 do 20:00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego) specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Z czasem premierowa emisja będzie wydłużana. W nadawanym od poniedziałku do piątku programie „Info Wilno” emitowane są najświeższe informacje z Polski i Litwy oraz wiadomości lokalne. Stacja jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej na Wileńszczyźnie i ma plany poszerzenia zasięgu o m.in. terytorium Łotwy.

TVP Wilno to niejedyny międzynarodowy projekt Telewizji Polskiej. W przyszłym roku na satelitach w Europie i Ameryce może zadebiutować Poland In, anglojęzyczny kanał prezentujący polski punkt widzenia, historię, ciekawe zakątki kraju i gospodarkę. Na razie Poland In jest dostępny drogą internetową.

Czas na DVB-T2

Przyspieszyły prace związane z wprowadzeniem do naszego kraju emisji DVB-T2. Pozwoli ona na nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej większej liczby kanałów lub poprawę ich jakości, np. na HD lub 4K. Z planów Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że zmiana standardu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC nastąpi do 30 czerwca 2022 roku.

Do korzystania z DVB-T2 konieczna może być wymiana telewizora lub zakup tunera pracującego w tej technologii. Podobny proces przechodziliśmy już podczas wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T. Kłopoty ze zbudowaniem widowni takich nadawców, jak telewizja WP i Nowa TV, pokazują, że lepszym rozwiązaniem niż tworzenie dodatkowych kanałów byłaby poprawa jakości odbioru tych dotychczasowych.

Coraz więcej aplikacji Android TV

Kolejni nadawcy i operatorzy decydują się na aplikacje w systemie operacyjnym Android TV, przeznaczonym na potrzeby telewizorów lub przystawek podłączanych do telewizorów. W ten sposób można już korzystać z np. HBO GO. Interfejs jest o wiele bardziej przystępny niż w przypadku dekoderów platform cyfrowych. Przypomina Netflixa. Szybciej można znaleźć interesujący serial i film i zachęca do tego przystępniejsza grafika. W Android TV znajdziemy też dużo aplikacji zagranicznych nadawców, które pozwalają na dostęp do ich treści, niedostępnych często na najpopularniejszych w Polsce pozycjach satelitarnych. Mamy tutaj np. rosyjski Pierwyj Kanał, amerykański Fox News, pogodowy The Weather Network czy hinduski Yupp TV. Android TV to także dziesiątki aplikacji z rozgłośniami radiowym z całego świata, w tym wieloma polskimi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 990 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...