reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Plebiscyt „Wyborczej” na płyty roku rozstrzygnięty

dodano: 2019-12-22 21:07
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” W piątek, 20 grudnia br. „Gazeta Wyborcza” (Agora) ogłosiła laureatów 9. edycji konkursu „Płyta roku Wyborczej”. W plebiscycie wzięło udział 27 dziennikarzy muzycznych, którzy wybrali najlepszy polski oraz zagraniczny album wydany w mijającym roku. Zwycięzcą polskiego rankingu została płyta Błażeja Króla „Nieumiarkowania”, której współwydawcą i dystrybutorem jest Wydawnictwo Agora. Najlepszą płytą zagraniczną okazała się „Magdalene” Tahliah Debrett Barnett „FKA Twigs”. W jury zasiedli dziennikarze takich mediów jak „Gazeta Wyborcza”, Polskie Radio, TVP Kultura, Porcys czy Newonce.

„Gazeta Wyborcza”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Plebiscyt na „Płytę roku „Wyborczej” to konkurs, który „Gazeta Wyborcza” organizuje od 9 lat. Jak czytamy w komunikacie, ma on na celu wyłonienie najlepszych albumów muzycznych, które ukazały się w danym roku w Polsce i na świecie.

W jury tegorocznej edycji zasiadło 27 dziennikarzy muzycznych z takich mediów jak m.in. „Gazeta Wyborcza”, Polskie Radio i TVP Kultura, czy branżowych portali takich jak m.in. Porcys czy Newonce. Każdy z głosujących przedstawiał dziesięć ulubionych polskich i zagranicznych płyt - po zliczeniu głosów postały dwa osobne rankingi.

Na czele polskiej listy z ogromną przewagą znalazł się wydany we wrześniu br. album „Nieumiarkowania” Błażeja Króla (ART2 Music/Wydawnictwo Agora), czyniąc jego twórcę pierwszym polskim artystą, który po raz drugi wygrał plebiscyt „Gazety Wyborczej” (w roku 2012 na szczycie był debiut duetu UL/KR, który tworzyli Błażej Król i Maurycy Kiebzak-Górski).

- Nie ma w tej chwili drugiego takiego artysty na polskiej scenie. (...) Ma niezwykły talent i wyobraźnię, dzięki którym potrafi wmontować w kompozycję zagadkowy tekst, który głęboko rezonuje po wygaśnięciu muzyki

- pisze w uzasadnieniu Łukasz Kamiński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.


„Zagraniczną płytą roku” został album „Magdalene” FKA Twigs. Jak czytamy w komunikacie, brytyjska piosenkarka, producentka i tancerka Tahliah Debrett Barnett spełniła nadzieje pokładane w niej jako wielkiej nadziei popu i r'n'b.

- Muzyki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu jest tu zaskakująco mało, mocnych emocji jest tu niemal aż za dużo. To płyta trudna do wytrzymania, do której chce się jednak nieustannie wracać

- uzasadnia swój wybór Przemysław Gulda, krytyk muzyczny.


W pierwszej dziesiątce obok Błażeja Króla znaleźli się m.in. EABS, Hanna Raniszewska „Hania Rani” (z którymi stanął na podium), Wojciech Sosnowski „Sokół”, Fisz Emade Tworzywo czy Nagrobki. Natomiast FKA Twigs pokonała takich wykonawców jak m.in Nick Cave i The Bad Seeds, Thomas Edward Yorke, Billie Eilish czy Tool.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...