reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kino Świat: „Pan T.” Propeller Film od 25.12 w kinach

dodano: 2019-12-23 01:00 | aktualizacja: 2019-12-23 13:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat „Pan T.” Od środy, 25 grudnia br. (święta Bożego Narodzenia) w kinach w całej Polsce widzowie będą mogli oglądać film „Pan T.”. Producentem filmu jest Propeller Film, koproducentami są Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Non Stop Film Service, Studio Produkcyjne Orka i Heliograf, dystrybutorem jest Kino Świat, a wsparcia udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Kino Świat „Pan T.”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie, wchodzący na ekrany kin w środę, 25 grudnia br. „Pan T.” to wyjątkowo barwna plejada postaci. Obok Pawła Wilczaka jako pisarza w kryzysie, nagrodzonego w Gdyni za rolę drugoplanową Sebastiana Stankiewicza „Stankiego” i Marii Sobocińskiej jako maturzystki zaaferowanej Balem Dziennikarzy - w filmie zobaczymy także m.in. Wojciecha Mecwaldowskiego jako cynicznego aparatczyka, Jerzego Bończaka jako znudzonego Bolesława Bieruta i Jacka Braciaka jako pracującego w fabryce poetę. Obsadę w firmie Marcina Krzyształowicza - nagrodzonym do tej pory m.in. statuetką dla „Najlepszego polskiego filmu” na 27. Festiwalu Camerimage - tworzą też: przewodniczący Koła Młodych Dziennikarzy Wiktor Zborowski, żądni wiedzy o rzeczowniku rodzice uczennicy Pana T. - Katarzyna Kwiatkowska i Andrzej Zieliński, dwóch sprytnych cieciów - Krzysztof Czeczot i Eryk Lubos, dobrze urządzone małżeństwo Przemysława Bluszcza i Katarzyny Warnke oraz cwani handlarze Jan Nowicki i Jerzy Rogalski. Niezwykły świat „Pana T.” zaludniają też Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Dracz, Katarzyna Gniewkowska, Anna Guzik, Anna Ilczuk, Sławomir Orzechowski, Tomasz Sapryk, Bartłomiej Topa, Zdzisław Wardejn, Marta Wierzbicka, Wojciech Wysocki, Michał Urbaniak, Lesław Żurek i filmowi trzej filozofowie: Kazimierz Kutz, Leszek Balcerowicz i Jacek Fedorowicz. Po drugiej stronie kamery operator Adam Bajerski, który wspólnie ze scenografką Magdaleną Dipont i kostiumografką Magdaleną Biedrzycką, wyczarowali magiczny świat lat 50. XX wieku.

Przesycona nostalgią podróż do świata, w którym pisarze i poeci artystycznej bohemy zasiadywali w knajpach i kawiarniach, ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata. Film w reżyserii Marcina Krzyształowicza - nagrodzonego Orłem i Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni twórcy „Obławy” (więcej tutaj). W roli głównej Paweł Wilczak. Pośród obsady filmu, prezentowanego w konkursie głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, gdzie został uhonorowany „Nagrodą specjalną jury” za „Najlepszy film fabularny” i „Nagrodą krytyków”, zobaczymy również takie osoby jak: Sebastian Stankiewicz, nagrodzony w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola męska” w Gdyni, oraz Katarzyna Warnke, Wojciech Mecwaldowski, Jerzy Bończak, Jacek Braciak, Bartłomiej Topa, Eryk Lubos, Wiktor Zborowski, Jan Nowicki, Jacek Fedorowicz, Kazimierz Kutz i Leszek Balcerowicz. Scenografia to dzieło Magdaleny Dipont, która pracowała m.in. przy filmach Andrzeja Wajdy, podobnie jak autorka kostiumów do „Pana T.” Magdalena Biedrzycka. Za pracę kamery odpowiada Adam Bajerski, autor zdjęć do „Zmruż oczy” i „Sztuczek”, wraz z reżyserem wyróżniony na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage nagrodą za „Najlepszy film polski”.
 
Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. - uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki (PKiN), ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa (UB) zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.
 

- Chociaż akcja rozgrywa się w Polsce stalinowskiej, to nie zrobiliśmy filmu historycznego. Przeciwnie, „Pan T.” jest utworem na wskroś aktualnym, rezonującym z otaczającą nas rzeczywistością. To wywiedziona z ducha Kafki i Bułhakowa uniwersalna przypowieść o przyjaźni i miłości, a przede wszystkim o sytuacji artysty w czasach zniewolenia

- informują Marcin Krzyształowicz, reżyser i scenarzysta, oraz Andrzej Gołda, scenarzysta.

 
„Pan T.” - o filmie - gatunek: komedia/dramat, produkcja: Polska 2019, reżyseria: Marcin Krzyształowicz („Obława” i „Pani z przedszkola”), scenariusz: Marcin Krzyształowicz („Obława” i „Pani z przedszkola”), Andrzej Gołda („Ach śpij kochanie” i „Pakt”), obsada: Paweł Wilczak („Wesele” i „Sfora”), Sebastian Stankiewicz „Stanki” („Plagi Breslau” i „Gotowi na wszystko. Exterminator”), Maria Sobocińska („Kler” i „Wołyń”), Wojciech Mecwaldowski („Juliusz” i „11 minut”), Jacek Braciak („Kler” i „Volta”), Jerzy Bończak („Ślepnąc od świateł” i „Rewers”), Zdzisław Wardejn („Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” i „Rojst”), Eryk Lubos („Underdog” i „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Katarzyna Warnke („Kobiety mafii” i „Botoks”), Krzysztof Czeczot („Gotowi na wszystko. Exterminator” k „Volta”), Andrzej Zieliński („Volta” i „Wataha”), Wiktor Zborowski („1983” i „Pokot”), Bartłomiej Topa („Pod powierzchnią” i „Kler”), Mariusz Bonaszewski („Kurier” i „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Zabawa zabawa” i „Konwój”), Tomasz Sapryk („Zabawa zabawa” i „Podatek od miłości”), Katarzyna Kwiatkowska („Pitbull. Ostatni pies” i „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Jan Nowicki („Kamerdyner” i „Sztos”), Jacek Fedorowicz („Nie ma róży bez ognia” i „Alternatywy 4”), Michał Urbaniak („Mój rower”), Sławomir Orzechowski („Kurier” i „Kamerdyner”), Jerzy Rogalski („Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” i „Wołyń”), Lesław Żurek („Mała Moskwa” i „Zabawa zabawa”), Kazimierz Kutz i Leszek Balcerowicz.
 
Marta Wierzbicka w filmie „Pan T.”, foto: Hubert Komerski/Domowy Kolektyw
Marta Wierzbicka w filmie „Pan T.”, foto: Hubert Komerski/Domowy Kolektyw
Anna Guzik w filmie „Pan T.”, foto: Hubert Komerski/Domowy Kolektyw
Anna Guzik w filmie „Pan T.”, foto: Hubert Komerski/Domowy Kolektyw
Paweł Wilczak na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pan T.”, foto: Kino Świat
Paweł Wilczak na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pan T.”, foto: Kino Świat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...