reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Betlejemskie Światło Pokoju w TVP

dodano: 2019-12-25 22:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP siedziba Telewizja Polska W piątek, 20 grudnia br. w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie delegacja Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) uroczyście przekazała Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy odebrał je Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP. Uroczystość otworzył ksiądz Maciej Makuła, kierownik Redakcji Katolickiej TVP. W imieniu harcerzy, którzy przywieźli płomień, głos zabrał harcmistrz Wojciech Jurkowski.

Telewizja Polska TVP siedziba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Betlejemskie Światło Pokoju od 29 lat wędruje z Betlejem poprzez kraje Europy, podtrzymywane przez sztafetę europejskich harcerzy i skautów. Świecę ze Światłem Pokoju - symbolem pojednania, znakiem braterstwa i jedności - zapaliła w czwartek, 28 listopada tego roku w grocie narodzin Chrystusa 11-letnia Veronica z Austrii. W trzecią niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski i w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem zostało przekazane polskim harcerzom przez skautów ze Słowacji (więcej tutaj).

- Światło to życie. Mówimy, że człowiek żyje, dopóki pali się światło - mówił do harcerzy Mateusz Matyszkowicz, odbierając Betlejemskie Światło Pokoju. - To także moc i prawda, bo dzięki niemu widzimy wyraźniej. Dla nas, chrześcijan, światło to przede wszystkim Jezus Chrystus. Jest to dla nas ogromne szczęście, że teraz to światło dociera do Telewizji Polskiej, do medium, które przekazuje te wartości dalej - dodał.


W imieniu harcerzy, którzy przywieźli płomień, głos zabrał harcmistrz Wojciech Jurkowski.

- Dar, jakim jest światło, niesie wiarę, nadzieję i miłość - mówił Wojciech Jurkowski. - Takiego daru nie można zatrzymać dla siebie. Przekazujemy je Telewizji Polskiej, by także czerpała moc do spełniania swojej misji, przekazywania informacji, do tego, by głosiła prawdę, sprawiedliwość i niosła pokój. By poprzez okno telewizji Polacy poczuli ten płomień, który ogrzewa serca - dodał.

- Dziękujemy wam za to światło, przywiezione bezpośrednio z Betlejem, które zagości teraz w Telewizji Polskiej - powiedział Maciej Makuła, ksiądz, redaktor naczelny Redakcji Audycji Katolickich TVP, który otworzył uroczystość. - To symbol Jezusa Chrystusa, który się narodził, który cierpiał i zmartwychwstał, i który do dziś jest pomiędzy nami - dodał.


Wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju zawsze towarzyszy hasło. W tym roku są to słowa „Światło, które daje moc”, zaczerpnięte z homilii świętego Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 1979 roku.
 
Mateusz Matyszkowicz, Maciej Makuła, Wojciech Jurecki i harcerka z Betlejemskim Światłem Pokoju, foto: Jan Bogacz/TVP
Mateusz Matyszkowicz, Maciej Makuła, Wojciech Jurecki i harcerka z Betlejemskim Światłem Pokoju, foto: Jan Bogacz/TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...
reklama