reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

100. rocznica urodzin Felliniego w TVP Kultura

dodano: 2019-12-24 10:21 | aktualizacja: 2019-12-27 01:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura Z okazji przypadającej w styczniu 2020 roku setnej rocznicy urodzin Federica Felliniego, w cyklu „Czwartkowy klub filmowy”, TVP Kultura pokaże filmy tego włoskiego reżysera i scenarzysty. Widzowie zobaczą takie produkcje jak „Wałkonie”, „Słodkie życie”, „Osiem i pół”, „Giulietta i duchy” i „Próba orkiestry”. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W styczniowe czwartki TVP Kultura pokaże pięć filmów Federica Felliniego, włoskiego reżysera i scenarzysty, jak czytamy w komunikacie, prawdziwego mistrza iluzji i kreacji, twórcy niepowtarzalnych filmowych obrazów - pełnych onirycznych wizji, barokowego przepychu i ducha surrealizmu. Cztery jego dzieła zostały nagrodzone Oscarem dla „Najlepszego filmu nieanglojęzycznego”, a sam reżyser w 1993 roku, krótko przed śmiercią, odebrał Oscara honorowego za „Całokształt twórczości”. Dwa z uhonorowanych Nagrodą Akademii Filmowej obrazy Felliniego „Słodkie życie” i „Osiem i pół” widzowie TVP Kultura zobaczą w ramach styczniowego przeglądu. Oprócz tego antena przypomni „Wałkoni”, „Giuliettę i duchy” i „Próbę orkiestry”. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską (więcej tutaj).

Styczeń 2020 roku w cyklu „Czwartkowy klub filmowy”:

„Wałkonie”
emisja: w czwartek, 2 stycznia 2020 roku o 20:30

Nagrodzona Srebrnym Lwem na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji opowieść o piątce przyjaciół, którzy dobiegają trzydziestki, ale odsuwają od siebie myśl o dorosłym życiu i związanej z nim odpowiedzialności. Puste rozrywki, dorywcze nudne prace, pożyczki i litość rodziny pozwalają im przetrwać kolejny dzień. Czy któremuś w końcu uda się wyrwać z tego zaklętego kręgu? W rolach głównych wystąpili Alberto Sordi i Leopoldo Trieste oraz brat reżysera, Riccardo.

„Słodkie życie”
emisja: w czwartek, 9 stycznia 2020 roku o 20:30

Nagrodzone Złotą Palmą oraz Oscarem za kostiumy (w filmie czarno-białym), to wbrew tytułowi raczej gorzkie studium współczesnej kultury. Młody dziennikarz (w tej roli Marcello Mastroianni, po raz pierwszy u Felliniego) bezskutecznie szuka szczęścia i spełnienia, przechadzając się ulicami Rzymu. Wieczne Miasto odgrywa w filmie jedną z głównych ról - obok Marcello Mastroianniego, Anity Ekberg i Anouk Aimée. Muzykę skomponował wieloletni współpracownik Felliniego - Nino Rota.

„Osiem i pół”
emisja: w czwartek, 16 stycznia 2020 roku o 20:30

Uhonorowane Oscarem za „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, najbardziej autobiograficzne dzieło Felliniego. Słynny reżyser cierpi na blokadę twórczą. Producenci czekają, uruchomiono już ogromną machinę wytwórni, zbudowano gigantyczną dekorację, zaangażowano aktorów, ustalono ostateczny termin rozpoczęcia zdjęć, wszyscy czekają. Czy artysta przezwycięży twórczy impas? Rzeczywistość przeplata się tu z marzeniami, wspomnieniami z dzieciństwa, wizjami fragmentów przyszłego filmu. W rolach głównych wystąpili Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo i Claudia Cardinale.

„Giulietta i duchy”
emisja: w czwartek, 23 stycznia 2020 roku o 20:30

Pierwszy pełnometrażowy film kolorowy Federica Felliniego. Tytułowa Giulietta (w tej roli żona reżysera - Giulietta Masina) swoje życie w pełni podporządkowała mężowi, którego z czasem zaczyna podejrzewać o zdradę. Kobietę zaczynają nawiedzać tajemnicze wizje i widma z przeszłości. Nagrodzony Złotym Globem film spowija klimat miłosnych obrzędów, tajemnych znaków i wróżb.

„Próba orkiestry”
emisja: w czwartek, 30 stycznia 2020 roku o 20:30

Podczas odbywającej się w renesansowej kaplicy próby orkiestry pojawia się ekipa telewizyjna, która zakłóca niezbędną do współdziałania harmonię. W trakcie wywiadów ujawniają się odmienne charaktery muzyków, wyczuwalna jest też niechęć wobec dyrygenta. W zdyscyplinowane szeregi muzyków wkrada się anarchia, która odzwierciedla sytuację polityczną Włoch lat 70.ubiegłego wieku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...
reklama