reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie TVP 4K na Euro 2020

dodano: 2019-12-26 11:27 | aktualizacja: 2019-12-26 20:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP Sport/satkurier.pl

TVP 4K Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski w świątecznym wywiadzie z cyklu #zapytajszefatvpsport przekazał kilka ciekawych informacji na temat planów nadawcy na 2020 rok. Odniósł się m.in. do sprawy ewentualnej transmisji nowego sezonu Formuły 1 w TVP Sport. Poczynił też pewne zapowiedzi odnośnie kanału TVP 4K.

TVP 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak wiadomo, miniony sezon Formuły 1 można było śledzić nie tylko w Eleven Sports, lecz także na antenie TVP Sport (główny wyścig, od 45. minuty). Był to pierwszy od wielu lat sezon z udziałem Roberta Kubicy. Jednak pod znakiem zapytania stoi udział naszego rodaka w F1 w nadchodzącym roku, gdyż Polak rozwiązał umowę z ROKiT Williams Racing, a jak dotychczas nie udało mu się dołączyć do nowego zespołu.

Marek Szkolnikowski zapytany, co dalej z F1 w TVP Sport, zaznaczył, że nadawca nie będzie zainteresowany Formułą 1 bez Kubicy. Do tego podejrzewa, iż z drugiej strony będzie podobnie - jego zdaniem Eleven Sports nie będzie zainteresowany sprzedażą sublicencji. Przypomnijmy, że Eleven Sports przedłużył w marcu br. prawa do pokazywania Formuły 1 do końca sezonu 2022.
 

F1 jest produktem drogim i dość ekskluzywnym, idealnym wręcz dla kodowanego kanału. Formułą 1 bez Kubicy nie będziemy zainteresowani. I z drugiej strony będzie podobnie - Eleven nie będzie zainteresowany sprzedażą sublicencji, ponieważ projekt Formuła45 okazał się ogromnym sukcesem. [...] Wyniki oglądalności były rewelacyjnie, dużo lepsze niż na Eleven, a przypomnę, że F1 był dla nas jednym z bardzo wielu produktów, natomiast dla Eleven, poza piłką klubową, F1 jest driverem, czyli tym, co ma najbardziej przyciągnąć widzów. Ktoś powie, że mamy większy zasięg, ale przy tak ekskluzywnych pozycjach ma to mniejsze znaczenie

- powiedział Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Z raportu wirtualnemedia.pl na podstawie danych Nielsen Audience Measurement, wynika, że średnia oglądalność Formuły 1 w sezonie 2019 w grupie 4+ wyniosła 243 tys. widzów w Eleven Sports i 296 tys. w TVP Sport. Jednak już w grupie komercyjnej 16-49 szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Eleven Sports. W tej stacji zmagania kierowców F1 śledziło średnio 132 tys. widzów, a w TVP Sport - 113 tys. Należy też wziąć pod uwagę, że TVP Sport jest kanałem bezpłatnym i ogólnodostępnym (w ramach DVB-T), podczas gdy Eleven Sports 1 jest dodatkowo płatny.

W wywiadzie padło również pytanie, czy jeśli Robert Kubica będzie jeździł w innych niż F1 wyścigach (np. niemieckich DTM), to TVP Sport rozważy kupno praw do pokazywania startów Polaka.
 

Prowadziliśmy nawet wstępne rozmowy z DTM, natomiast wszystko zależałoby od kalendarza wyścigów i tego, czy udałoby się znaleźć miejsce w naszej ramówce. Poza tym ważna jest kwestia zaangażowania Orlenu w cały projekt i nie wiem, czy ten sponsor będzie nalegał na to, by wyścigi Roberta w DTM były pokazywane w otwartym kanale, czy wystarczy np. tylko cotygodniowy magazyn podsumowujący występy Polaka. Moim zdaniem nie jest to ranga otwartej telewizji.

Kolejną ciekawą informacją jest decyzja o przeniesieniu transmisji PKO BP Ekstraklasy z TVP2 na TVP Sport. Od wiosny wszystkie mecze w rundzie zasadniczej mają być pokazywane na antenie sportowej.
 

PKO Ekstraklasa w TVP2 w soboty o godz. 17:30 nie była dobrym eksperymentem. Z dwóch prostych powodów. Przede wszystkim TVP2 nie jest anteną sportową i rzadko kto szuka kontentu sportowego w Dwójce. Poza tym sobota o 17:30 nie jest dobrym terminem dla anteny otwartej. Od wiosny wszystkie mecze PKO Ekstraklasy w rundzie zasadniczej będą pokazywane w TVP Sport i wtedy zobaczymy, jaki jest prawdziwy potencjał naszych rozgrywek. Jestem przekonany, że oglądalność będzie lepsza niż w TVP2, ponieważ to zupełnie inna specyfika. Zaczynamy już 8 lutego meczem Śląsk - Lechia, w piątek o godz. 20:30. Robię wszystko, co w mojej mocy, by ostatnie siedem meczów rundy finałowej było w TVP1 o 17:30 i zobaczymy, jak sprawdzi się pasmo między „Teleexpressem” a „Wiadomościami”.

Na pytanie, czy będzie kanał TVP 4K na Euro 2020, Szkolnikowski odpowiedział krótko: - Pewnie!
Już na początku grudnia br. dyrektor TVP Sport pisał na Twitterze, że wszystkie 51 mecze Euro 2020 będą produkowane w 4K, co zaczęło generować pewne domysły o ewentualnym powrocie TVP 4K. Przypomnijmy, że kanał TVP 4K został uruchomiony na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbyły się w Rosji. Było to możliwe dzięki technologicznej współpracy Telewizji Polskiej z operatorami nc+ (Platformą CANAL+) i Orange TV. Część meczów MŚ 2018 można było oglądać wyłącznie na kanale Canal+ 4K Ultra HD, a pozostałe były transmitowane w TVP 4K. Teraz dowiadujemy się, że TVP 4K wróci na Euro 2020. Na razie nie wiadomo jednak, gdzie i w jakiej formie będzie dostępny.

Cały wywiad z dyrektorem TVP Sport Markiem Szkolnikowskim.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 10 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM od...

529 zł Więcej...
reklama