reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kobiety sztuki w styczniu w TVP Kultura

dodano: 2020-01-03 18:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura Kobiety sztuki - skandalistki, awangardzistki, mistrzynie. W styczniu br., w sobotnie przedpołudnia, w cyklu „Dokument tygodnia” TVP Kultura zaprasza na premierowe filmy dokumentalne poświęcone ważnym malarkom i rzeźbiarkom. Widzowie zobaczą takie produkcje jak „Zapomniane rzeźbiarki”, „Rzeźbiarka snów. Helaine Blumenfeld”, „Zapomniane kobiety sztuki” i „Portrecistka Marii Antoniny”.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na przestrzeni wieków we wszystkich dziedzinach sztuki kobietom przyporządkowywano niemal wyłącznie rolę pasywną - modelek i muz. TVP Kultura pokaże filmy dokumentalne o artystkach, które walczyły o prawo do własnej twórczej ekspresji i na stałe zapisały się w annałach sztuki nowożytnej.

Styczeń 2020 roku w cyklu „Dokument tygodnia”:

„Zapomniane rzeźbiarki”
emisja: w sobotę, 4 stycznia br. o 11:25

Portrety najważniejszych rzeźbiarek w historii sztuki. Widzowie poznają takie artystki, jak Properzia de’ Rossi, Marie-Anne Collot, Hélène Bertaux, Camille Claudel, Jane Poupelet, Käthe Kollwitz, Germaine Richier, Niki de Saint Phalle i Louise Bourgeois.

„Rzeźbiarka snów. Helaine Blumenfeld”
emisja: w sobotę, 11 stycznia br. o 11:25

Portret współczesnej amerykańskiej rzeźbiarki Helaine Blumenfeld, tworzącej najczęściej w brązie i marmurze. Film pokazuje artystkę podczas pracy nad nową monumentalną rzeźbą i opowiada o wyzwaniach stojących przed kobietą zajmującą się dziedziną sztuki wymagającą wyjątkowej siły - i fizycznej, i psychicznej.

„Zapomniane kobiety sztuki”
emisja: w sobotę, 18 stycznia br. o 11:25

Film podkreśla, jak ważną rolę w historii malarstwa odegrały kobiety. W dokumentalnej podróży przez cztery stulecia poznajemy sylwetki najważniejszych malarek w historii sztuki, od renesansu po czasy współczesne. Wśród nich m.in. Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Élisabeth Vigée Le Brun i Adélaïde Labille-Guiard.

„Portrecistka Marii Antoniny”
emisja: w sobotę, 25 stycznia br. o 11:25

Niezwykła historia życia i twórczości Élisabeth Vigée Le Brun, najsłynniejszej malarki XVIII wieku, oficjalnej portrecistki królowej Marii Antoniny. Dokument przedstawia zarówno początki jej kariery i lata spędzone w Wersalu, jak dalsze losy, gdy po ucieczce z ogarniętej rewolucją Francji tworzyła na wielu europejskich dworach królewskich.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...
reklama