reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwsze miasto 5G w Polsce z Play

dodano: 2020-01-07 15:33
autor: Anita Kaźmierska/Łukasz Knapik | źródło: P4

Play Barbara Kurdej-Szatan Play (P4) podpisał memorandum z miastem Gdynia, na mocy którego uruchomiona zostanie, jak zapewnia operator, największa na skalę krajową sieć 5G. - Wdrażając dynamiczne współdzielenie częstotliwości wraz z funkcjonalnością synchronizacji czasu na ponad 100 stacjach bazowych na obszarze aglomeracji trójmiejskiej, Play jest liderem 5G, co przekłada się na szereg wymiernych korzyści zaadresowanych do różnorodnych społeczności lokalnych na terenie Gdyni - czytamy w komunikacie.

Play konferencja 5G


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jean Marc Harion, prezes sieci Play, oraz Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdynia, podpisali we wtorek, 7 stycznia br. memorandum w obecności minister Wandy Buk, reprezentującej Ministerstwo Cyfryzacji, dotyczące uzyskania dostępu, rozwoju i wdrożenia rozwiązań nowoczesnej technologii 5G (więcej tutaj).

- Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym na tak szeroką skalę wprowadzono sieć najnowszej generacji. Jest to możliwe dzięki konsekwentnemu wdrażaniu przez Play rozwiązań technologicznych wykorzystujących istniejące zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz w modelu współdzielenia częstotliwości. To także ważny moment dla całej branży telekomunikacyjnej w Polsce, gdyż jeszcze nigdy sieć 5G nie została udostępniona w tak dużym zasięgu - czytamy w komunikacie.
 

- Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji. Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych

- powiedział Jean Marc Harion.

W ramach współpracy z miastem Gdynia Play organizuje szereg działań adresowanych do mieszkańców w każdym wieku, które mają na celu edukować, a także realnie wpływać na ich codzienne doświadczenia jako użytkowników sieci. Seniorzy będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV Box i routerów 5G oraz w warsztatach na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych, studenci są zaproszeni do zbadania potencjału tej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G, a indywidualni użytkownicy będą mogli doświadczyć w rzeczywistych warunkach możliwości oferowanych przez istniejącą już sieć najnowszej generacji. Dodatkowo działania wspierać będzie Fundacja Legalna Kultura, ekspert w zakresie programów edukacyjnych dotyczących kompetencji cyfrowych, promujący legalne źródła cyfrowych treści kulturowych.
 

- To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej. W Gdyni jesteśmy otwarci na inicjatywy mające na celu ułatwienie życia naszej nowoczesnej społeczności poprzez zapewnienie nowych możliwości cyfrowych

- dodaje Wojciech Szczurek.

Uruchomienie sieci 5G w aglomeracji trójmiejskiej dla lokalnej społeczności jest możliwe dzięki istniejącej sieci Play 5G Ready, która została zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie, wdrażające dynamiczne współdzielenie częstotliwości i wykorzystanie funkcjonalności synchronizacji czasu. To jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej, pozwalające na tak szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją tzw. częstotliwości C-band.

Play posiada łącznie 7868 stacji bazowych, z czego 865 zostało uruchomionych w minionym roku. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48 proc. populacji Polski pod koniec 2019 roku. W ubiegłym roku operator uruchomił także 694 nowych wież. Firma podkreśla, iż technicznie i technologicznie jest gotowa na wprowadzenie łączności nowej generacji do standardowej oferty. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną zależne jest od dostępności urządzeń kompatybilnych z siecią najnowszej generacji i procesu uzyskania zgód regulacyjnych.
 

- Nieustannie pracujemy nad innowacjami w zakresie rozwoju technologii 5G i jesteśmy dumni, że możemy zapewnić mieszkańcom aglomeracji trójmiejskiej najnowsze standardy łączności, by mogli sami przekonać się jak działa i jakie korzyści daje użytkownikom. To jednak dopiero początek. Stale modernizujemy i rozbudowujemy naszą sieć, co bezpośrednio wpływa na poprawę komfortu użytkowania, nieustannie wprowadzamy nowoczesne technologie na terenie całego kraju

- powiedział Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor do spraw technicznych w sieci Play.

W 2019 roku całkowita wielkość transmisji danych w sieci Play wzrosła o 29 proc. rok do roku do 288 PB. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost transmisji danych w godzinach szczytu o 31 proc. - 585,57 Gbps w porównaniu z wynikami z 4. kwartału 2018 roku. Jak zapewnia operator, tak dobre wyniki to między innymi efekt pracy ponad 93 proc. stacji bazowych podłączonych do sieci szkieletowej łączami transmisyjnymi o dużej przepływności - co najmniej 1 Gb/s. Ta nowoczesna infrastruktura zagwarantowała sieci Play także tytuł „Najszybszej sieci mobilnej w Polsce” przyznany przez firmę Ookla, specjalizującą się w pomiarach prędkości łącza internetowego.

Jednym z głównych filarów strategii operatora na najbliższe lata jest budowa oraz rozwój nowoczesnej i innowacyjnej infrastruktury, która zapewni dostęp do możliwości jakie oferuje 5G. Aktualnie testy sieci najnowszej generacji prowadzone są w Toruniu (C-band/ 100 MHz), Sokołowie Podlaskim (C-band/ 50 MHz) i Grójcu na paśmie C-band/ 100 MHz. Play planuje dalszy wzrost stacji bazowych do 9500 do końca 2020 roku. - Dynamiczny rozwój sieci oznacza, że Play stanie się całkowicie niezależny od roamingu krajowego z końcem 2021 roku - czytamy w komunikacie (dane za P4).
 
Wanda Buk, Wojciech Szczurek, Jean Marc Harion i Michał Ziółkowski na wspólnej konferencji, foto: P4
Wanda Buk, Wojciech Szczurek, Jean Marc Harion i Michał Ziółkowski na wspólnej konferencji, foto: P4


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Stojak alu balkonowy AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak balkonowy 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

79 zł Więcej...
reklama