reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wikingowie w National Geographic

dodano: 2020-01-07 22:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: Fox Networks Group/satkurier.pl

National Geographic W niedzielę, 12 stycznia br. kanał National Geographic pokaże premierowo dwa filmy dokumentalne - o godz. 12:00 brytyjski „Wikińskie wojowniczki” („Viking Warrior Women”), a o godz. 13:00 amerykański „Wikingowie i potężne miecze” („Ultimate Viking Sword”) w ramach cyklu „Zapomniane cywilizacje”.

National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zawsze sądzono, że w świecie wikingów wojownikami byli tylko mężczyźni, ale nowe odkrycia podważają dotychczasowe przekonania. Badaczka Ella Al-Shamahi podejmuje się misji - przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i zdobyczy nauki zamierza udowodnić, że ponad tysiąc lat temu w gronie wikingów walczyły także kobiety („Wikińskie wojowniczki”, emisja w niedzielę, 12 stycznia br. o godzinie 12:00). Wśród naukowców, którzy pomogą jej w poszukiwaniach znajdzie się polski badacz - Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn.

Grobowiec sprzed wieków, pełen skarbów i broni najwyższej jakości. Naukowcy przez ponad sto lat od odkrycia miejsca pochówku w szwedzkiej miejscowości Birka nie mieli wątpliwości, że spoczywa w nim ciało ważnego wojownika, który walczył wśród wikingów. Oczywiste było dla nich również to, że mają do czynienia z grobem mężczyzny. Dopiero niedawne badania DNA wykazały, że ten wysoko postawiony wojownik był kobietą. W świecie naukowym zawrzało, bo czy to możliwe, że społeczność wikingów, opisywana wcześniej jako patriarchalna, funkcjonowała inaczej niż sądzili badacze? Ella Al-Shamahi, archeolożka i odkrywczyni National Geographic, postanowiła to sprawdzić i wyruszyła na poszukiwanie innych dowodów na to, że w łupieżczych wyprawach wikingów uczestniczyły również wojowniczki.

W tej misji badawczej pomoże jej m.in. Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn, z którym Ella Al-Shamahi przyjrzała się odnalezionemu w Danii grobowi kobiety pochowanej z toporem bojowym. Ella Al-Shamahi sama dokonała innego niezwykłego odkrycia. Badając szkielet kobiety, która spoczywała w wikińskim grobowcu w Norwegii, archeolożka zauważyła ślad na czaszce, który jednoznacznie wskazuje na bardzo poważny uraz. Przy wykorzystaniu metod stosowanych w kryminalistyce, zespołowi pracującemu z badaczką udało się komputerowo zrekonstruować twarz kobiety. Wiele wskazuje na to, że została ona ranna w walce. To może być kolejny dowód na to, że na drakkarach, które przed tysiącleciem budziły popłoch niemal wszędzie, gdzie się pojawiały, pływały również wojowniczki.

Jak zapowiada nadawca, fanów tematyki związanej z wikingami czeka w niedzielę, 12 stycznia br. w National Geographic jeszcze jedna ciekawa premiera, prezentowana w ramach cyklu „Zapomniane cywilizacje” - „Wikingowie i potężne miecze” (emisja w niedzielę, 12 stycznia br. o godzinie 13:00). Wikingowie słynęli z siły i odwagi. Ale tylko wybrańcy mogli dostąpić przywileju walki najwspanialszymi mieczami. Proces ich wytwarzania przez wiele wieków pozostawał tajemnicą. Stanowiły one rewolucyjną broń i były prawdziwymi arcydziełami sztuki mieczniczej. Do tej pory uważane są za jedne z najlepiej wykonanych mieczy i nadal budzą postrach.
 
Ella Al-Shamahi (z prawej) w programie „Wikińskie wojowniczki”, foto: Fox Networks Group
Ella Al-Shamahi (z prawej) w programie „Wikińskie wojowniczki”, foto: Fox Networks Group


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 090 zł Więcej...
reklama