reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2 wchodzi do Polski: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2020-01-10 11:44 | aktualizacja: 2020-01-10 15:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

DVB-T2 naziemna telewizja cyfrowa NTC DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) to standard nadawania naziemnej cyfrowej telewizji (NTC) drugiej generacji, znany już w wielu krajach Europy, m.in. Niemczech, Czechach czy nawet Ukrainie. Na przestrzeni najbliższych 2-3 lat powinien zostać wprowadzony także w Polsce.

DVB-T2 HEVC naziemna telewizja cyfrowa NTC antena


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualnie NTC w naszym kraju jest nadawana w pierwszym standardzie DVB-T, który w 2013 roku zastąpił tzw. analog. Co daje DVB-T2? Jakie są jego zalety? Czy trzeba wymieniać telewizor? Co z dotychczasowymi odbiornikami DVB-T? Pytań jest tak dużo, że postanowiliśmy odpowiedzieć na część z nich.

1. Kiedy w Polsce będzie DVB-T2?

Wejście DVB-T2 w Polsce planuje się do 30.06.2022 roku. Czy tak będzie, to się okaże. Czas leci, a sąsiednie kraje (Czechy, Niemcy, Rosja i Ukraina) już wkrótce będą w większości przypadków nadawać w standardzie DVB-T2 z HEVC. W Polsce jest starszy i już mało wydajny standard DVB-T z MPEG-4, który pozwala na emisję tylko kilku kanałów w HD w jednym multipleksie. Proces migracji z DVB-T do DVB-T2 powinien w Polsce znacząco przyśpieszyć po tym, jak w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Miało to miejsce 1 grudnia 2019 roku.

2. Czy będzie można oglądać kanały z DVB-T2 na tv kineskopowym?

Teoretycznie tak, jeśli znajdzie się zewnętrzny odbiornik DVB-T2, który uda się podłączyć do „baniaka”. Jeśli ktoś się uprze, to korzystając z przejściówek lub z tunera ze złączem Scart (tu może być problem, gdyż znakomita większość urządzeń takowego nie posiada), jest to możliwe! Mogą jednak występować pewne problemy z jakością lub dźwiękiem.

3. Czy muszę kupować nowy telewizor, skoro kupiłem go niedawno?

Nasycenie rynku telewizorami przystosowanymi do odbioru DVB-T2 jest w Polsce już duże. Okazuje się, że w 2018 roku przynajmniej jeden taki telewizor był w posiadaniu niemal połowy gospodarstw domowych w Polsce. W 2019 roku ma to być 62%, w tym roku 77%, a w 2021 roku już 91% gospodarstw domowych będzie miało telewizor z wbudowanym modułem do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Są do wyniki badań przeprowadzonych przez Związek Cyfrowa Polska.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiadany model telewizora spełnia wymagania zawarte w najnowszym rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji. Jeśli nie, trzeba pogodzić się z myślą, że za 2-3 lata trzeba będzie albo kupić nowy, albo dokupić do już posiadanego telewizora zewnętrzny odbiornik DVB-T2. Oczywiście wszystko to dotyczy tylko tych osób, które są zainteresowane dalszym odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej.

4. Co z HbbTV w NTC w przyszłości? Czy ten standard nadal będzie wspierany?

Według najnowszego projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, wsparcie telewizji hybrydowej HbbTV jest obowiązkowe dla wszystkich odbiorników posiadających możliwość podłączenia do Internetu i mających zaimplementowane funkcje interaktywne.
 

Jeśli odbiornik posiada możliwość podłączenia do Internetu i ma zaimplementowane funkcje interaktywne, to umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV i obsługuje co najmniej wersję 2.0.1 zgodnie z normą ETSI TS 102 796 [18] w wersji V1.4.1 lub nowszą. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać funkcję HbbTV. Odbiornik HbbTV poprawnie odbiera i wykonuje aplikacje programowe (API) zgodne z HbbTV według normy ETSI TS 102 796 [18] w wersji V1.4.1 lub nowszej.


5. Czy wprowadzenie DVB-T2 w Polsce jest konieczne?

Aktualnie dla naziemnej telewizji wykorzystuje się w paśmie UHF kanały od 21 do 60. Jednak według zaleceń Unii Europejskiej, kanały od 49 do 60 powinny zostać przeznaczone na potrzeby transmisji danych, czyli dla 5G. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie tzw. refarmingu, czyli przesunięcia części aktualnych emisji na niższe częstotliwości. W DVB-T w Polsce korzysta się także z pasma VHF (MUX 8).

Zalecenia UE powodują potrzebę efektywniejszego wykorzystania pojemności coraz bardziej zawężającego się pasma częstotliwości. Dodatkowo na rynku znacząco rośnie zapotrzebowanie na telewizyjne treści w wysokiej rozdzielczości (HD), a w dalszej perspektywie także w Ultra HD (4K i 8K). Nowe technologie (5G, HEVC) mogą doprowadzić do sytuacji, że w 2022 roku kanały SD staną się przeżytkiem.

Zatem wprowadzenie DVB-T2 z HEVC w Polsce nie jest koniecznością, a raczej rozsądnym krokiem, by nie pozostać w tyle w stosunku do ościennych krajów oraz by iść z duchem czasu.

6. Jakie są zalety DVB-T2 w porównaniu z DVB-T?

Zastosowanie DVB-T2 daje m.in. możliwość efektywniejszego wykorzystania zmniejszonej części widma radiowego dostępnego dla telewizji (470-694 MHz) dzięki cechom technicznym standardu DVB-T2/HEVC, takim jak większa pojemność multipleksu DVB-T2 w stosunku do DVB-T (do ok. 40 Mb/s w 8 MHz zamiast obecnie wykorzystywanych 24,88 Mb/s w 8 MHz) oraz lepsza, dużo efektywniejsza kompresja HEVC/H.265 w stosunku do obecnie stosowanej kompresji AVC/H.264 (ok. dwukrotnie zmniejszona przepływność przy takiej samej jakości programu).
W praktyce oznacza to, że jednym multipleksie może być nadawane znacznie więcej programów niż obecnie.

7. Jakie parametry ma mieć odbiornik DVB-T2?

Parametry odbiornika DVB-T2:
Dla DVB-T2 za podstawowe przyjęto parametry odbiornika cyfrowego zdefiniowanego w ETSI TS 101 154 dla poziomu 4.1 HDTV: 50 Hz HEVC HDTV 8-bit (rozdzielczości 1920 x 1080 p50, 1280 x 720 p50) MPEG-2 Audio Warstwa 2 i E-AC-3 audio. W przypadku odbiornika telewizyjnego zdolnego do wyświetlania obrazów UHD, odbiornik DVB-T2 obsługuje także format określony w ETSI TS 101 154 w pkt 5.14 HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystujący HLG10 oraz HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystujący PQ10, Main 10 Profile, Main Tier dla UHDTV o rozdzielczości 3840 x 2160 oraz AC-4 audio.

Możliwości odbiorcze:
Odbiornik cyfrowy zapewnia odbiór sygnałów cyfrowych DVB-T i DVB-T2 o parametrach zgodnych z PN-ETSI EN 300 744 i z PN-ETSI EN 302 755 nadawanych w zakresach: VHF (174-230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470-790 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz. Tuner odbiornika cyfrowego spełnia wymagania podane w normie PN-EN 62216:2011 oraz pozostałe wymagania części radiowej odbiornika określone w rozdziale 3.4 normy NorDig Unified Requirements for Integrated Receiver Decoders for use in cable, satellite, terrestrial and managed IPTV based networks.

Dostęp do usług:
Odbiornik zapewnia możliwość:
1) odbioru FTA;
2) wyboru składowej fonii usługi w przypadku transmisji wielu składowych fonii w ramach jednej usługi; wymaga się, aby pilot odbiornika posiadał przycisk do wyboru ścieżki dźwiękowej lub inny mechanizm umożliwiający w łatwy sposób wybór tej ścieżki;
3) wyboru napisów (teletekstowe lub DVB) w formacie UTF-8;
4) korzystania z teletekstu;
5) formatowania obrazu dla stosunku boków 4:3 i 16:9;
6) rodzicielskiej kontroli dostępu do wybranych programów lub audycji;
7) dostępu do menu w języku polskim i ustawienia języka narodowego polskiego.

8. Czy jeśli przywiozę telewizor DVB-T2 z Niemiec, to odbiorę kanały w Polsce?

Jeśli telewizor będzie spełniał warunki, jakie określono w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji, to powinien nadawać się do odbioru kanałów w Polsce. Może się jednak zdarzyć, że wystąpi jakiś inny problem techniczny, który to uniemożliwi (brak oprogramowania na Polskę, itd.). Należy uważać z zakupami za granicą.

9. Ile multipleksów będzie w Polsce po migracji do DVB-T2?

Projekt planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz, obejmujący plan migracji nadawców naziemnej telewizji cyfrowej do zakresu 470-694 MHz oraz plan docelowy po zwolnieniu pasma 700 MHz w Polsce, przewiduje aż 6 MUX-ów, a na nich powinno zmieścić się dużo więcej kanałów HD niż obecnie. Zgodnie z projektem, całkowite zwolnienie pasma 700 MHz przez NTC przewidziane jest na 30 czerwca 2022 roku.
 

10. Mam tuner DVB-T. Czy mogę go zaktualizować do DVB-T2?

Jeśli to starszy tuner DVB-T w MPEG-4 kupiony jeszcze w 2012-13 roku, to zwykle nie będzie miał tunera DVB-T2 i kompresji HEVC. Niestety nie ma opcji zmiany oprogramowania, bo do tego trzeba zupełnie innej elektroniki na płycie głównej tunera. Taki tuner DVB-T do 2022 roku będzie już na końcu swojego żywota – trzeba będzie kupić nowszy DVB-T2 i podłączyć go nawet do starszego telewizora.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...