reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Duża farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku

dodano: 2020-01-14 19:25
autor: Janusz Sulisz | źródło: wfosigw.wroclaw.pl

farma solarna fotowoltaiczna Zgorzelec PV 2020 360px.jpg W gminie Zgorzelec powstała ogromna farma fotowoltaiczna z blisko 3,7 tysiącami paneli PV. Farma wybudowana w miejscowości Sławnikowice składa się z 3700 paneli fotowoltaicznych, które rocznie są w stanie  wygenerować blisko 1 tys. MWh. To ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o blisko 870 ton rocznie. Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu jest wysyłana do sieci energetycznej.

wfosigw.wroclaw.pl
farma solarna fotowoltaiczna Zgorzelec PV 2020-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- W gminie Zgorzelec ruszyła naziemna farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

- Fundusz wypłacił na tą inwestycję pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, która stanowi ponad połowę wartości całej inwestycji - dodaje.

- Planujemy realizację kolejnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii na terenie województwa dolnośląskiego, które przyczynią się w istotny sposób do redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce - mówi Zbigniew Szewczyk, Prezes spółki Oeneo.

 


To nie jedyna ekoinwestycja w fotowoltaikę wspierana przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

Innym przykładem jest Wrocławska Elektrownia Słoneczna, która powstała w 2018 r. To największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie. Blisko 3000 paneli PV produkuje prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców. 15 tysięcy wrocławian otrzymało dzięki temu tańszy prąd wytworzony przez panele (o łącznej powierzchni 0,5 ha) dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych.

Przedsięwzięcie wsparły fundusze ekologiczne: NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln złotych pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument. W tej kwocie 1,7 mln złotych to dotacje a 2,5 mln złotych to pożyczki.

W 2019 r. w podwrocławskiej miejscowości Ligotka powstała farma słoneczna złożona z 1784 paneli o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi ok. pół tysiąca KW. Wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu na realizacje tej inwestycji wyniosła ponad milion złotych. Wartość całego zadania to ponad 1,8 mln złotych. Panele zostały zainstalowane na działce o powierzchni ponad hektara. Moc tej elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33 piętrowy wieżowiec.

Źródło: wroclaw.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 190 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...
reklama