reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 5 West B - jaki jest stan tego nowego satelity?

dodano: 2020-01-17 11:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

Eutelsat 5 West B 24 października 2019 roku Eutelsat wszczął dochodzenie w sprawie awarii jednego z dwóch paneli słonecznych na satelicie Eutelsat 5 West B. W wyniku tego postępowania potwierdzono utratę południowego panelu słonecznego satelity. Poza tym wyjątkiem wydajność satelity pozostaje nominalna, poinformował Eutelsat w oświadczeniu z 17 stycznia br.

Eutelsat 5 West B


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wynikająca z utraty panelu słonecznego utrata mocy oznacza, że możliwa jest obsługa około 45 proc. pojemności satelity. Oczekuje się, że satelita rozpocznie świadczenie komercyjnych usług w styczniu 2020 roku. Eutelsat spodziewa się, że Eutelsat 5 West B będzie w stanie osiągnąć zaplanowany okres użytkowania, który wynosi co najmniej 15 lat.

Po zakończeniu okresu eksploatacji na stabilnej orbicie dotychczasowego satelity Eutelsat 5 West A (5°W), wdrożony zostanie szereg działań zaradczych, mających na celu zapewnienie ciągłości usług dla jak największej liczby klientów.

Eutelsat 5 West B jest w pełni ubezpieczony od ewentualnej częściowej lub całkowitej utraty, na okres roku od startu, na kwotę do 173 mln euro.

Częściowa niedostępność pojemności satelity Eutelsat 5 West B będzie skutkować zmniejszeniem przychodów w roku budżetowym 2019-20 dla pionów operacyjnych o 5-10 mln euro. Jednorazowy koszt działań zaradczych, głównie związanych z rekonfiguracją anten naziemnych, wyniesie do 10 mln euro. W rezultacie cel przychodów Eutelsat na rok budżetowy 2019-20 został zmieniony na od 1,270 mld do 1,315 mld euro dla pionów operacyjnych. Wszystkie pozostałe cele finansowe pozostają niezmienione.

Eutelsat 5 West B został wyniesiony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, na pokładzie rakiety Proton M, dnia 9 października 2019 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 239 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama