reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 5 West B - jaki jest stan tego nowego satelity?

dodano: 2020-01-17 11:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

Eutelsat 5 West B 24 października 2019 roku Eutelsat wszczął dochodzenie w sprawie awarii jednego z dwóch paneli słonecznych na satelicie Eutelsat 5 West B. W wyniku tego postępowania potwierdzono utratę południowego panelu słonecznego satelity. Poza tym wyjątkiem wydajność satelity pozostaje nominalna, poinformował Eutelsat w oświadczeniu z 17 stycznia br.

Eutelsat 5 West B


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wynikająca z utraty panelu słonecznego utrata mocy oznacza, że możliwa jest obsługa około 45 proc. pojemności satelity. Oczekuje się, że satelita rozpocznie świadczenie komercyjnych usług w styczniu 2020 roku. Eutelsat spodziewa się, że Eutelsat 5 West B będzie w stanie osiągnąć zaplanowany okres użytkowania, który wynosi co najmniej 15 lat.

Po zakończeniu okresu eksploatacji na stabilnej orbicie dotychczasowego satelity Eutelsat 5 West A (5°W), wdrożony zostanie szereg działań zaradczych, mających na celu zapewnienie ciągłości usług dla jak największej liczby klientów.

Eutelsat 5 West B jest w pełni ubezpieczony od ewentualnej częściowej lub całkowitej utraty, na okres roku od startu, na kwotę do 173 mln euro.

Częściowa niedostępność pojemności satelity Eutelsat 5 West B będzie skutkować zmniejszeniem przychodów w roku budżetowym 2019-20 dla pionów operacyjnych o 5-10 mln euro. Jednorazowy koszt działań zaradczych, głównie związanych z rekonfiguracją anten naziemnych, wyniesie do 10 mln euro. W rezultacie cel przychodów Eutelsat na rok budżetowy 2019-20 został zmieniony na od 1,270 mld do 1,315 mld euro dla pionów operacyjnych. Wszystkie pozostałe cele finansowe pozostają niezmienione.

Eutelsat 5 West B został wyniesiony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, na pokładzie rakiety Proton M, dnia 9 października 2019 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Karta ELITE 4+ (Viaccess) - 6 miesięcy

Karta Viaccess z abonamentem na 4 kanały erotyczne: Redlight HD,...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...
reklama