reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

O królu Władysławie Łokietku w TVP Historia

dodano: 2020-01-17 17:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Historia

TVP Historia W poniedziałek, 20 stycznia br. o godz. 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, a o godz. 18:15 stacja zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Królestwo to więcej niż król”. Obraz przybliża postać króla Władysława Łokietka, który połączył pod jednym berłem polskie ziemie i konsekwentnie walczył o jedność państwa mającego wspólny skarb, administrację i spójną politykę wobec mocarstw ówczesnego świata.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 20 stycznia br. TVP Historia obchodzić będzie 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. O godzinie 18:15 w filmie dokumentalnym „Królestwo to więcej niż król” przewodniczką po mniej znanych faktach z życia władcy będzie pisarka Elżbieta Cherezińska, która w swoich powieściach wytrwale śledzi tajemnice z historii Polski.
 

- Królewska koronacja to spełnienie, to szczyt góry na który wchodzi się latami. Staje się na wierzchołku i co dalej? Pełnią sukcesu jest żywy człowiek, który dokonał wejścia i zejścia. Myślałam o Władysławie, o tym jak czuł się nazajutrz po koronacji

- mówi autorka.

Jak informuje nadawca, dokument w reżyserii Piotra Mielecha będzie doskonałą okazją by jeszcze raz przyjrzeć się władcy i mężowi stanu, ale również człowiekowi i czasom, w których kształtowała się tożsamość młodego państwa.

Tego samego dnia o godzinie 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, którego tematem była wieloletnia droga Władysława Łokietka do korony polskiej i bilans panowania średniowiecznego władcy (więcej tutaj). W rozmowie z Maciejem Zakrockim udział wzięli Lidia Korczak (Uniwersytet Jagieloński w Krakowie), Maria Starnawska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) oraz Janusz Grabowski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...