reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

O królu Władysławie Łokietku w TVP Historia

dodano: 2020-01-17 17:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Historia

TVP Historia W poniedziałek, 20 stycznia br. o godz. 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, a o godz. 18:15 stacja zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Królestwo to więcej niż król”. Obraz przybliża postać króla Władysława Łokietka, który połączył pod jednym berłem polskie ziemie i konsekwentnie walczył o jedność państwa mającego wspólny skarb, administrację i spójną politykę wobec mocarstw ówczesnego świata.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 20 stycznia br. TVP Historia obchodzić będzie 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. O godzinie 18:15 w filmie dokumentalnym „Królestwo to więcej niż król” przewodniczką po mniej znanych faktach z życia władcy będzie pisarka Elżbieta Cherezińska, która w swoich powieściach wytrwale śledzi tajemnice z historii Polski.
 

- Królewska koronacja to spełnienie, to szczyt góry na który wchodzi się latami. Staje się na wierzchołku i co dalej? Pełnią sukcesu jest żywy człowiek, który dokonał wejścia i zejścia. Myślałam o Władysławie, o tym jak czuł się nazajutrz po koronacji

- mówi autorka.

Jak informuje nadawca, dokument w reżyserii Piotra Mielecha będzie doskonałą okazją by jeszcze raz przyjrzeć się władcy i mężowi stanu, ale również człowiekowi i czasom, w których kształtowała się tożsamość młodego państwa.

Tego samego dnia o godzinie 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, którego tematem była wieloletnia droga Władysława Łokietka do korony polskiej i bilans panowania średniowiecznego władcy (więcej tutaj). W rozmowie z Maciejem Zakrockim udział wzięli Lidia Korczak (Uniwersytet Jagieloński w Krakowie), Maria Starnawska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) oraz Janusz Grabowski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/12 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/12 HD rozdziela sygnał niezależnie...

400 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

59 zł Więcej...
reklama