reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

O królu Władysławie Łokietku w TVP Historia

dodano: 2020-01-17 17:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Historia

TVP Historia W poniedziałek, 20 stycznia br. o godz. 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, a o godz. 18:15 stacja zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Królestwo to więcej niż król”. Obraz przybliża postać króla Władysława Łokietka, który połączył pod jednym berłem polskie ziemie i konsekwentnie walczył o jedność państwa mającego wspólny skarb, administrację i spójną politykę wobec mocarstw ówczesnego świata.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 20 stycznia br. TVP Historia obchodzić będzie 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. O godzinie 18:15 w filmie dokumentalnym „Królestwo to więcej niż król” przewodniczką po mniej znanych faktach z życia władcy będzie pisarka Elżbieta Cherezińska, która w swoich powieściach wytrwale śledzi tajemnice z historii Polski.
 

- Królewska koronacja to spełnienie, to szczyt góry na który wchodzi się latami. Staje się na wierzchołku i co dalej? Pełnią sukcesu jest żywy człowiek, który dokonał wejścia i zejścia. Myślałam o Władysławie, o tym jak czuł się nazajutrz po koronacji

- mówi autorka.

Jak informuje nadawca, dokument w reżyserii Piotra Mielecha będzie doskonałą okazją by jeszcze raz przyjrzeć się władcy i mężowi stanu, ale również człowiekowi i czasom, w których kształtowała się tożsamość młodego państwa.

Tego samego dnia o godzinie 16:15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię: władcy Polski”, którego tematem była wieloletnia droga Władysława Łokietka do korony polskiej i bilans panowania średniowiecznego władcy (więcej tutaj). W rozmowie z Maciejem Zakrockim udział wzięli Lidia Korczak (Uniwersytet Jagieloński w Krakowie), Maria Starnawska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) oraz Janusz Grabowski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...