reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Emitel: Nowoczesne stacje bazowe w Miasteczku Wilanów

dodano: 2020-01-24 13:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel

Emitel Miasteczko Wilanów Emitel w porozumieniu z władzami Urzędu Dzielnicy Wilanów zamontował dwie instalacje antenowe na potrzeby telefonii komórkowej na terenie Miasteczka Wilanów w Warszawie. Jak informuje Emitel, rozwiązanie zaprojektowano ze szczególną dbałością o estetykę i harmonijne wpasowanie się w istniejący układ architektoniczny Wilanowa.

Emitel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mieszkańcy Miasteczka Wilanów mogli zaobserwować montaż 2 słupów ulicznych o wysokości 8 m każdy. To instalacje na potrzeby telefonii komórkowej, tak zwane stacje bazowe (BTS), które poza swoimi dedykowanymi funkcjonalnościami są także ozdobą miejsca, w którym stoją. Znalazły się one na skrzyżowaniach ulic Oś Królewska i Sarmacka oraz Klimczaka i Sarmacka. W planach Emitel ma realizację kolejnych lokalizacji z podobnymi antenami.
 

W czym tkwi innowacyjność zamontowanych instalacji, poza wpasowaniem się w architekturę miejsca, w którym się znalazły?
Miasteczko Wilanów stale się rozwija, obecnie liczy prawie 37 tys. mieszkańców, a wielu deweloperów wciąż realizuje tam swoje inwestycje mieszkaniowe. W planach są również kolejne realizacje związane z rozwojem szkolnictwa i kultury. W ślad za rozwojem budynków musi podążać rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, tym bardziej, że rosną w tym zakresie potrzeby i oczekiwania samych mieszkańców. Dlatego montaż instalacji, które poprawią dostępność sieci komórkowych na terenie Miasteczka Wilanów, jest inwestycją niezbędną, planowaną i oczekiwaną przez samych mieszkańców. Jednocześnie władze dzielnicy Wilanów zwracają szczególną uwagę na kwestie instalacji tego typu rozwiązań. Muszą one nie tylko spełniać najwyższe normy techniczne i bezpieczeństwa, ale jednocześnie wpisywać się swoją estetyką w lokalną architekturę.
 

- Każda z instalacji w danej lokalizacji realizować będzie funkcję zwiększenia zasięgu oraz polepszenia parametrów sygnału komórkowego, a tym samym zwiększenia pojemności sieci wszystkich operatorów komórkowych. Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim zwiększenie szybkości i dostępności szerokopasmowego internetu mobilnego - powiedział Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A. - Dzięki temu rozwiązaniu można także zminimalizować ryzyko ograniczenia bądź braku przepustowości sieci, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort korzystania z wysokiej jakości usług multimedialnych. Dotyczy to zarówno aplikacji i usług mobilnych, jak również w szczególności usług multimedialnych czy serwisów streamingowych takich jak np. YouTube czy Netflix.

Mieszkańcy i właściciele lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych na niższych kondygnacjach mogą liczyć również na polepszenie dostępności sygnału telefonii komórkowej wewnątrz pomieszczeń.

To nie wszystkie rozwiązania, które może zaproponować Emitel w oparciu o wybudowaną przez spółkę infrastrukturę. W kolejnych etapach możliwie będzie uruchomienie nowych usług z zakresu Inteligentnych miast (tzw. „Smart Cities”), np. systemy poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, monitorujące zanieczyszczenie powietrza, zajętość miejsc parkingowych, bieżącą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej czy stan zapełnienia pojemników na śmieci.

Zaletą testowanego obecnie przez operatorów komórkowych rozwiązania, które pojawiło się na ulicach Wilanowa, jest znacząco lepsza estetyka w porównaniu z najczęściej stosowanymi rozwiązaniami instalowanymi np. na dachach budynków mieszkalnych. Ponadto znacznie mniejsze wymiary urządzeń i konstrukcji umożliwiają wkomponowanie ich w istniejącą architekturę w lokalizacjach, w których nie istnieje możliwość zastosowania klasycznych rozwiązań. Współdzielona przez wszystkich operatorów komórkowych instalacja pozwala też skutecznie ograniczyć liczbę anten na terenie osiedla.

Jak informuje Emitel, jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, spełniające wszelkie obowiązujące normy środowiskowe. I dodaje, że zlokalizowanie instalacji tego typu w otoczeniu zabudowy mieszkalnej powoduje, że telefony użytkowników znajdujących się w zasięgu mogą nadawać ze znacznie mniejszą mocą, niż w sytuacji konieczności nadawania do odległej o setki metrów klasycznej stacji bazowej.

Do testów przystąpił już pierwszy operator komórkowy, a w najbliższym czasie swoje testy będą prowadzić kolejni, czytamy w komunikacie Emitela. Każdy z punktów dostępowych realizuje funkcje nadawania i odbioru sygnału radiowego sieci telefonii komórkowych w pasmach 800 MHz, 900 MHz i opcjonalne 1800 MHz w technologiach 3G oraz 4G. Zapewnia to obsługę połączeń głosowych oraz szerokopasmowego Internetu mobilnego. Instalacje antenowe zostały podłączone do sieci operatorów komórkowych za pomocą łącza światłowodowego.

Jak informuje Emitel, moce nadajników są kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż typowe rozwiązania wieżowe lub dachowe. Podobne rozwiązania są już widoczne na osiedlach i ulicach miast Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

10 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD Combo

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 269 zł Więcej...
reklama