reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w TVP Historia

dodano: 2020-01-25 11:17 | aktualizacja: 2020-01-25 21:23
autor: Jan Borejko | źródło: TVP

oswiecim auschwitz tory 2017 360px.jpg W poniedziałek 27 stycznia TVP Historia pokaże filmy dokumentalne, które przypomną historię największego ludobójstwa w dziejach świata – Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
27 stycznia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o ofiarach Holocaustu.

Ten dzień, rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poświęcony jest pamięci ponad 6 milionów ofiar ludobójstwa dokonanego przez III Rzeszę Niemiecką na europejskich Żydach w czasie II wojny światowej. W rocznicę wyzwolenia obozu przypomnimy historię niemieckiego ludobójstwa i obozu w Auschwitz w duchu słów świętego Jana Pawła II „Wspomnienie tego triumfu zła musi budzić w nas głęboką gorycz i braterską solidarność z tymi, którzy noszą niezatarte znamię tej tragedii.” Symbolem braterskiej solidarności okupionej śmiercią jest ojciec Maksymilian Kolbe, którego ofierze poświęcony jest film Krzysztofa Zanussiego „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” w TVP Historia, w poniedziałek 27 stycznia o godz.13:20.

O życiu i umieraniu w Auschwitz-Birkenau, a także sposobach kultywowania pamięci i uczczenia ofiar Zagłady przypomni zrealizowany w 70. rocznicę powstania obozu film dokumentalny Ewy Święs-Kucybały „Muzeum KL Auschwitz-Birkenau.
Pamięć, świadomość, odpowiedzialność” w poniedziałek o 17:40.

Ofiary skazane na śmierć przez bezduszny system pozbawiane były nie tylko życia, ale i godności. O artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni: twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej opowiada brawurowy, fabularyzowany film dokumentalny Andrzeja Celińskiego „Kabaret śmierci” w poniedziałek o 20:05.

W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy, jak muzyka, skecz i żydowski szmonces stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu, w grających artystach i tych, którzy ich występy oglądają wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach.

Niemcy byli przekonani, że los Żydów, podobnie jak Polaków, jest przesądzony. Tworzyli już nowe plany Auschwitz po wygranej przez siebie wojnie. O zbrodniczej wizji i bezdusznej ideologii zamkniętej w wizji architektonicznej wzorcowego miasta nazistów opowiada niezwykły film dokumentalny Grażyny i Bogdana Czermińskich „Idealne miasto Auschwitz”, w poniedziałek o 22:40.


Plan emisji:

„Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 13:20

„Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć, świadomość odpowiedzialność”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 17:40

„Kabaret śmierci”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 20:05

„Idealne miasto Auschwitz”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 22:40


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...
reklama