Choć zima nie jest moją ulubioną porą roku, nie potrafię odmówić sobie wtedy dwóch rzeczy, z których wiele osób rezygnuje, kiedy nastają chłodniejsze dni: jazdy na rowerze i wędrówek po górach. Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie, a wzmożony i długotrwały wysiłek prowadzi do wydzielania się endorfin i serotoniny, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Wobec tego warto zadbać o dobre samopoczucie - zwłaszcza zimą, kiedy słońce częściej chowa się za chmury - i wybrać się w góry.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewielka odległość, bo tylko około 1 km, dzieli polanę Javorina od miejsca zwanego Prislop pod Suchým (1216 m n.p.m.). Po drodze, po lewej stronie można wypatrzeć zawieszony na skalnej ścianie krzyż oraz figurkę Matki Bożej.
Príslop pod Suchým, w tle szczyt Suchego
Príslop pod Suchým - uwaga na lawiny!
Prislop pod Suchým stanowi początek stromego podejścia na szczyt. Odcinek ten może sprawić trudności osobom nieprzywykłym do górskich wędrówek, zwłaszcza zimowych. To 250 m przewyższenia na dystansie zaledwie 600 m. Ja pokonałam ten odcinek w 25 min. Poniższa fotografia wykonana z oddali - z polany Jarovina, świetnie obrazuje, z jakim podejściem mamy do czynienia.
Ostatni, stromy fragment podejścia na Suchego widoczny na zoomie z Javoriny
Suchý w Małej Fatrze Krywańskiej wznosi się na wysokość 1468 m n.p.m. Na jego wierzchołku znajdują się: drogowskaz, tarcza z kierunkami i nazwami wybranych szczytów, które można stąd wypatrzeć, oraz metalowy krzyż. Zimą pokrywa śnieżna bywa tam tak gruba, że widoczne są tylko fragmenty tych obiektów.
Na szczycie Suchego, gruba warstwa śniegu - widać tylko część drogowskazu
Tarcza z kierunkami na szczycie Suchego
Panoramy rozciągające się ze szczytu Suchego robią naprawdę duże wrażenie. Szczególnie ujmuje biel śniegu kontrastująca z błękitami i szarościami gór oraz nieba. Przy takich widokach ogarnia człowieka błogi spokój, ale i satysfakcja, że kolejny w życiu szczyt został zdobyty, kolejne miejsce zapisało się w pamięci.
Widok z Suchego na południowy wschód: Wielką Fatrę i Niżne Tatry
Widok z Suchego na wschód: Białe Skały i Mały Krywań w Małej Fatrze oraz Wielki Chocz i Wielką Fatrę
Widok z Suchego na północny wschód: Beskid Śląski oraz Małą Fatrę (Stratenec, Białe Skały, Mały Krywań)
Krzyż lotaryński na trójwzgórzu - herbowy symbol Słowacji, na Suchým, w tle Beskid Śląski na północy
Co ciekawe z Suchego nie uda nam się dostrzec Tatr, gdyż przysłania je Mały Krywań. Na kierunku wschodnim jedynie Wielki Chocz nieśmiało wychyla się zza szczytów Małej Fatry.
Widok z Suchego na północny wschód: Statenec, Białe Skały i Mały Krywań
Widok z Suchego na południowy zachód - Małą Fatrę
Widok z Suchego na północny zachód: Beskid Śląsko-Morawski na granicy słowacko-czeskiej