reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mała Fatra: Suchý zimą - szlakiem ze Strečna

dodano: 2020-01-12 18:33 | aktualizacja: 2023-02-17 22:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Suchy Mała Fatra Choć zima nie jest moją ulubioną porą roku, nie potrafię odmówić sobie wtedy dwóch rzeczy, z których wiele osób rezygnuje, kiedy nastają chłodniejsze dni: jazdy na rowerze i wędrówek po górach. Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie, a wzmożony i długotrwały wysiłek prowadzi do wydzielania się endorfin i serotoniny, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Wobec tego warto zadbać o dobre samopoczucie - zwłaszcza zimą, kiedy słońce częściej chowa się za chmury - i wybrać się w góry.

Suchy Mała Fatra - Stratenec Białe Skały Suchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Drogę powrotną do Strečna odbyłam bardzo podobnym szlakiem. Najpierw zeszłam do Chaty pod Suchým, a następnie, zamiast czerwonego szlaku biegnącego granią, obrałam niebieski wiodący północnym stokiem tego pasma. Alternatywnie można wrócić spod schroniska zwykłą drogą gruntową wytyczoną w dolinie Zamkowego Potoku (Hradský potok).
 
Widoki ze szlaku podczas powrotu
Czas na kilka zimowych fotografii, przed zachodem słońca, polana Javorina
Zabawa głębią ostrości
Zimowe krajobrazy
Panorama 360° z Javoriny - od wschodu (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec garść informacji na temat zamku Strečno.

Zamek Streczniański (Strečniansky hrad) z przełomu XIII i XIV wieku powstał jako budynek wartowniczy przy drodze do regionu turczańskiego, gdzie pobierano opłatę za przejazd. Pierwotnie składał się z wieży zamkowej i niewielkiej przestrzeni otoczonej murami obronnymi. Dzięki kilku przebudowom stopniowo stał się najlepiej ufortyfikowanym zamkiem w Poważu Górnym. Najbardziej znanymi właścicielami byli: Franciszek Wesselényi, późniejszy palatyn Węgier oraz jego małżonka Zofia Bośniakowa.
 
Zamek Strečno

Zamek został rozebrany w XVII wieku na rozkaz cesarza Leopolda I. W latach 70. XX wieku stał się narodowym zabytkiem kultury, a po gruntownej rekonstrukcji został ponownie udostępniony do zwiedzania w 1995 roku. Wśród eksponatów, w kaplicy zamkowej znajduje się gliniana kopia mumii Zofii Bośniakowej. Wiąże się z tym pewna niesamowita historia.

Po 45 latach od śmierci Zofii Bośniakowej, w 1689 roku odkryto, że jej zwłoki uległy naturalnej mumifikacji, co uznano wtedy za cud. W 1729 roku zdecydowano o przeniesieniu mumii do kościoła we wsi Teplička nad Váhom. Jednak dosyć niedawno, w 2009 roku trumna ze zwłokami została spalona przez chorego psychicznie mężczyznę. Po kilku latach, w 2012 roku powstała naturalnej wielkości gliniana figura ubrana w strój z epoki, która przedstawia słynącą z hojności i poświęcenia dla poddanych Zofię Bośniakową już po jej śmierci.
 
Zamek Strečno i anteny satelitarne

Z innych ciekawostek warto dodać, że na zamku kręcono część scen do filmu „Ostatni smok” (DragonHeart) z 1996 roku, a w 2013 roku pod zamkiem powstała średniowieczna wieś Paseka, która składa się z pięciu drewnianych domów. We wsi znajduje się działająca dzwonnica, studnia, plac zabaw dla dzieci oraz strefa relaksu.
 
Wieś Paseka pod zamkiem

Zamek jest czynny od kwietnia do października we wszystkie dni tygodnia, ewentualnie w marcu i listopadzie w weekendy, o ile pozwala na to pogoda. W związku z tym, że odwiedziłam Strečno w sezonie zimowym, zamek był zamknięty. Nie przeszkodziło mi to jednak w podejściu nad zamkową skarpę o wysokości 103 m (440 m n.p.m.) Roztacza się stamtąd ładny widok na miejscowości Strečno i Nezbudská Lúčka oraz na rzekę Wag.
 
Widok ze wzgórza zamkowego na wschód, w kierunku Suchego
Widok ze wzgórza zamkowego na południowy wschód, m.in. Domašín
Widok ze wzgórza zamkowego na północny wschód, m.in. kładkę na rzece Wag
Pod murami zamku

Na zachód od zamku postawiono w 2017 roku na wzgórzu Špicák (620 m n.p.m.​​​​​​) drewnianą, 8-metrową wieżę widokową. Można się tam dostać żółtym szlakiem rozpoczynającym się na parkingu pod zamkiem. Co ciekawe z wieży widać podobno aż cztery okoliczne zamki - Strečno, Starý hrad, Budatín i Lietava. Niestety brakło mi już czasu, żeby się tam przespacerować.

Poniżej dwa krótkie materiały wideo znalezione w Internecie, przedstawiające z lotu ptaka odpowiednio: zamek Strečno i wieżę na Špicáku.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...