reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dokument „Morze plastiku” w TVP Kultura

dodano: 2020-01-29 16:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura plastik morze plastiku dokument 360px.jpg 29 stycznia o godz. 22:20 TVP Kultura zaprasza na nagradzany na wielu festiwalach film dokumentalny „Morze plastiku” w reżyserii Line Hadsbjerg, współzałożycielki organizacji Cleanwave.

TVP Kultura
mikroplastik plastik TVP Kultura 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wszystkich morzach i oceanach nawet plankton zawiera mikroplastik.
Do 2050 roku w morzu będzie się znajdować więcej plastiku niż ryb. Plastik jest częścią naszego życia codziennego, a całkowite wyeliminowanie tworzyw sztucznych jest właściwie niemożliwe. Jednak po zużyciu plastik nie znika. Rozkłada się na mikroskopijne kawałeczki nazywane mikroplastikiem, który zaśmieca ziemię, morza i oceany na każdej głębokości. Jak zanieczyszczenie środowiska naturalnego wpływa na życie każdego z nas?

Nakręcony na Balearach film Line Hadsbjerg opowiada o generowaniu nadmiernej ilości tworzyw sztucznych w naszym życiu codziennym oraz zanieczyszczeniu plastikiem całego obszaru basenu Morza Śródziemnego. Sygnalizuje potrzebę szybkiego reagowania na zagrożenia wynikające z produkcji ogromnej ilości odpadów i tworzy przestrzeń do refleksji nad wpływem plastiku na środowisko naturalne.

Reżyserka przedstawiła w filmie wiele głosów mieszkańców Hiszpanii, aby uzyskać wszechstronną perspektywę tej palącej kwestii. Przeprowadziła wywiady z naukowcami, działaczami na rzecz ochrony środowiska, politykami, rybakami i przedsiębiorcami, by ostatecznie sformułować przesłanie - wszyscy starają się by pozostawić lepszy świat dla swoich dzieci.

Poprzez zachwycające zdjęcia krajobrazów, ujęcia podwodnego życia i tajemniczych głębin oceanu, film udowadnia, że nadmierne produkowanie plastiku jednorazowego użytku jest problemem trudnym do zignorowania i przechylił szalę na szkodę natury i ostatecznie nas samych. „Morze plastiku” prezentuje również działania firm z branży recyklingu, a także rozwiązania i konkretne działania, które podjęli mieszkańcy wysp, by ratować ekosystem.

Do prac nad filmem Line Hadsbjerg zaangażowała artystów wizualnych, fotografów i filmowców, z których każdy specjalizuje się w innej dziedzinie – Pep Bonet w wywiadach i pokazywaniu nierozerwalnego związku między ludźmi i plastikiem, za zdjęcia podwodne odpowiada Manu San Félix, a autorem muzyki i montażu jest Jose Bautista. “Morze plastiku” jest trzecim filmem Line Hadsbjerg, za który została nagrodzona m.in. na Evolution Film Festival w Hiszpanii i Marin County International Festival of Short Film & Video w Stanach Zjednoczonych.

„Morze plastiku” - TVP Kultura, środa 29 stycznia, o godz. 22:20


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama