reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rocznica urodzin Luisa Buñuela w TVP Kultura

dodano: 2020-02-05 12:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP Kultura

Nazarin Z okazji przypadającej w lutym 120. rocznicy urodzin Luisa Buñuela, TVP Kultura zaprasza na przegląd filmów hiszpańskiego mistrza. Widzowie zobaczą m.in. nominowany do Oscara dramat „Tristana”, nagrodzony w Cannes „Nazarin” oraz surrealistyczny „Złoty wiek”.

Widmo wolności


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym TVP Kultura w „Czwartkowym Klubie Filmowym” przybliży postać Luisa Buñuela - jednego z najwybitniejszych reżyserów i najciekawszych osobowości w historii kinematografii. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawczynią Dominiką Zielińską. Dodatkowo, w dzień urodzin reżysera – 22 lutego, w paśmie „Mocne Kino” na antenie zagoszczą pierwsze, surrealistyczne filmy mistrza: „Pies andaluzyjski” i „Złoty wiek”.

Czwartkowy Klub Filmowy

„Zapomniani” (1950), 6 lutego, godz. 20:30, premiera
Uhonorowany nagrodą za reżyserię w Cannes, przejmujący obraz chłopców dorastających w slumsach w Mexico City. Dzieło to jest uznawane za przełomowe zarówno dla reżysera, jak i dla całej kinematografii latynoamerykańskiej. W 2003 roku film został wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”.
 
Kadr z filmu „Zapomniani”

„Nazarin” (1959), 13 lutego, godz. 20:30, premiera
Nagrodzony w Cannes film o księdzu, który żyje według ideałów Ewangelii. Jednak jego pełna miłosierdzia postawa współczesnego Nazarejczyka spotyka się z agresją społeczeństwa. W roli głównej wystąpi ceniony hiszpański aktor Francisco Rabal, który potem zagrał jeszcze w dwóch filmach Buñuela: „Viridianie” i „Piękności dnia”.

„Tristana” (1970), 20 lutego, godz. 20:30
Nominowany do Oscara dramat psychologiczny rozgrywający się w Hiszpanii lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci matki, Tristana zamieszkuje z wujem i zostaje jego kochanką. Gdy zakochuje się w artyście Horacio, ucieka z nim do Madrytu. Okrutna choroba zmusza ją jednak do powrotu do swojego dawnego opiekuna. W rolach głównych wystąpili Catherine Deneuve, Fernando Rey i Franco Nero.
 
Kadr z filmu „Tristana”

„Widmo wolności” (1974), 27 lutego, godz. 20:30, premiera
Gdy to, co wstydliwe i potępiane, staje się normą, a to, co w naszej kulturze najbardziej powszechne i naturalne, zostaje uznane za naganne… „Widmo wolności” to surrealistyczna wizja współczesnego świata według zasady odwróconego tabu. Film składa się z krótkich epizodów, w których wystąpili m.in.: Monica Vitti, Michel Piccoli i Jean Rochefort.

Mocne Kino

„Pies andaluzyjski” (1929), 22 lutego, godz. 00:05
Debiut reżyserski Buñuela i zarazem jeden z pierwszych filmów surrealistycznych. Scenariusz powstał we współpracy z Salvadorem Dalím, który pojawił się też w roli księdza na ekranie. Film składa się z kilku niepowiązanych tematycznie scen, które odnoszą się do podświadomości w formie sennego koszmaru. Pełen drastycznych efektów, „Pies andaluzyjski” jest też uznawany za pierwsze dzieło filmowe z elementami gore.

„Złoty wiek” (1930), 22 lutego, godz. 00:30
Surrealistyczny film o parze kochanków. Szalona opowieść nierespektująca żadnych konwenansów. Reżyser rzuca wyzwanie istniejącemu ładowi, kwestionując pruderyjną hipokryzję i mieszczańską moralność. Film wywołał skandal i aż do lat 80. był objęty zakazem wyświetlania w kinach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...
reklama