reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rocznica zaślubin Polski z morzem w TVP Historia

dodano: 2020-02-07 22:52
autor: Janusz Sulisz/Łukasz Knapik | źródło: TVP Historia

TVP Historia W poniedziałek, 10 lutego br., w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem, na antenie TVP Historia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Morze Hallera” w reżyserii Piotra Kucińskiego. Tego dnia widzowie będą mogli obejrzeć także fabularyzowany dokument „Błękitna Armia 1917-1919” oraz film „Miasto z morza”.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Symboliczne zaślubiny Polski z morzem odbyły się w Pucku 10 lutego 1920 roku. Niepodległa Polska zyskała 147 km wybrzeża i możliwość stworzenia pełnomorskiego portu. Film „Morze Hallera” (emisja w poniedziałek, 10 lutego br. o godzinie 17:50) pokazuje nie tylko sam moment symbolicznych zaślubin, których dokonał generał Józef Haller wrzucając do morza obrączkę, ale przede wszystkim procesy historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Jak wyglądał proces przejmowania Wybrzeża Bałtyckiego, kto wpadł na pomysł symbolicznych zaślubin z morzem obrączkami? Odpowiedzi na te i inne pytania widzowie znajdą w filmie Piotra Kucińskiego.

Sylwetkę generała Józefa Hallera, kulisy powstania oraz szlak bojowy stworzonej przez niego armii, przybliży widzom TVP Historia fabularyzowany dokumentalny Leszka Wiśniewskiego i Jana Tarczyńskiego „Błękitna Armia 1917-1919” (emisja w poniedziałek, 10 lutego br. o godzinie 13:20). Film zdobył w 2018 roku Grand Prix na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, na antenie TVP Historia widzowie zobaczą także poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości podczas budowy pierwszego, polskiego pełnomorskiego portu w Gdyni (więcej tutaj). W filmie „Miasto z morza” (emisja w poniedziałek, 10 lutego br. o godzinie 20:15), w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego, występują m.in.: Jakub Strzelecki, Paweł Domagała, Julia Pietrucha oraz Małgorzata Foremniak (więcej tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/12 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/12 HD rozdziela sygnał niezależnie...

400 zł Więcej...
reklama