reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelity OneWeb polecą później [wideo]

dodano: 2020-02-08 10:43 | aktualizacja: 2020-02-10 16:40
autor: Jerzy Kruczek | źródło: OneWeb

OneWeb OneWeb postanowił zmienić harmonogram startów satelitów z rosyjskich kosmodromów. Niespodziewanie brytyjska firma OneWeb zmieniła plan następnej premiery satelitów dla Internetu, w związku z zaplanowanymi na wiosnę startami rosyjskich rakiet z trzech kosmodromów: NBajkonur, Wostocznyj i Kourou.

OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wcześniej informowano, że w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu będą miały miejsce regularne starty rakiet z satelitami OneWeb z rosyjskiego kosmodromu Wostochnyj. W nocy 7 lutego 2020 r. udanie wyniesiono na orbitę 34 satelitów OneWeb za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1b z kosmodromu Bajkonur.

Był to pierwszy start komercyjnej rakiety w Rosji w 2020 roku.Przypomnijmy, że w czerwcu 2015 r. Arianespace i OneWeb podpisały umowę na 21 startów rakiet Sojuz w celu dostarczenia na orbitę 672 satelitów OneWeb. Według kontraktu 9 startów planowanych jest z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, 6 startów z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostochnyj i ​​6 z Kourou w Gujanie Francuskiej (jeden start odbył się w lutym 2019 r.).

W kwietniu 2019 r. Adrian Shtekel, dyrektor generalny firmy OneWeb, powiedział w wywiadzie, że początkowa konstelacja 650 satelitów rozpocznie świadczenie usług komercyjnych w 2021 r., przy czym do 2026 r. rozrośnie się do 2 tys. satelitów internetowych. OneWeb planuje stworzyć konstelację satelitów, które zapewnią szerokopasmowy dostęp do Internetu dla użytkowników na całym świecie dzięki pełnemu pokryciu powierzchni Ziemi.

Według Shtekela w wywiadzie dla amerykańskiego specjalistycznego portalu spacenews.com, po kolejnym uruchomieniu 34 satelitów, zaplanowanym z Bajkonuru w marcu, firma zamierza wstrzymać starty w kwietniu, aby rozpocząć produkcję nienazwanego elementu. Według niego element ten musiał zostać sfinalizowany zgodnie z wynikami testów w locie pierwszych 6. satelitów wystrzelonych w lutym 2019 r.

Następnie, w maju i czerwcu odbędą się 2 starty z kosmodromu Wostochnyj z 36 satelitami każdy. Potem znowu nastąpi przerwa w startach. W pierwszym etapie firma zamierza wprowadzić na orbitę 588 satelitów, aby zapewnić globalne świadczenie usług komunikacyjnych. Kolejnych 60 satelitów będzie stanowić zapas w przypadku awarii aktywnych satelitów.

Co ciekawe, choć to rosyjskie rakiety wynoszą satelity OneWeb to jest inny problem i w związku z tym protestują Rosjanie. W 2018 r. okazało się, że rosyjskie FSB i Roskomnadzor sprzeciwiły się alokacji częstotliwości radiowych. W sierpniu 2019 r. firma OneWeb wycofała wniosek o odbiór częstotliwości radiowych w Rosji na potrzeby obsługi satelitów, złożony do państwowej komisji ds. częstotliwości radiowych. Firma poinformowała, że ​​wniosek zostanie rozpatrzony i złożony ponownie, uwzględniając wymogi bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej.

Nie wiadomo jaki wpływ na terminy wynoszenia satelitów OneWeb ma ten problem, ale można podejrzewać, że Rosjanie skutecznie wpłynęli na OneWeb, by mieć jakąś kontrolę, co i jak satelity nad terenem Federacji Rosyjskiej będą przekazywać. Chodzi o skuteczną kontrolę Internetu w Rosji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

759 zł Więcej...