reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamek Ogrodzieniec - tam, gdzie kręcono „Wiedźmina”

dodano: 2020-01-04 11:28 | aktualizacja: 2020-02-10 13:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl/zamek-ogrodzieniec.pl

Zamek Ogrodzieniec Zaledwie 50 km od Krakowa, 8 km na południowy wschód od Zawiercia, we wsi Podzamcze stoi zamek Ogrodzieniec - najbardziej imponująca budowla spośród Orlich Gniazd i niewątpliwie najpiękniejszy ze wszystkich zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Usytuowano go na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury, zbudowano go z twardego wapienia i dolomitu. Ostatnio jest o nim głośno, gdyż posłużył w serialu „Wiedźmin” Netflixa za scenerię bitwy o Wzgórze Sodden. Niestety już wcześniej zaczęło tam pachnieć kiczowatą komercją. Czasami wydaje się, że sława tego zamku przerosła historię.

Zamek Ogrodzieniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zamek Ogrodzieniec i serial „Wiedźmin”
Sceny do produkcji Netflixa były kręcone na zamku Ogrodzieniec w kwietniu 2019 r. (dokładnie od 8 do 10 kwietnia), kiedy to uległ on całkowitemu zamknięciu dla ruchu turystycznego. Według oficjalnej informacji, na terenie zamku prowadzone były... prace budowlane, podczas gdy faktycznie kręcono tam sceny do „Wiedźmina”. Wszyscy udawali, że nic tam się nie dzieje, podczas gdy było widać vany z napisami „ekipa filmowa”, było dużo ochroniarzy, namiotów filmowców i mnóstwo sprzętu. Zamek i okolice, włącznie z drogą do niego prowadzącą i lasem za zamkiem, był strzeżony przez ochronę. Na dziedzińcu zamku wytworzono zadymienie, co prawdopodobnie miało imitować mgłę. Zamek Ogrodzieniec posłużył w serialu „Wiedźmin” za scenerię bitwy o Wzgórze Sodden. Premiera 1. sezonu tego serialu odbyła się 20 grudnia 2019 r.
Okoliczni mieszkańcy z jednej strony cieszą się, że ich zamek znalazł się w takim serialu, jak „Wiedźmin", ale z drugiej strony mają obawy, że ruch turystyczny wzrośnie do tego stopnia, iż wszystko zostanie dosłownie zadeptane. Należy mieć na uwadze, że lotniska w Balicach i Pyrzowicach są bardzo blisko, więc poniekąd pewne „zagrożenie” jest.

Trzeba też przypomnieć, że zamek Ogrodzieniec nie tylko posłużył za tło w „Wiedźminie”, ale można było go podejrzeć również serialu „Janosik", w filmie „Zemsta" Wajdy, a nawet w jednym z teledysków zespołu Iron Maiden.

Legendy

Legenda o czarnym psie
Istnieje legenda, że na Podzamczu w nocy straszy czarny pies, który ciągnie za sobą brzęczący łańcuch długi na 3 metry. Ponoć psa widywano już przed I wojną światową. Podobno nocą żaden koń nie ośmielił się przejść przez zamkową bramę. Czarny pies pojawia się w niezmienionej postaci od co najmniej kilkudziesięciu lat. Podobno jeden z dawnych właścicieli zamku Stanisław Warszycki kazał zmienić narożną grotę na salę tortur, zwaną „męczarnią Warszyckiego”. Sam Warszycki nie znosił sprzeciwu, potrafił wychłostać żonę i słuchać jej jęków. Podobno nie umarł naturalną śmiercią, ale że diabły zabrały go do piekła. Zamieniony w czarnego psa - straszy na zamku. Co ciekawe Warszycki dał się mocno we znaki w okolicy, skoro straszy też w ruinach zamku w Dankowie - tu jako jeździec bez głowy.
 
"Sypialnia" zamkowa

Warszycki był wielkim obrońca Częstochowy przed Szwedami, a potem gościł u siebie króla Jana Kazimierza z królową Marią Ludwiką, hetmana Stefana Czarnieckiego i senatorów. Niektórzy twierdzą, że to Warszycki był pierwowzorem postaci Kmicica w „Potopie", bo podobnie jak on był patriotą i okrutnikiem. A może to Kmicic straszy na zamkach w Ogrodzieńcu i Dankowie?
 
Jedna z baszt zamku: Baszta Kredencerska

Legenda o żelaznych drzwiach
Seweryn Boner, krakowski bankier, właściciel zamku Ogrodzieniec, miał piękną żonę, która pod jego nieobecność lubiła poflirtować z żołnierzami. Pewnego razu poszła do zamkowej kaplicy, by prosić Matkę Boską o ochronę przed gniewem męża, gdyby wyszły na jaw jej miłosne poczynania. Zerwał się wiatr i drzwi do kaplicy raptownie się zamknęły. Seweryn Boner nigdzie nie mógł znaleźć żony. Okazało się, że jedynym miejscem, którego nie sprawdzono, była zamkowa kaplica. Wtedy Boner kazał: „wyrąbać drzwi!”. Niestety żona Seweryna leżała martwa na schodach -wyprawiono jej uroczysty pogrzeb. Potem rabusie napadli na zamek, ale spłoszeni przez służbę, rzucili wszystko i wybiegli na dziedziniec, na którym leżały wyrwane drzwi od kaplicy. Herszt rabusiów nakazał je zabrać. Tak drzwi trafiły do kryjówki w Okienniku Dużym. Umieszczono je w skale jako wejście do kryjówki. Legendarne drzwi znajdują się w kościele ogrodzienieckim.
 
Ruiny zamkowe

Ciekawostki

- Co roku na zamku Ogrodzieniec organizowanych jest wiele ciekawych imprez. W okresie wakacyjnym odbywa się wydarzenie o nazwie „Wakacje z duchami”. Przewodnik zabiera w podróż po zamkowych murach, opowiadając owiane legendą historie, a z ciemnych zakamarków wyłaniają się niespodziewanie zjawy...
 
Polska flaga dumnie powiewa nad zamkiem wysokim

Juromania to Święto Szlaku Orlich Gniazd. Odbywa się zwykle we wrześniu (w 2020 r. zaplanowano ją na 19 września). Juromania pokazuje, że Jura Krakowsko-Częstochowska cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców całej Polski. Zwykle odbywa się koncert pod zamkiem, a realizacja jest pokazywana w TVP. Tysiące uczestników czynnie bierze udział w bogatym programie wydarzeń organizowanym w 28 lokalizacjach na terenie całej Jury. Wśród atrakcji: 90 warsztatów edukacyjnych, 35 widowisk historycznych, 30 koncertów i 8 spektakli ognia. Bogactwo Jury przenosi uczestników w średniowieczne klimaty jurajskich zamków i warowni. Jednym z najważniejszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd jest zamek Ogrodzieniec.
 
Namioty na Podzamczu podczas Juromanii 2019
Kat szuka swojej ofiary podczas Juromanii 2019

- Przy ul. Zamkowej istnieje park miniatur, gdzie można oglądać rozciągający się od Krakowa aż po Częstochowę Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25. Są tam makiety zamków i warowni odtworzone zgodnie z prawdą historyczną.

- Nieopodal zamku Ogrodzieniec jest drugi ciekawy obiekt - zrekonstruowany w 2008 r. Gród Królewski na Górze Birów. Jest to to niezwykle cenne wzgórze jurajskie pod względem archeologicznym, przyrodniczym jak i krajobrazowym... tylko 20 min spacerkiem od zamku (1,5 km).

Rekonstrukcja polegała na stylizacji na słowiańską twierdzę, która według badań archeologów istniała tu na przełomie XIII i XIV wieku. Gród w Birowie składa się z wieży bramnej, wału kamienno-drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwacyjnej oraz chaty, w której można podziwiać ekspozycję muzealną.

- Na początku XX wieku ogrodzienieckie piwo cieszyło się doskonałą renomą.
 
Arkady zamkowe wewnątrz

- Właściciel zamku Ogrodzieniec, niejaki Włodko, urażony troską króla Kazimierza Wielkiego o los jego chłopów nazwał go „królem chłopów” za co król, uznając to za zniewagę, w 1366 r. musiał opuścić Polskę, udając się w pokutną wyprawę do Ziemi Świętej. Co ciekawe jego syn pomagał królowi i został nawet jego rzecznikiem, a potem przyczynił się do wyboru Władysława Jagiełły na króla Polski.

- W 1774 r. król Stanisław August Poniatowski nadał miastu Ogrodzieniec prawo odbywania 12 jarmarków rocznie.
 
Ruiny zamku

- Do 1940 r. zachowała się pieczęć Ogrodzieńca z herbem z 1718 r. Pieczęć miała średnicę 2,5 cm, jej obrzeże przedstawiało kształt greckiej litery omega. W środku pieczęci znajdował się herb, podobny do herbu Bonerów lub Gozdawy: jest to trójliścienna podwójna linia, przy czym boczne liścienie nie przylegają do środkowego jak w herbie Bonerów czy Dorydy, a na obwodzie pieczęci był napis „Sigylium Oppidi Ogrodzieniec” (pieczęć miasta Ogrodzieniec).
 
Fotografia wykonana w maju 2015 roku

- Do 1940 r. przechowywana była żelazna tablica graniczna z czasów zaboru rosyjskiego między Gubernią Radomską a Piotrkowską napisana w języku rosyjskim i polskim.

- 1 stycznia 1973 r. Ogrodzieniec uzyskuje prawa miejskie zabrane przez cara w 1864 r.

- Poczta Polska wyemitowała w 1971 r. znaczek pocztowy 2 zł przedstawiający zamek w Ogrodzieńcu.

Ciekawe informacje o zamku Ogrodzieniec można przeczytać też tu.
 
Widok na las z tyłu zamku od strony "Kurzej nogi"


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...