reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dlaczego zamknięto Kartina Satellite z 19,2°E?

dodano: 2020-02-15 22:25 | aktualizacja: 2020-02-16 11:11
autor: RO | źródło: telesputnik.ru

Kartina Sat 15 lutego 2020 roku na satelicie Astra 1L (19,2°E) zakończyła się transmisja platformy Kartina Satellite, nadającej rosyjskie i ukraińskie kanały telewizyjne dla mieszkańców Europy. Usługa DTH działała tylko 6 miesięcy i stała się nieudaną próbą rozszerzenia działalności operatora popularnej usługi w OTT - Kartina TV.

Kartina TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kartina TV wypuściła na rynek własną platformę satelitarną po serii skandali związanych z rozwiązaniem umowy z Pierwyj kanał - Wsiemirnaja siet i nieudaną próbą wprowadzenia usługi OTT w Rosji.

Pod koniec 2018 roku nadawca Pierwyj jednostronnie wypowiedział umowę z powodu problemów z płatnościami. Kilka miesięcy później okazało się, że plany wejścia na rosyjski rynek Kartina TV nie zostały zrealizowane z powodu sporów między partnerami – założycielem Kartina, Andriejem Reich a przedsiębiorcą Jewgienijem Romaskiewiczem, prezesem firmy Roteks, organizującej konferencje i wystawy.

Następnie Kartina TV postanowiła skoncentrować się na rynku europejskim, wprowadzając usługę DTH dla odbiorców rosyjskojęzycznych we współpracy z luksemburskim operatorem SES. Pakiet był dostępny dla wszystkich mieszkańców Europy (od Wielkiej Brytanii po Ukrainę) i południowej Skandynawii. Większość potencjalnych użytkowników usługi mieszkało w Niemczech.

Subskrybentom do odbioru sygnału Kartina Satellite i kanałów FTA zaoferowano zakup wyprodukowanego przez firmę Dune HD odbiornika Kartina S za 169,99 euro. Podstawowy pakiet zawierał około 30 rosyjskich kanałów w jakości SD i HD, w tym Izwiestia TV, Piatyj, STS International, Ren International, a także ponad 200 niemieckich kanałów telewizyjnych z satelitów Astra 19,2°E.

Według przedstawicieli Kartina TV, w Europie jest 850 tys. gospodarstw domowych, które odbierają rosyjskie kanały satelitarne, np. z Eutelsat Hot Bird 13°E lub za pośrednictwem sieci kablowych. Rok po uruchomieniu projektu satelitarnego, planowano przyciągnąć nawet 200 tys. gospodarstw domowych. W rzeczywistości zainteresowanie ofertą było bardzo słabe, a jedną z przyczyn niskiej sprzedaży była bezwładność rynku i konserwatyzm osób, którym ciężko było rozstać się ze swoim sprzętem.

W obecnej sytuacji na światowym rynku usług płatnej telewizji, przy wzroście konsumpcji usług IPTV i OTT, dość odważną decyzją było zaoferowanie konsumentom za granicą platformy DTH do oglądania rosyjskich kanałów telewizyjnych.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Podczas uruchamiania usługi satelitarnej, Kartina TV musiała usunąć Pierwyj, RT i inne popularne kanały ze swojej oferty OTT. Z tego powodu firma poniosła pewną utratę reputacji – użytkownicy usług z niezadowolenia zaczęli umieszczać negatywne komentarze na oficjalnych kontach Kartina w sieciach społecznościowych. W obliczu tej sytuacji, decyzją Moskiewskiego Sądu Miejskiego, federalny regulator Roskomnadzor zablokował serwis na terytorium Rosji, a przedstawiciele Pierwyj kanał - Wsiemirnaja siet rozpoczęli kampanię informacyjną, oskarżając Kartina TV o piractwo.

Dla Kartina Satellite wykorzystano jeden transponder na satelicie Astra 1L (19,2°E). Kanały nadawano w najnowszej kompresji H.265/HEVC z jakością SD lub HD i szyfrowaniem w systemie Verimatrix. Multipleks wyłączono.

Parametry techniczne:
Astra 1L (19,2°E)

tp. 24 (11,568 GHz, pol. V, SR: 23000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; HEVC/SD lub HD)

Źródło: telesputnik.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

250 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...
reklama