reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina w TVP Kultura

dodano: 2020-02-18 15:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura fortepian Fryderyk Chopin 360px.jpg TVP Kultura zaprasza na propozycje związane z życiem wielkiego pianisty i kompozytora - Fryderyka Chopina. Spektakle „Fryderyk” i „Lato w Nohant” w Teatrze Telewizji, filmy fabularne „Chopin. Pragnienie miłości” i „Błękitna nuta” oraz dokument „Ocaleni przez Chopina”.

satkurier.pl
Pomnik Fryderyk Chopin TVP Kultura 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Teatr Telewizji – „Fryderyk” (18 lutego, godz. 20:30)

Sztuka w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, na podstawie książki Piotra Witta „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”. Młody kompozytor w czasie podróży po Europie dowiaduje się o upadku Powstania Listopadowego. Nie wraca do kraju i rozpoczyna nowe życie w Paryżu, mieście, w którym schronienia przed rosyjskim okupantem szukało wielu Polaków. Jest to trudny czas dla młodego muzyka – prócz niepowodzeń związanych z karierą, Chopina trapi rozstanie z domem rodzinnym, a także losy ojczyzny. Akcja rozgrywa się w dwóch planach: historycznym i współczesnym. Równocześnie z losami Fryderyka Chopina przedstawiona została historia młodej pianistki Adeli, która odkrywa okoliczności sukcesu wielkiego pianisty.

Występują:
Krzysztof Szczepaniak (Fryderyk Chopin), Grażyna Barszczewska (Księżna de Vaudemont), Michalina Olszańska (Adela), Paulina Szostak (Delfina Potocka), Maria Pawłowska (Ludwika Chopin), Krzysztof Wakuliński (Ferdinando Paer), Marcin Hycnar (Adam Mickiewicz), Zbigniew Zamachowski (Friedrich Kalkbrenner), Janusz Chabior (Mikołaj Chopin), Łukasz Garlicki (Vincent), Maciej Musiał (Chłopak znad Sekwany), Sławomir Grzymkowski (Ambasador).

„Chopin. Pragnienie miłości” (19 lutego, godz. 15:40)

Filmowa opowieść o życiu Fryderyka Chopina w reżyserii Jerzego Antczaka. Po upadku Powstania Listopadowego młody muzyk trafia do Paryża, gdzie z niechcianego artysty na emigracji przemienia się w ulubieńca paryskiej śmietanki towarzyskiej, którego etiudy gra sam Liszt. Film przedstawia również historię burzliwego związku kompozytora z francuską pisarką George Sand.
W rolach głównych Piotr Adamczyk i Danuta Stenka.

„Ocaleni przez Chopina” (22 lutego, godz. 19:20)

Brytyjski film dokumentalny w reżyserii Jamesa Kenta. Opowiada o „Balladzie g-moll op. 23 nr 1” Fryderyka Chopina i o tym, jak utwór ten odmienił życie dwojga młodych ludzi. Piętnastoletnia japońska pianistka Momoka pochodzi z Sendai – miasta, które w 2011 roku doświadczyło trzęsienia ziemi i tsunami. Grając „Balladę”, Momoka daje wyraz swoim, zazwyczaj skrywanym uczuciom, jak ból, rozpacz i niezgoda na okrutną rzeczywistość. Z kolei 22-letni Paul, uczeń szkockiej szkoły muzycznej, u którego wykryto raka mózgu i stwardnienie rozsiane, właśnie „Balladzie” zawdzięcza powrót do sił po skomplikowanej operacji. W filmie dzieło Chopina komentują również światowej sławy pianiści, jak: Lang Lang, Władimir Aszkenazi, Imogen Cooper i Stephen Hough.

„Błękitna nuta” (1 marca, godz. 13:15)

Dramat biograficzny z 1991 roku, według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Film jest autorskim spojrzeniem na ostatnie dni życia Fryderyka Chopina. Kompozytor przebywa w posiadłości swojej ukochanej George Sand w Nohant. Szykowane jest przyjęcie, na które zaproszeni są m.in. malarz Eugène Delacroix, śpiewaczka operowa Pauline Viardot i pisarz Iwan Turgieniew. Związek pianisty z pisarką chyli się ku końcowi, co próbuje wykorzystać córka Sand, Solange, która zakochana jest w Chopinie.
W filmie występują: Sophie Marceau, Janusz Olejniczak i Marie-France Pisier.


„XVII Konkurs Chopinowski - najlepsze wykonania poloneza, mazurków, sonaty” (1 marca, godz. 15:40) PREMIERA

Audycja przypomni wykonania nagrodzone na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Jury konkursu wyłoniło wówczas pianistów, którzy najlepiej wykonali: poloneza (Seong-Jin Cho), mazurki (Kate Liu) oraz sonatę (Charles Richard-Hamelin). Teatr Telewizji „Lato w Nohant” (3 marca, godz. 20:30) Adaptacja sztuki Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W letniej rezydencji George Sand w Nohant przebywają jej dzieci, przyjaciele i Fryderyk Chopin. Między gospodynią a kompozytorem zaczyna wrzeć. Ich niegdyś pełna namiętności i fascynacji relacja zmienia się w ciąg kłótni i pretensji.

Występują:
Joanna Szczepkowska (George Sand), Piotr Skiba (Fryderyk Chopin), Aleksandra Popławska (Solange), Łukasz Garlicki (Maurycy), Dominika Ostałowska (Panna de Rosieres), Artur Żmijewski (Wodziński), Joanna Sydor-Klepacka (Augustyna), Grzegorz Damięcki (Auguste Clésinger), Adam Nawojczyk (Rousseau), Bogdan Brzyski (Fernand), Edyta Olszówka (Madeleine), ze specjalnym udziałem Władysława Kowalskiego w roli Jana.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...