reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Twórczość Jerzego Gruzy na TVP VOD

dodano: 2020-02-19 13:04 | aktualizacja: 2020-02-19 14:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

Jerzy Gruza Miarą wielkości każdego reżysera jest intuicyjna obecność jego dzieł w zbiorowej świadomości. Każdy przecież wie, że konie jadają suchy chleb, kobieta nie boi się żadnej pracy, a niecierpliwość to okropnie brzydka wada. Te cytaty to tylko namiastka spuścizny genialnego scenarzysty i reżysera, którą można znaleźć na TVP VOD (vod.tvp.pl).

Czterdziestolatek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Efektem czterdziestoletniej współpracy reżysera z Telewizją Polską są kultowe filmy i seriale, które nauczyły Polaków śmiać się z samych siebie. Gruza to architekt dobrego humoru, który groteskowo i inteligentnie demaskował absurdy rzeczywistości i pozwalał spojrzeć na problemy dnia powszedniego z dystansem i uśmiechem. Seriale takie jak „Wojna domowa” czy „Czterdziestolatek” na stałe weszły się do kanonu klasyki polskiego kina i dzięki swej uniwersalności również dziś śmieszą i wychowują miliony Polaków.

Na platformie vod.tvp.pl dostępne są za darmo kultowe seriale Jerzego Gruzy:
A także filmy:

Wojna Domowa – przełomowe lata 60., dynamika życia rodzinnego i sąsiedzkie perypetie mieszkańców domu przy ul. Senatorskiej w Warszawie widziane oczyma nastoletniego Pawła i jego rówieśniczki Anuli. Kultowy serial, który dzięki znakomitej obsadzie i wyjątkowemu poczuciu humoru, skradł serca milionom Polaków.

Czterdziestolatek – opowieść o życiu inżyniera Karwowskiego i jego najbliższych. Groteskowy portret Polski lat 70. pełen trafnych spostrzeżeń i komentarzy do ówczesnej rzeczywistości, której absurdy jak w soczewce skupiają się w wyzwaniach stających przed rodziną Karwowskich.

Czterdziestolatek. 20 lat później – ciąg dalszy losów rodziny Karwowskich, którzy jako typowi wychowankowie PRL-u z trudem próbują odnaleźć swoje miejsce w Polsce okresu transformacji i przemian gospodarczych.

Tygrysy Europy – karykatura ambicji nowobogackich elit finansowych. Serialowy paszkwil przy pomocy ciętego humoru i doskonałej gry aktorów bezwzględnie obnaża małostkowość, brak ogłady i gustu świata zachłyśniętych kapitalistycznym marzeniem nuworyszy.

Pierścień i róża – serialowa, utrzymana w estetyce musicalu adaptacja wiktoriańskiej powieści Williama M. Thackeraya o tym samym tytule.

Mistrz Tańca – film grozy zrealizowany w ramach serii „Opowieści Niezwykłe”. Scenariusz (autorstwa Jerzego Mierzejewskiego i Janusza Majewskiego) powstał na podstawie noweli żyjącego w na przełomie XVII i XIX wieku, polskiego dramaturga Jerzego Korzeniowskiego. Tytułowy mistrz okazuje się być Śmiercią a jego taniec to nic innego niż danse macabre.

Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy – obyczajowa komedia na podstawie autorskiego pomysłu Jana Himilsbacha. W główną rolę – robotnika Karolaka – wcielił się Zdzisław Maklakiewicz. Po wieloletnim pobycie za kratkami Karolak, żyjący na garnuszku matki zaczyna rozglądać się za pracą. Jego dalsze losy potoczą się w sposób typowy dla cwaniackiego półświatka, którego jest częścią. Film nakręcony w 1973 roku z powodu cenzury przez siedem lat czekał na premierę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 190 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD UE 4K

Najtańszy na rynku odbiornik 4K z podwójną głowicą FBC DVB-S2X...

990 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama