reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Niedziela z...” Emilią Krakowską w TVP Kultura

dodano: 2020-02-21 14:43
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP Kultura

Emilia Krakowska TVP Kultura 360px.jpg 23 lutego bohaterką premierowej „Niedzieli z...” będzie Emilia Krakowska, wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, która w lutym będzie obchodzić swoje 80. urodziny. Publiczność pokochała ją za rolę Iwaszkiewiczowskiej Maliny w „Brzezinie” i Marysi z „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy, rolę Jagny w Reymontowskich „Chłopach” Jana Rybkowskiego oraz za postać Gabrysi w kultowym serialu „Na dobre i na złe”.

TVP Kultura
niedziela z emilia Krakowska TVP Kultura 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Emilia Krakowska jest perfekcjonistką - kiedy dostaje rolę, wyciska ją jak cytrynę, dlatego każda z jej kreacji teatralnych i filmowych staje się kultowa. Słynie z zamiłowania do sztuki, a zawód aktorki traktuje jako rzemiosło i misję.

W czasie swojej wieloletniej kariery aktorskiej grała m.in. w Teatrze Powszechnym, Teatrze Narodowym, Współczesnym Teatrze w Warszawie, Teatrze Rozmaitości, Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a w ciągu ostatnich kilku lat w Teatrze Komedia, białostockim Dramatycznym oraz Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie gra też w sztuce „8 kobiet” w Och-Teatrze i kabarecie „Old Spice Girls”.

W 1984 r. została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1987 r. odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. W 2008 r. otrzymała Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze Polskiej. W 2013 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Teatralnej przyznało jej Nagrodę im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych.

W studiu TVP Kultura pojawią się:
  • Katarzyna Kaczorowska - autorka biografii pt. „Aktorzyca”,
  • aktor Jan Mayzel, partner sceniczny Emilii Krakowskiej, z którą grał m.in. w „Pastorałce” Schillera, „Kolumbach”, „Weselu” i „Przedwiośniu” wystawianych w Teatrze Powszechnym,
  • Waldemar Modestowicz - reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu,
  • Paweł Okoński - wicedyrektor Teatru Komedia we Wrocławiu, gdzie od 15 lat Emilia Krakowska gra rolę Anioła w sztuce „Przyjazne dusze”,
  • Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy i teatralny, który poświęcił artystce część swojej książki „Aktorki. Portrety”,
  • aktorzy Henryk Talar oraz Zofia Domalik, z którą bohaterka programu gra w sztuce „8 Kobiet”.

Goście porozmawiają m.in. o fenomenie jej aktorstwa, perfekcjonizmie zawodowym oraz najważniejszych rolach w teatrze i filmie.

Po spotkaniu w studiu TVP Kultura zaprasza na filmową nowelę, adaptację opowiadania Marii Dąbrowskiej „Klara i Angelika” z Emilią Krakowską i Zofią Mrozowską w rolach głównych (godz. 18:10) oraz spektakl Teatru Telewizji „Kodeks starszego pana” (godz. 19:10).

„Niedziela z... Emilią Krakowską” - premiera w TVP Kultura 23 lutego, od godz. 17:15.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...