reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Changsha [wideo]

dodano: 2020-02-17 13:34 | aktualizacja: 2020-03-16 10:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2020

Changsha Changsha (w lokalnym dialekcie Hunan: Tsa So) to stolica i najbardziej zaludnione miasto prowincji Hunan w południowo-środkowej części Chińskiej Republiki Ludowej. Ma powierzchnię 11 819 km2 (230 x 88 km). Graniczy z Yueyang i Yiyang na północy, Loudi na zachodzie, Zhuzhou na południu, Yichun i Pingxiang z prowincji Jiangxi na wschodzie. Z Changshy do Wuhan, znanego z koronawirusa, jest tylko 350 km. Na końcu wpisu postscriptum dotyczące sytuacji Changshy w dobie epidemii koronawirusa.

Changsha


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Turystyka

Można doliczyć się ponad 50 malowniczych miejsc godnych odwiedzenia w obszarze miejskim Changshy, a także wiele historycznych miejsc i atrakcji turystycznych w poszczególnych częściach megalopolis. Największe atrakcje w obszarze przylegającym to m.in. Shaoshan – dawna rezydencja Mao, Hengshan Mountain i Yueyang Tower – to one niewątpliwie mają przyciągać turystów do Changshy i okolic.
 
Obowiązkowe zdjęcie podczas zwiedzania Changshy

Najważniejsze atrakcje w Changshy:

Kaifu Temple

Świątynia Kaifu została zbudowana w okresie pięciu dynastii i ma historię ponad 1000 lat. Kaifu Temple został zbudowany wcześniej niż miasto Changsha, jest więc takie powiedzenie, że „najpierw przychodzi Świątynia Kaifu, potem miasto Changsha”. Podczas wojny domowej większość budynków świątyni Kaifu została zniszczona. We wczesnych latach ChRL mistrz Mingzheng odrestaurował świątynię Kaifu i wiele reliktów kulturowych, ale w ciągu 10 lat rewolucji kulturalnej zniknęły wszystkie relikty kulturowe. Dopiero w 1983 r. lokalne władze Hunan ogłosiły, że Kaifu Temple jest kluczową jednostką ochrony zabytków kultury w prowincji Hunan.
 
Pomost przy Kaifu Temple

Od 2004 r. stopniowo rozbudowywano Kaifu Temple. Istniejąca świątynia Kaifu zajmuje powierzchnię 48 tys. m2 i powierzchnię budowlaną 16 tys. m2. Sama świątynia, stawy, Dzwonnica, Wieża Bębnów, Sala Wielkiego Buddy, Sala Medytacji i Depozytariusz Buddyjski robią niesamowite wrażenie.
 
Wnętrze świątyni Kaifu Temple
Pałac Dabei kompleksu Kaifu Temple

Góra Yuelu i Akademia Yuelu

Akademi Yuelu to jeden z tak zwanych czterech starożytnych, chińskich uniwersytetów. Góra Yuelu (300,08 m n.p.m.) była kulturową górą od czasów starożytnych. W kwietniu 1938 r. japońskie samoloty zbombardowały budynki Akademii Yuelu. W 1941 r. japońskie samoloty zbombardowały ponownie Akademię Yuelu, w tym bibliotekę, Temple Great Hall – zniszczono obraz Konfucjusza.
Dopiero w 1981 r. Akademia Yuelu rozpoczęła duży projekt restauratorski. W październiku 1986 r. Akademia Yuelu została oficjalnie otwarta dla publiczności, jako swoiste muzeum (za wejście płaci się 50 juanów).
 
Park przy Akademii Yuelu

Taiping Street – ulica dla turystów
To idealne miejsce na zakupy dla turysty w Changshy. Po obu stronach ulicy znajduje się wiele sklepów sprzedających ubrania i artykuły spożywcze. Może być nieco drogo jeśli chodzi o jedzenie, ale towary z Taiping Street są dobrej jakości i stosunkowo niedrogie.

Wyspa Orange z posągiem Mao
Wyspa Pomarańczy ma długość północ-południe wynoszącą około 5 km. W najszerszym miejscu ma około 320 m, a w najwęższym około 170 m. Znajduje się na środku rzeki Xiang i ma powierzchnię 6 km2. Można wybrać się tam na spacer wzdłuż alei porośniętej drzewami. Na jej południowym końcu widać posąg przewodniczącego Mao, który zbudowano w 2009 r. Piękny jest też nocny krajobraz na wyspie Orange. Co ciekawe na wyspę można dojechać metrem!
 
Posąg Mao na Wyspie Pomarańczy

Meixi Lake – ekologiczne miasteczko nad jeziorem
W lutym 2009 r. Gale International zawarła umowę z władzami Changsha i pełniła funkcję głównego planisty i dewelopera dla Meixi Lake District – nowoczesnego, nowego ekologicznego miasta położonego na obszarze 7 km2 w zachodniej części Changshy wokół jeziora Meixi. Mieszka tam ponad 180 tys. mieszkańców.
 
Meixi Park

Nanjiao Park – park południowy
Park Nanjiao o powierzchni 36 ha został założony w 1986 r. zaraz przy wschodnim brzegu rzeki Xiangjiang. 93,7 proc. powierzchni zajmują lasy, co powoduje, że nazywa się go „zieloną perłą” Changshy.

Park oferuje idealne miejsce dla mieszkańców do spędzania wolnego czasu, zanurzenia się w środowisku naturalnym, a także jako miejsce rozrywki dzięki obiektom rekreacyjnym dla dzieci.
 
Wnętrza obiektów w Nanjiao Park

Ciekawostki o Changshy i okolicy
  • Changsha stała się jednym z najbardziej zniszczonych miast w Chinach podczas II wojny światowej.
  • W Changshy w 1904 r. otwarto pierwszą bibliotekę publiczną w Chinach – Hunan Provincial Library.
  • W 2009 r. w Changshy wzniesiono popiersie młodego Mao wykonane z granitu o wysokości 32 m.
  • Changsha była największym miastem o największej stopie wzrostu PKB w Chinach na początku XXI wieku.
  • Changsha to miejsce narodzin superhybrydowego ryżu, superkomputera „Tianhe nr 1” i pierwszej w Chinach laserowej drukarki 3D.
  • Otwarto tu także pierwszą wyprodukowaną w Chinach magnetyczną linię kolejową Maglev (łączy lotnisko z dworcem szybkiej kolei).
  • Szybki rozwój chińskich kreskówek w Changshy spowodował, że postanowiono zbudować miasto kreskówek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...