reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 51,5°E?

dodano: 2020-02-26 15:35
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Belintersat Krajowy system łączności satelitarnej i nadawania na Białorusi oparty jest na własnym satelicie telekomunikacyjnym. Belintersat 1 zapewnia szeroki zakres usług telekomunikacyjnych, w tym przekaz telewizji i radia, dostęp do Internetu, transmisje telewizyjne na żywo, budowanie sieci korporacyjnych czy tworzenie kopii zapasowych kanałów danych. Belintersat przedstawia własne rozwiązania i zajmuje wybraną niszę na międzynarodowym rynku usług komunikacyjnych i nadawczych.

Belintersat 1 uplink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Operator Belintersat 1 proponuje możliwość dzierżawy pojemności satelitarnej okazjonalnie lub na dłuższy okres (od 1 miesiąca lub więcej). Wynajęcie kanału komunikacyjnego o szerokości 1 MHz (z możliwością wykorzystania do 36 MHz) kosztuje około 600 dolarów za jedną dobę. Ostateczna cena jest sprawą umowną między stronami.

Komercyjna działalność Belintersat 1 od 12 kwietnia 2016 roku
Belintersat 1 to pierwszy satelita telekomunikacyjny Białorusi, wyniesiony na orbitę 15 stycznia 2016 roku z chińskiego kosmodromu Xichang przy pomocy rakiety nośnej Long March 3B. Satelita pracuje na nowej pozycji orbitalnej 51,5°E. Belintersat 1 został wyposażony w 20 transponderów w paśmie C i 18 transponderów w paśmie Ku o szerokości 36 MHz oraz dodatkowo w 4 transpondery pasma Ku o szerokości 54 MHz. Przewidywany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.

Polska w środku silnej wiązki europejskiej pasma Ku
Transpondery pasma C satelity Belintersat 1 mogą pracować pod kontrolą jednej z trzech wiązek sygnału - afrykańskiej, globalnej lub wschodnioeuropejskiej. Pojemności w paśmie Ku mogą być obsługiwane przez wiązki afrykańską lub europejską, przy czym dla Europy zarezerwowano tylko sześć transponderów tego pasma - dwa o szerokości 36 MHz i wszystkie cztery o szerokości 54 MHz. W Polsce dostępne są dwie wiązki tego satelity – europejska w paśmie Ku o mocy 55 dBW i globalna w paśmie C (4 GHz, pasmo częstotliwości w zakresie od 3,7 do 4,2 GHz) z mocą 36 dBW.
 
Mapka pokrycia Belintersat 1 - na zielono wiązka europejska w paśmie Ku
Mapka pokrycia Belintersat 1 - wiązka globalna w paśmie C

Wysokie SR multipleksów z wiązki europejskiej
Siła sygnału wiązki europejskiej w Polsce jest bardzo duża, ale specyfiką jest nadawanie multipleksów DVB-S2 o dużej wartości Symbol Rate (SR 45000) z modulacją 8PSK. Taka emisja może sprawiać niektórym odbiornikom satelitarnym problemy, dlatego warto wiedzieć o tym aspekcie, jeżeli odbioru nie uzyskamy. Warto też zajrzeć do podawanych przez producenta odbiornika danych technicznych. Szczególnie dotyczy to starszego sprzętu.
 

Belintersat 1 (51,5°E) i TürkmenÄlem (52°E): sąsiedztwo kłopotliwe
Na Belintersat 1 w wiązce europejskiej w latach 2017-2018 mogliśmy odbierać pakiet dystrybucyjny słowackiego operatora Pantelio dla lokalnych operatorów kablowych i IPTV. Oferta składała się z ponad 100 najpopularniejszych kanałów z Czech, Słowacji i Węgier. Z niezaszyfrowanych (FTA) było kilka stacji regionalnych oraz sportowy 213 TV w jakości Ultra HD (4K). Pantelio opuścił wszystkie pojemności i zawarł umowę z hiszpańskim Hispasat, świadczącym usługi z pozycji 30°W. Przyczyną tej migracji były nieoczekiwane problemy wynikające z sąsiedztwa satelity TürkmenÄlem (52°E). Kłopotliwy okazał się fakt, że obydwa obiekty na orbicie, stacjonując w niewielkiej odległości od siebie (zaledwie 0,5°), korzystają z tych samych częstotliwości transmisji uplink (ziemia->satelita). Operatorzy z Białorusi i Turkmenistanu musieliby ustalić zasady korzystania z pasma, podział zakresu częstotliwości i polaryzacji lub wprowadzić całkowicie nowe ukształtowanie wiązek. Aczkolwiek każde rozwiązanie wprowadza ograniczenie zdolności wykorzystania posiadanej pojemności.

Ciekawsze projekty telewizyjne z wiązki europejskiej Belintersat 1
Po względem programowym Belintersat 1 niewiele ma do zaoferowania, choć w każdej chwili może się to zmienić. Z Białorusi regularne transmisje utrzymuje komercyjny kanał telewizyjny VTV, który szyfruje przekaz w przestarzałym systemie BISS. Dla posiadaczy małych anten pozostają kanały promocyjne Belintersat Promo w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i białoruskim, które z kolei są nadawane bez szyfrowania (FTA). W przeszłości na Belintersat 1 realizowano krótkie testy białoruskich nadawców Belarus 24 HD i Europa Plus TV Belarus (najlepszej telewizji muzycznej na Białorusi).
 

Niszowe projekty muzyczne
Niezwykłości dla Belintersat 1 dodają okazjonalne testy techniczne ściśle sprofilowanych telewizji muzycznych. Obserwowaliśmy przekaz kanału Euroindiemusic, skoncentrowanego na muzyce Indie. Wyjątkowość to prezentowanie europejskiej muzyki niezależnej, emitowanej w ponad 60 krajach i setkach stacji radiowych na całym świecie. Partnerami projektu są wytwórnie muzyczne i firmy promocyjne oraz albański operator platformy satelitarnej DigitAlb.

TZiK to jeszcze inny niezależny kanał muzyczny, dedykowany francuskojęzycznym odbiorcom. Na białoruskim satelicie pojawił się w lutym 2020 r. Dotychczas ten projekt był obecny w usługach wideo Roku, Apple TV, Fire TV i YouTube.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...