reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Marsylia: Archipelag Frioul z dawnymi fortyfikacjami

dodano: 2020-01-26 13:14 | aktualizacja: 2020-05-24 18:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Archipelag Frioul - zamek d'If „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa to obok m.in. „Wichrowych Wzgórz” Emily Brontë jedna z moich ulubionych powieści, więc tym bardziej ucieszyło mnie, że przy okazji wycieczki do Marsylii będę mogła poznać miejsca związane z jej głównym bohaterem Edmundem Dantesem. To nie tylko samo miasto, ale również zamek If na jednej z wysp archipelagu Frioul. Jak czytamy w powieści, „...ujrzał o sto sążni wyniosłą, czarną i stromą skałę, na której wznosił się, niby jakaś narośl z krzemienia, posępny zamek If” oraz „kształt ów dziwaczny to więzienie owiane grozą, twierdza, której posępną legendą żyje od lat trzystu Marsylia”.

fot. Anita K.
Archipelag Frioul - zamek d'If


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
  • fort i nieukończona bateria Ratonneau; fortyfikacje te zaczęły powstawać w 1886 roku, a podczas II wojny światowej zostały przebudowane przez niemieckie wojsko; krzyżowa konstrukcja dla jednego z dział 240 mm sprawia z daleka wrażanie, jakby na szczycie fortu znajdował się cmentarz; bateria nie została ukończona - jej budowę przerwało wyzwolenie Marsylii (19);
Nieukończona bateria Ratonneau
Fort Ratonneau
Widok z fortu Ratonneau na zamek If
  • bateria Banc z 1861 roku (20);
Port i bateria Banc
  • Szpital Karoliny, otwarty 3 lipca 1828 roku i używany do 1941 roku; nazwano go na cześć Karoliny Burbon-Sycylijskiej, żony zamordowanego księcia de Berry; zbudowany według projektu Michela Roberta Penchauda; używany do celów kwarantanny dla podróżnych przybywających do Marsylii; szpital był w stanie pomieścić 48 pacjentów i 24 rekonwalescentów; na dziedzińcu znajduje się kaplica przypominająca grecką świątynię; szpital służył głównie chorym żołnierzom powracającym z Afryki lub Krymu - jako lazaret; został zniszczony w wyniku bombardowania z powietrza podczas wyzwolenia Marsylii w sierpniu 1944 roku i porzucony do lat 70. ubiegłego wieku; dziś, po odnowieniu przez stowarzyszenia najpierw Caroline, a później ACTA VISTA, w szpitalu organizowane są różne wydarzenia - najbardziej znany jest festiwal MIMI, prowadzony przez Aide aux Musiques Innovatrices (A.M.I.), festiwal ten odbywa się co roku w połowie lipca na dziedzińcu starego szpitala i skupia innowacyjnych artystów z różnych środowisk; Szpital Karoliny jest zamknięty dla zwiedzających - trwają tam prace restauratorskie (21);
Zatoczka Pitoulier ze Szpitalem Karoliny w tle
Część zabudowań zabytkowego Szpitala Karoliny
Szpital Karoliny na wyspie Ratonneau
Szpital Karoliny - brama wjazdowa
Szpital Karoliny - zamknięty dla turystów
Widok zza zamkniętej bramy na dziedziniec Szpitala Karoliny, w tym na kapliczkę
Widok na Szpital Karoliny i plażę Saint-Estève
  • bateria Cap de Croix z 1876 roku; w czerwcu 1943 roku miał tam miejsce przypadkowy wybuch, prawdopodobnie spowodowany nieostrożnym użyciem ognia w pobliżu schronu ze starą francuską amunicją; w wyniku eksplozji zginął zastępca oficera i trzech marynarzy (22).
Widok ze statku na baterię Cap de Croix
Cap de Croix z dawną baterią

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...