reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Marsylia: Archipelag Frioul z dawnymi fortyfikacjami

dodano: 2020-01-26 13:14 | aktualizacja: 2020-05-24 18:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Archipelag Frioul - zamek d'If „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa to obok m.in. „Wichrowych Wzgórz” Emily Brontë jedna z moich ulubionych powieści, więc tym bardziej ucieszyło mnie, że przy okazji wycieczki do Marsylii będę mogła poznać miejsca związane z jej głównym bohaterem Edmundem Dantesem. To nie tylko samo miasto, ale również zamek If na jednej z wysp archipelagu Frioul. Jak czytamy w powieści, „...ujrzał o sto sążni wyniosłą, czarną i stromą skałę, na której wznosił się, niby jakaś narośl z krzemienia, posępny zamek If” oraz „kształt ów dziwaczny to więzienie owiane grozą, twierdza, której posępną legendą żyje od lat trzystu Marsylia”.

fot. Anita K.
Archipelag Frioul - zamek d'If


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wyspa Îlot Tiboulen
Îlot Tiboulen jest położona na zachód od wyspy Ratonneau. W najwyższym punkcie ma 30 m wysokości. Wyspa jest wyposażona w zielone światło sygnalizacyjne na wysokości 34 m, widoczne na odległość 7 mil morskich (23).
 
Wysepka Îlot Tiboulen w pobliżu Ratonneau, wał Berry

Wyspa If
Ta wysepka o powierzchni zaledwie 3 ha jest położona na wschód od Ratonneau. Znajduje się tam słynny zamek If, który odgrywa ważną rolę w powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” (24). Według fabuły, za sprawą fałszywego donosu uwięziono tam tytułowego bohatera powieści, Edmunda Dantesa. W twierdzy If poznał on Włocha, księdza Farię, który opowiedział mu o skarbie na wyspie Monte Christo. Dantes spędził w więzieniu 7 lat, a udało mu się uciec tylko dlatego, że strażnicy byli przekonani, iż jest zmarłym księdzem Farią. Został wyrzucony w worku z murów zamku do morza, a następnie uwolniwszy się dopłynął do wysepki oddalonej od zamku o jedną milę.
 
Widok ze statku na zamek If i wyspę Pomègues

Zamek If został wzniesiony około 1529 roku na rozkaz Franciszka I, jako pierwszy królewski fort w Marsylii. Drugi został zbudowany w 1536 roku (w jego miejscu w połowie XIX wieku wzniesiono bazylikę Notre Dame de la Garde).
 
Zamek If z bazyliką Notre Dame de la Garde w tle

Zamek If to trzykondygnacyjna konstrukcja na planie kwadratu o boku 28 m, otoczona trzema cylindrycznymi wieżami ze strzelnicami - Christophe, Saint Jaume i Mougovert. Wyspa jest dobrze ufortyfikowana - posiada wysokie mury obronne z platformami artyleryjskimi.
 
Widok na latarnię morską i zamek If ze statku

Zasadniczo zamek If podczas 400 lat oficjalnego użytkowania służył jako więzienie. Pierwsi więźniowie zostali tam zamknięci w 1540 roku. Średnia długość życia w przeludnionych celach mieszczących się na parterze wynosiła 9 miesięcy. Była też możliwość odpłatnego wynajęcia celi na pierwszym piętrze, bardziej przestronnej, z oknem i kominkiem. Ostatni więźniowie zostali wypuszczeni z If we wrześniu 1914 roku. Jednym z najsłynniejszych więźniów tej twierdzy był markiz de Sade (od jego nazwiska pochodzi nazwa sadyzm).
 
Zamek If

Zwiedzanie zamku If nie jest możliwe, kiedy panują złe warunki pogodowe - wysokie fale na morzu całkiem wykluczają przybicie do wyspy. Niestety właśnie dlatego nie udało mi się odwiedzić tego miejsca podczas pobytu w Marsylii.
 
Widok na zamek If z wyspy Ratonneau; silny wiatr wzmagał fale

Trasa ze Starego Portu w Marsylii na wyspę If jest obsługiwana przez trzech przewoźników: Le Bateau Frioul If, Croisières Marseille Calanques oraz Icard Maritime. Rejs w obie strony kosztuje 11 euro, a indywidualny bilet wstępu na zamek 6 euro. Co ciekawe przewidziano wstęp wolny dla osób poniżej 18 lat (poza grupami szkolnymi) oraz dla osób w wieku 18-25 lat, o ile są to obywatele krajów Unii Europejskiej lub spoza Europy - stali rezydenci Francji.

Na zwiedzanie wyspy i zamku przeznaczony jest czas 1,5 godziny, a rejs na wyspę trwa około 20 min. Możliwe jest również zwiedzanie zamku z przewodnikiem - tylko w przypadku zorganizowanych grup.
 
Zamek If

Od października do marca zamek If jest otwarty codziennie (oprócz poniedziałków, 25 grudnia i 1 stycznia) w godz. 10:00 - 17:00. Natomiast w pozostałym czasie, czyli od kwietnia do września, można go zwiedzać codziennie (oprócz 1 maja) w godz. 10:00 - 18:00.
 
Widok na zamek If spod fortu Pomègues

Na wyspie znajduje się również dawna latarnia morska. Pierwszy obiekt tego typu, o wysokości 9 m, wzniesiono tu w 1863 roku, ale już w 1944 roku został zniszczony przez Niemców. Druga latarnia została otwarta w 1948 roku. Jest to cylindryczna, murowana wieża o wysokości 17 m (25).
 
Zamek If

Z całego serca zachęcam wszystkich do odwiedzenia archipelagu Frioul. Na tych malowniczych wyspach można się poczuć - w zależności od usposobienia - jak bohater dramatu romantycznego, dzielny żołnierz stojący na warcie czy też marynarz tęskniący za swoją ukochaną. Gwarantuję, że niecodzienne widoki tego wyjątkowego miejsca na długo pozostaną w Waszej pamięci.
 
Liście opuncji w kształcie serca, rosnącej na wyspie Ratonneau
Mewa romańska na dachu jednego z budynków fortu Cap Caveaux
Czas wracać...
Z portu w Marsylii obywają się rejsy np. do Tunezji w Afryce

Źródło: tourisme-marseille.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...