reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kosmodrom Kourou zawiesza starty

dodano: 2020-03-16 14:20 | aktualizacja: 2020-03-17 11:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Arianespace Ariane Kourou Tiba 360px.jpg Przygotowania do wystrzelenia rakiet Vega i Sojuz z kosmodromu Kourou (GSG) w Gujanie Francuskiej zostały zawieszone z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, poinformowała o tym Arianespace. Na początku marca WHO poinformowała o pierwszych zakażeniach w Gujanie Francuskiej. Ze względu na epidemię i bezpieczeństwo pracowników po raz pierwszy doszło do masowego przekładania startów rakiet.

Eutelsat 172B ViaSat-2 Ariane 5


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace opublikowała oświadczenie:

Z powodu pandemii Covid-19 i konieczności pełnego wdrożenia środków podjętych przez rząd francuski, rozpoczęto odpowiednie działania w Guiana Space Center (CSG) w Gujanie Francuskiej.  Te przygotowania do wyniesienia zostaną wznowione, gdy tylko pozwolą na to warunki zdrowotne.  Ten wyjątkowy środek ma na celu ochronę zdrowia pracowników i lokalnej ludności, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa niezbędnego do przygotowania się do planowanych startów.  Arianespace, francuska agencja kosmiczna CNES i wszystkie firmy zaangażowane w CSG nadzorują obecnie operacje mające na celu umieszczenie rakiety i satelitów w bezpiecznym stanie gotowości, zgodnie ze standardowymi procedurami.


Przenoszenie startów wpłynie przede wszystkim na misję rakiety Vega z grupą satelitów zaplanowany na 24 marca, a także na misję rosyjskiej rakiety Sojuz ST-A z Falcon Eye-2, zaplanowaną na 14 kwietnia.

Kolejny start rakiety Sojuz ST zaplanowano na drugą połowę maja z francuskim satelitą CSO-2. Ten start również zostanie przesunięty. Rosyjscy specjaliści, którzy przygotowywali starty rakiet Sojuz, wrócą do Rosji.

Wcześniej nie zgłaszano masowych odwołań startów rakiet na świecie. W zeszłym tygodniu indyjskie media podały, że wystrzelenie rakiety GSLV z satelitą GISAT-1 z centrum kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Shriharikot, zaplanowane na połowę marca, zostało odłożone. Przygotowania do startu zostały zawieszone z powodu epidemii, a rakieta została zwrócona z kompleksu startowego do budynku na przechowanie, a satelita został oddokowany.

W środę 18 marca z Cape Canaveral ma polecieć rakieta Falcon 9 z satelitami Starlink, ale to przeniesiony start z niedzieli 15 marca. W poniedziałek 16 marca odbyły się planowo starty rakiet. Rosyjska Sojuz 2.1b z nawigacyjnym satelitą Glonass M udanie wprowadziła go na orbitę. Niestety nie udał się pierwszy start nowej chińskiej rakiety Long March 7A. Na pokładzie był tajny satelita Xinjishu Yanzheng-6.

 

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 -V1 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...