reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

34 satelity OneWeb umieszczone na orbicie [wideo]

dodano: 2020-03-23 14:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: OneWeb/spacenews/Roskomos

rakieta Sojuz 2.1 OneWeb 360px.jpg 21 marca o godz. 18:06 czasu polskiego rosyjska rakieta Sojuz 2.1b z blokiem Fregata wystartowała z pola startowego 31/6 kosmodromu Bajkonur. Na pokładzie misji OneWeb 3 były 34 satelity. Cały lot przebiegł pomyślnie. Po 1 godzinie i 11 minutach satelity w 9 sekcjach opuściły luk bagażowy na zaplanowanej orbicie.

OneWeb
Start satelita OneWeb 3 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wszystkie 34 satelity komunikacyjne OneWeb z Wielkiej Brytanii weszły na orbitę, podała firma na Twitterze. Firma Glavkosmos (część Roscosmos) potwierdziła udane wyniesienie satelitów na orbitę.

Jest to drugi start satelitów OneWeb z kosmodromu Bajkonur i trzeci z planowanych 21. Łącznie liczba satelitów na niskiej orbicie na obecny stan wynosi 74. Satelity z tej misji zostaną umieszczone na orbicie polarnej na wysokości 450 km.

W czwartek 19 marca Bloomberg poinformował, że OneWeb rozważa zgłoszenie bankructwa, ponieważ grozi mu kryzys finansowy. Bloomberg poinformował, że OneWeb zmaga się z „wysokimi kosztami i silną konkurencją” na satelitarnym rynku szerokopasmowym. Podobno OneWeb rozważa ogłoszenie upadłości, choć firma rozważa inne możliwe pozasądowe alternatywy. Rzecznik OneWeb nie odpowiedział na prośbę o komentarz w tej sprawie. Największym inwestorem OneWeb jest japońska firma SoftBank, konglomerat cierpiący finansowo z powodu złych inwestycji. Kłopoty zaostrzyły się podczas pandemii koronawirusa.

W ubiegłym roku OneWeb zebrał 3,4 mld dol. od kilku inwestorów, w tym SoftBank, Airbus, Qualcomm i innych.

W 2015 r. OneWeb podpisał umowę na 21 startów z Arianespace, francuskim dostawcą usług startowych, który nadzoruje komercyjne misje w Sojuzie. Jednostka zależna Arianespace, Starsem, organizuje przygotowania do misji rakiet Sojuz z Bajkonuru i Wostochnego, podczas gdy sama Arianespace zarządza startami Sojuz z Kourou w Gujanie Francuskiej.

Po ostatniej misji OneWeb potrzebuje jeszcze około 15 kolejnych udanych startów, aby wypełnić sieć 588 gotowych do pracy satelitów. Należy jeszcze dodać co najmniej 60 zapasowych satelitów, aby dojść do 648 satelitów we flocie OneWeb pierwszej generacji.

Zakładając, że jest to opłacalne finansowo i przy popycie na rynku, OneWeb ma w planach konstelację prawie 2000 satelitów.

Oczekuje się, że 14 dodatkowych startów OneWeb będzie wykorzystywać rakiety Sojuz w tym roku i w przyszłym roku z Bajkonuru, Wostochnego i Kourou. OneWeb zgodził się wystrzelić co najmniej 30 satelitów podczas inauguracyjnego lotu europejskiej rakiety nowej generacji Ariane 6 z Gujany Francuskiej pod koniec 2020 roku.

Wstrzymanie pracy w centrum kosmicznym w Gujanie Francuskiej z powodu pandemii koronawirusa może opóźnić datę pierwszego startu nowej rakiety Ariane 6. Wstrzymane też mogą być prace przy produkcji satelitów na Florydzie czy tez przygotowania odpowiedniej liczby rakiet w Rosji.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...